שתף קטע נבחר

הקמפיין לחיסון שלבקת חוגרת: 'מסע הפחדה'

קמפיין חדש מצייר תמונה מפחידה של מחלה קלה ומוכרת, שלבקת חוגרת, וקורא לכולם להתחסן נגדה. פרופ' מוטי רביד מבית החולים "מעייני הישועה" מאמין שמדובר במסע הפחדה שנועד למכור חיסונים במאות שקלים. "אנשים בריאים אינם זקוקים לחיסון, מאחורי הפרסום עומדת חברת תרופות", הוא אומר

לאחרונה אנו מוצפים בקמפיין פרסום תוקפני המצייר תמונה כמעט אפוקליפטית של מחלה ויראלית ותיקה, שלבקת חוגרת (Herpes Zoster), והקורא לכל מי שמלאו לו 60 שנה לפנות לרופא ולקבל חיסון.

 

ברדיו משדרים ראיונות קצרים עם אנשים שחלו בעבר ומתארים כאבים קשים וסיבוכים אחרים, בעיתונות הופיעו מדורי פרסום מוסווים ככתבות וברחובות יש מודעות הקוראות להתחסן. 

 

 

עוד על שלבקת חוגרת:

 

קשה להימלט מהפרסומת, אך היא אינה מספרת שהחיסון אינו נכלל בסל הבריאות ולכן כרוך בתשלום נכבד שנע בין כ-400-800 שקל. מאחורי הפרסום עומדת חברת תרופות המעוניינת למכור חיסונים וזוכה לשיתוף פעולה של רופאים אשר ייתכן ששיקולי עלות-תועלת אינם בראש מעייניהם. הפרסומים כבר הצליחו לגרום לתגובות חרדה: רבים מטלפנים אליי בשאלה אם עליהם להתחסן, וחולים במחלות שונות חרדים במיוחד ללא כל צורך.

 

הסימנים נעלמים תוך ימים

שלבקת חוגרת היא מחלה ספורדית, כלומר אין התפרצות מגפתית, והיא נפוצה בעיקר באוכלוסייה מבוגרת. בקרב בני 60 ומעלה צפויים לחלות שמונה מכל 1,000 אנשים. גורם המחלה הוא וירוס אבעבועות הרוח, הרדום במשך עשרות שנים בכל מי שחלה בילדותו באבעבועות רוח  הוא ממוקם בשורשי העצבים היוצאים מחוט השדרה וגורם לדלקת לאורך העצב ובעור שמעליו. ברוב החולים המחלה חד-פעמית, והיא עלולה לחזור רק בחולים במחלות של מערכת החיסון (איידס, מחלות דם ממאירות או זאבת).

 

השלבקת מסתמנת לרוב בכאב מטריד לאורך עצב בין-צלעי בבית החזה, מאזור הגב לפנים או בשיפולי הבטן או לאורך הירך. לעתים רחוקות הכאב חזק דיו כדי להביא את המטופל לרופא. בתחילה חושבים שמדובר בכאב גב, לעתים מחפשים דלקת בקרום הריאה לעתים רחוקות מתעורר חשד שהלב הוא מקור הכאב. לכאב נלווה גרד ותחושת צריבה.

 

כעבור יום עד שלושה ימים מופיעות על פני העור, לאורך העצב, נקודות אדומות ההופכות תוך יום לשלפוחיות קטנות. לאחר יומיים-שלושה השלפוחיות נבקעות ומפרישות נוזל, ונעלמות לרוב תוך שבעה-עשרה ימים. לעתים נותרים כתמי עור כהים במקום שבו היו השלפוחיות, וגם הם נעלמים תוך מספר חודשים.

 

מרגע הופעת הפריחה האבחנה ברורה והפחד חולף. לעתים רחוקות העצב הנפגע הוא אחד מעצבי הפנים. פגיעה במערכת העצבים המרכזית תוארה גם היא, אך היא נדירה ביותר.

  

טיפול במשככי כאבים פשוטים

רופאים מנוסים מזהים את אופי הכאב ואת הפיזור האופייני ומאבחנים את המחלה עוד לפני הופעת השלפוחיות בעור. טיפול תרופתי מוקדם הניתן בטבליות יכול להפחית את הכאב במידה רבה ולקצר משמעותית את משך המחלה. הטיפול נדרש רק בקרב מעט חולים, כיוון שלרוב המחלה קלה ופרט לתרופות פשוטות לשיכוך הכאבים לא נדרשים אמצעים אחרים.

 

אצל שליש מהחולים נותרת תחושת כאב או אזור רגיש למגע במשך חודשים רבים. כאב משמעותי נדיר למדי, ובמקרים אלה ניתן לטפל באמצעות הזרקה מקומית של חומר מרדים לשורש העצב שנפגע. המחלה אינה מדבקת, אולם אם אדם שבא במגע עם חולה מעולם לא חלהבעצמו  באבעבועות רוח הוא עלול לפתח את המחלה החריפה (ולא שלבקת).

 

האם יש לחסן מפני מחלה קצרת טווח, שאינה גורמת סבל יוצא דופן וברוב המכריע של החולים אינה מסוכנת? לשאלה זאת אין תשובה חד-משמעית. לאור המחיר המשמעותי סביר להגביל את החיסון לאנשים הנמצאים בסיכון גבוה לסיבוכים, במיוחד אלה החולים במחלות מערכת החיסון, לימפומות ולוקמיות כרוניות. במקרים אלה החיסון חייב להינתן חינם במסגרת סל הבריאות. אנשים בריאים אינם זקוקים לחיסון.

 

הכותב הוא מנהל רפואי במרכז הרפואי "מעייני הישועה"
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
פרסומת הפחדה שנועדה למכור חיסונים
צילום: shutterstock
צילום: דוברות מעייני הישועה
אנשים בריאים אינם זקוקים לחיסון. פרופ' מוטי רביד
צילום: דוברות מעייני הישועה
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים