שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

אמו של שון בלוויה: 'לא מתקבל שפשוט נמוגת'

סמל שון מונדשיין הובא למנוחות בתל אביב. לפני שנהרג כתב: "יאללה חבר'ה, נכנסים, אני מבסוט, אנסה לצאת מזה בשלום". אביו: "יומיים קודם היה מעורב בתאונה בצבא. אם היה נפצע, היה נשאר בחיים". הנשיא פרס ביקר משפחות: "הבת והבן שעתיד להיוולד לך יהיו לעד מצבה חיה", אמר לאלמנה

"היה לי חלום רע ביום שבת, וניסיתי להעסיק את עצמי בדברים אחרים. ביום ראשון הלכתי לעבודה, ואז לקראת הצהריים הבן שלי, שהיה בטיול בים המלח, התקשר ואמר שבפלוגה של שון יש מלא הרוגים. הייתה לי תחושה רעה ומיד עזבתי את המשרד ונסעתי הביתה. כל בני המשפחה הגיעו מיד. אחרי שחניתי, ראינו את שלושת הקצינים מקצין העיר והבנו שעולמנו חרב עלינו". כך סיפר הבוקר (שלישי) מנחם, אביו של סמל שון מונדשיין מתל אביב, לוחם גולני שנהרג בתקרית הנגמ"ש הקטלנית שלשום והוא בן 19.

 

הלווייתו של מונדשיין התקיימה אחר הצהריים בבית העלמין נחלת יצחק בתל אביב בהשתתפות אלפי קרובים ומכרים. אמו ספדה לו: "לא מתקבל על הדעת שפשוט נמוגת. רק בשבת התלוננת בטלפון על הזבובים. תודה לך על כל שבריר שנייה שהייתי במחיצתך".

 

בתקרית נספו גם סמל מקס שטיינברג בן 24 מבאר שבע, סמל ראשון שחר תעשה בן 20 מפרדסיה, סמל ראשון דניאל פומרנץ בן 20 מכפר אז"ר, סמל בן וענונו בן 19 מאשדוד וסמל ראשון אורן נח בן 22 מהושעיה.

 

הודעת ה-SMS ששלח שון לחבריו לפני הכניסה לעזה     ()
הודעת ה-SMS ששלח שון לחבריו לפני הכניסה לעזה

הלווייתו של שון מונדשיין, אחר הצהריים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הלווייתו של שון מונדשיין, אחר הצהריים(צילום: מוטי קמחי)

את חטיבת גולני ייצג בלוויה סגן אלוף שמעון פרץ, שאמר: "מפקדך וחבריך מספרים שהבאת כבוד גדול. אתם ההורים יכולים להיות גאים בבן שלכם. בזמן מותו הוא היה מוקף בחברים שלו ובמקום שהוא מאוד אהב".

 

חברו הטוב של שון, אור בעדני, ספד לו: "לא האמנו שנצטרך לקבור אח כמוך. בסוף השבוע האחרון כשהיית בבית לפני המבצע קראת לי לבוא אליך כדי לתת לי משהו. נתת לי את כיסוי הדיסקית שלך ואמרת שיש לך אחד נוסף. אני אוהב אותך אחי, אתה הגיבור שלי ושל כל עם ישראל".

 

אחיו אמר לו לנסוע רק באכזרית

אחיו של שון, שחף (22), ששירת בגדוד 51 של גולני והשתחרר רק לפני שנה, הזהיר את שון מנגמ"שים. "הבן שלי אמר לו לא להיכנס לכלי הזה, ולנסוע רק ב'אכזריות', שהן ממוגנות יותר", סיפר מנחם. "יומיים לפני התקרית היו הנגמ"שים שלהם מעורבים בתאונה, ואני מצטער ששון לא נפצע ואושפז בבית החולים, וכך היה נשאר בחיים. יש הרגשה קשה, שהוא מת על סתם".

 

האב סיפר גם כי אף שפעמיים ניסו להוציא את בנו לקורס מ"כים, הוא עשה כל שביכולתו כדי להישאר עם חבריו בפלוגה. "היה לו ראיון אצל המח"ט, והוא אמר שהוא לא רוצה להיות מפקד אלא עם חבריו מהפלוגה. הוא עשה שטויות רק כדי שייתנו לו להישאר איתם. פעמיים רצו שהוא ייצא ואפילו הענישו אותו כשסיפחו אותו למשך חודש לחיילים מהחימוש. הוא היה חייל מורעל, קנה רק לפני שבוע אפוד חדש ומדוגם, היה מצטיין המסלול. הוא רצה לצאת לטיול אחרי הצבא ולפתוח עסק איתי".

 

שון עם אחיו והוריו בבקו"ם    (באדיבות המשפחה ) (באדיבות המשפחה )
שון עם אחיו והוריו בבקו"ם (באדיבות המשפחה )

 (באדיבות המשפחה ) (באדיבות המשפחה )
(באדיבות המשפחה )
 
 (באדיבות המשפחה ) (באדיבות המשפחה )
(באדיבות המשפחה )

 (צילום: מוטי קמחי ) (צילום: מוטי קמחי )
(צילום: מוטי קמחי )

אמו של שון, נינט, סיפרה על בנה: "כשכולם היו משחקים בטלפון, הוא היה מתמסר לקריאת ספרים. הוא ידע הרבה, וכולם אהבו אותו. אנחנו כל-כך אוהבים אותו". שון הותיר אחריו אחות נוספת, שירלי (17) שאמורה להתגייס בשנה הבאה ושלשום הגיעה לצו ראשון בבקו"ם. הלווייתו של שון תיערך הערב ב-18:00 בבית העלמין בנחלת יצחק.

 

 

התקרית התרחשה באזור סג'עייה בעזה, מוקד הקרבות בימים האחרונים. נגמ"ש מדגם ישן ולא ממוגן נתקע עקב תקלה, ושניים מהלוחמים יצאו כדי לטפל בו ולנסות לחלצו. אז, ככל הנראה, הגיעה פגיעה קטלנית מטיל נ"ט. "אין מיגון מלא לכל אמצעי שאתה מכניס לרצועה. הכוחות מופעלים בצורה מושכלת", אמר בנושא אתמול אלוף פיקוד דרום סמי תורג'מן. בצה"ל טרם התייחסו לטענות המשפחה על היעדר המיגון. 

 

בשעה 1:05 נהרגו שבעה חיילי צה"ל כשהנגמ"ש עלה באש בעקבות ירי טיל נ"ט וייתכן שגם פיצוץ מטען. 25 דקות לאחר מכן אירעה היתקלות בין שני חיילים למחבלים. לוחם גולני נהרג בתקרית. ההיתקלות השלישית אירעה בשעה 5:45, אז נהרגו שני לוחמים בחילופי אש עם מחבלים. בשעה 8:50 נהרגו שלושה לוחמים של גדוד הסיור של גולני. הלוחמים היו בתוך בניין שעלה באש.

 

"לא נסלח שסבא צריך לקבור נכד"

נשיא המדינה שמעון פרס ביקר היום את המשפחות של רס"ן צפריר בר-אור ז"ל וסמ"ר גלעד יעקבי ז"ל, שנהרגו בפעילות מבצעית בעזה. עם כניסתו לאוהל האבלים של משפחת בר-אור קיבלו את הנשיא האם שרונה והאב אריה בזעקות שבר ובבכי קורע לב. במשך דקות ארוכות חיבק הנשיא את האם וניגב את דמעותיה.

 

לצד הנשיא ישבה אלמנתו של צפריר, סיון, אימא לליאן בת השנה, הנמצאת בהריון מתקדם. הנשיא אמר לה: "הבת והבן שעתיד להיוולד לך יהיו לעד מצבה חיה לזכרו של צפריר. צפריר משאיר אחריו חלל גדול וכאב גדול". סיון ביקשה להעביר מסר לכל הנשים המחכות לבעליהן: "אני מחזקת את נשות הלוחמים שמחכות להם בבתים. שאלוהים ישמור עליהם ושיחזרו הביתה בשלום".


פרס עם אלמנתו של צפריר ז"ל       (צילום : מארק ניימן,לע"מ) (צילום : מארק ניימן,לע
פרס עם אלמנתו של צפריר ז"ל (צילום : מארק ניימן,לע"מ)

פרס עם האם השכולה    (צילום : מארק ניימן,לע"מ) (צילום : מארק ניימן,לע
פרס עם האם השכולה (צילום : מארק ניימן,לע"מ)

פרס עם האב השכול       (צילום : מארק ניימן,לע"מ) (צילום : מארק ניימן,לע
פרס עם האב השכול (צילום : מארק ניימן,לע"מ)

שרונה סיפרה על נכדתה, ליאן: "כל פעם כשנפתחת הדלת ומבוגר נכנס לבית, ליאן שואלת 'אבא בא? אבא בא?', ואיננו יכולים להפסיק את הדמעות".

 

בבית משפחת יעקבי סיפרה רותם, אחותו הגדולה של גלעד, לפרס על שיחתם האחרונה: "לפני שהוא נכנס לעזה, ישבנו בחצר הדירה שלי בבאר שבע והוא אמר לי 'אני לא אומר לאף אחד, אבל אני מרגיש שלא אחזור. אני בעיקר מפחד ממה שיהיה לכם אחר כך'. גלעד היה תמיד ילד שמח. ואפילו בדרך לעזה ובעלייה לנגמ"ש ובירידה ממנו, הוא שר לצוות שלו ועודד אותו".

 

פרס בבית משפחת יעקבי        (צילום : מארק ניימן,לע"מ) (צילום : מארק ניימן,לע
פרס בבית משפחת יעקבי (צילום : מארק ניימן,לע"מ)

פרס עם סבו של גלעד       (צילום : מארק ניימן,לע"מ) (צילום : מארק ניימן,לע
פרס עם סבו של גלעד (צילום : מארק ניימן,לע"מ)

ההורים אברהם ומיכל הראו לנשיא תמונות של גלעד מילדותו וסיפרו לו בכאב שהוא אהב מוזיקה, ניגן ושר ואף רצה להיות פוליטיקאי ולהשפיע. "הוא התגייס לסיירת על מנת להגן על המדינה ומאוד אהב את הצוות שלו". פרס חיבק את ההורים ואמר: "גלעד היה חזק בגוף ובעיקר בנפש. ילד כזה משאיר אחריו אהבה עמוקה. בנכם היה גיבור, לחם בקו האש במסירות והגן בחייו על אזרחי מדינת ישראל".

 

סבו של גלעד, יוסף, הוסיף: "לעולם לא נסלח על כך שסבא צריך לקבור את הנכד שלו".

  

עד כה נהרגו ב"צוק איתן" 27 קצינים וחיילים, ו-125 נוספים מטופלים בבתי החולים ברחבי הארץ. לפי הודעת דובר צה"ל, 3,200 מטרות הותקפו מתחילת המבצע, 36 פירים ו-23 מנהרות התגלו. 186 מחבלים נהרגו ו-28 נעצרו. לדברי גורמי רפואה בעזה, מניין ההרוגים הפלסטינים מתחילת המבצע עומד על 583 פלסטינים ו-3,640 פצועים.

פורסם לראשונה 22/07/2014 15:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות המשפחה
שון מונדשיין ז"ל
באדיבות המשפחה
ההודעה שכתב שון לחבריו לפני הכניסה לעזה
מומלצים