שתף קטע נבחר
צילום: AFP, רויטרס

תנו לפולי לנצח

לא בכדי מופיע אלוף פולי מרדכי בהצלחה ברשתות הערביות. כך הפך דובר צה"ל לשעבר למסביר הכי טוב של ישראל

כמו מיליוני צופים בארץ ובעולם, גם אני מתפעל שוב ושוב מהאלוף יואב (פולי) מרדכי שמשמש כיום בתפקיד הדובר החשוב והמוצלח ביותר של ישראל בעולם הערבי. המקצועיות שלו נחשפה במלואה דווקא כשנשאל בראיון ל"אל-ג'זירה" על קריאתו של השר ליברמן למנוע את שידורי התחנה בארץ, והוא ענה שהוא דווקא מודה להם על שנותנים לקצין ישראלי להתראיין בפעם השלישית. מרדכי גם עשה להם כבוד וגם סיים בכך את הריאיון באופן שגרם להזדהות באולפן ובעיקר מול הצופה המוסלמי בבית שהרגיש שהנה – יש סופסוף ישראלי שלא מתנשא מעלינו.

 

לאף אחד אין מושג באיזה שלב אנחנו במבצע "צוק איתן", אבל כבר ברור שדובר צה"ל לשעבר ומתאם פעולות הממשלה בשטחים בהווה הוא קונצנזוס בישראל ובמדינות ערב בשל הראיונות שהוא נותן בשפה מצוחצחת ברשתות השונות במזרח התיכון. הוא פונה אל הצופה הערבי בגובה העיניים ומכוון גם לבטן שלו. ויש לו יתרון נוסף. רמז: שם המשפחה שלו.

 

דוד לוי. לא הספיק ערבית וצרפתית? (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
דוד לוי. לא הספיק ערבית וצרפתית?(צילום: אביהו שפירא)

דוד לוי היה אחד משרי החוץ הטובים ביותר שהיו למדינת ישראל ובמהלך כהונתו נפתחו נציגויות ישראליות רבות בעולם הערבי. ועדיין, לגלגו עליו. "איך ישראל ממנה שר חוץ שאינו דובר אנגלית?", שאלו בתמיהה מומחים-לכאורה למדיניות חוץ. לא עזר שהוא דובר צרפתית וערבית ברמת שפת אם. אנגלית כולם רצו לשמוע ממנו.

 

מסכן סילבן שלום. הוא היה שר החוץ הישראלי היחידי שנפגש עם שר החוץ של פקיסטן אבל את זה אף אחד לא זוכר לו. ועמיר פרץ, צריך להזכיר? הוא הפך לבדיחה כשניסה לדבר באנגלית בגלל לחץ כלפיו שכן מסתבר שזה חלק מהדרישות של שר ישראלי כפי שהסבירו לו. כיום הוא נתפס כשר הביטחון מהטובים שהיו למדינת ישראל בזכות פיתוח "כיפת ברזל" במשמרת הקצרה שלו, עד שהודח ממנה בבושת פנים. מה משותף לכולם? תבדקו את שמות המשפחה שלהם.

 

מרדכי, כורדי מבית, מבין את הדבר החשוב ביותר שממשלות ישראל וגם הציבור הישראלי התעלם ממנו או ניסה להדחיק אותו במשך שנים. אנחנו, עם כל הרצון והחלומות באספמיה, לא חלק מהאיחוד האירופי. אנחנו גם לא באמת מדינת חסות של ארצות הברית. ישראל היא מדינה קטנה שיושבת בנקודה האסטרטגית ביותר במזרח התיכון, סביבה ערבים ומוסלמים שלהם תרבות מוסלמית שחלקה ג'יהדיסטית ושחוקיה שונים לחלוטין: חיזבאללה בצפון, חמאס בדרום, דאעש מכיוון מזרח, דיקטטורים שרוצחים את עמם כמו אסד ושליטים קשים כמו סיסי.

 

הטעות שהייתה עד כה בשיח איתם היא שניסינו לדבר מהראש. להסביר בצורה אינטלקטואלית את גרסתנו. לומר במילים יפות כי אנחנו רוצים שלום ובידנו עלה של זית. דיברנו מעליהם בהתנשאות כי הרי אנחנו "אירופה". בכך עשינו את הטעות הגדולה מכול בגישתנו לעולם הערבי. מרדכי, כמו לוי, שלום או בן אליעזר, מבין את החוק הראשון בעולם התקשורת, שלצערי רוב העוסקים בו בישראל כושלים: דבר עם כל אחד בשפה שלו, באמצעים שחודרים לו לתודעה ובדוגמאות שהוא לא יכול להישאר אדיש אליהן. למשל, משעל ומלונות היוקרה וראשי החמאס שמתחבאים בבתי החולים.

 

מדוע זה כל כך מוצלח? אם יש דבר אחד שהעולם הערבי לא מוכן להסכים לו זה לצאת פראייר, ומה שאומר להם האלוף מרדכי זה דבר אחד: אתם פראיירים.

 

מבצע "צוק איתן", שרצוי לשנות את שמו ל"מלחמת עזה", מסמל גם את המהפך שישראל עושה ביחסה לעולם התקשורת הערבי, וזאת בניגוד לגישתו ההזויה של השר ליברמן, שמאמין משום מה שאם נחסום את שידורי תחנת "אל-ג'זירה" בישראל אז בכך הסבנו מכה לתחנה. הגיע הזמן שנבין דבר אחד עיקרי: ביום שנדבר איתם באופן כזה גם באמצעים מדיניים זה יהיה היום שבו אפשר יהיה באמת לדבר על שלום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האלוף מרדכי בריאיון לאל-ג'זירה
מומלצים