שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

שב"כ: ניסו להשבית את האינטרנט בישראל

מבצע "צוק איתן" מלבה לא רק הפגנות נגדו אלא גם ניסיונות לפגוע באינטרנט הישראלי מצד האקרים פרו-פלסטינים. השב"כ: אתמול ניסו האקרים מרחבי העולם וממדינות ערב בפרט ליצור עומס על הרשת. גם היום חוו גולשים תקלות

לקוחות חברת ספקית האינטרנט "נטוויז'ן" חוו היום עד שעות הצהריים (יום ג') על קשיים בקבלת מיילים כתוצאה מניסיון למתקפת DDOS, מתקפת מניעת שירות, שבוצעה על ידי האקרים מרחבי העולם ובמיוחד ממדינות ערב בעקבות מבצע "צוק איתן". לפי השב"כ, בימים האחרונים נעשו כמה ניסיונות להשבתת האינטרנט הישראלי.

 

מבצע צוק איתן - עדכונים אחרונים:

אמו של שון בלוויה: 'לא מתקבל שפשוט נמוגת'

מחבלי חמאס מתגאים: הפגזות מתוך האדמה

הובאו למנוחות 7 מהלוחמים שנפלו בעזה

 

בחברת נטוויז'ן אמרו היום כי לא מדובר בפריצה לשרתים אלא בניסיון למתקפת DDOS על חברות תקשורת רבות שבוצעה בשעות הבוקר. "ניסיון המתקפה טופל על ידי החברה באמצעות חסימת האפשרות לגישה לאתרים מחו"ל. ייתכן שכתוצאה מכך, חלק קטן מהלקוחות חוו איטיות בקבלת מיילים".

 

משירות הביטחון הכללי נמסר כי המתקפה נעשתה על ידי קבוצות האקרים מרחבי העולם ובדגש ממדינות ערב. כוונת התוקפים היא לגרום לקריסת רשת האינטרנט של ישראל באמצעות עומס על הרשת. השב"כ, באמצעות החטיבה להגנת הסייבר, פועל כדי למנוע מתקפות אלו יחד עם גופי התקשורת בישראל, גורמים פרטיים ומשרד התקשורת.

 

מתקפת סייבר שאינה מזיקה, אך מאטה  

דורון אופק, מומחה באבטחת מידע מהתנועה לזכויות דיגיטליות, מסביר כי "אתמול חוותה רשת האינטרנט הישראלית מתקפת DDOS והרבה אתרים ישראלים לא היו זמינים למי שניסה לגלוש בהם מחו"ל. גם בזמן שגרה נמצאת המדינה במצב שבו היא יעד לסוגים שונים של מתקפות, אולם מתחילת מבצע 'צוק איתן', התופעה החמירה במאות אחוזים". אופק מסביר כי "ב-90% מהמקרים, מדובר במתקפות DDOS, ראשי תיבות של Distributed Denial of Service", אך מבהיר כי לא מדובר במתקפת סייבר שמזיקה.

 

לדבריו, "הפעולה הזו, אם נדמה אותה לעולם האמיתי, היא כמו ניסיון פריצה לחנות. אם נדמה

 את האינטרנט לחנות, ובמקרה אחד ניסה אדם לפרוץ לחנות אך לא הצליח. אותו אדם קרא לחבריו מהשכונה ויחד הם מילאו את המעברים לחנות, כך שהיא אינה יכולה לתפקד. לא נגרם אף נזק לחנות אך כל האנשים הללו חוסמים בגופם את הכניסה אליה, רק כשהם יזוזו מהכניסות לחנות, היא תוכל לחזור לתפקד בצורה רגילה". אופק מסביר כי "זה לא שנפרצו אתרים או שרתים או שנפגע מידע", מוסיף אופק, "לא לקחו מידע ולא צריך להיכנס להיסטריה".  

 

בשב"כ מעריכים שמאמצי קבוצות אלו יתגברו בימים הקרובים בשל פעילות צה"ל ברצועת עזה וממליץ לגופים ולארגונים החווים קשיים בחיבור לאינטרנט או במתן שירות לעדכן את ספקיות האינטרנט באירועים אלו. המתקפה הנוכחית דומה במאפייניה לתקיפה שביצעה קבוצת "אנונימוס" באפריל האחרון ולפני שנה. הבוקר חווה גם אתר ynet קשיים בגלישה בשל מתקפת האקרים כבדה וכתוצאה מכך, חלק מהגולשים חוו קשיים בגישה לאתר.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מתקפת מניעת שירות
צילום: shutterstock
מומלצים