שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

מג"ד נח"ל בשיחה מעזה: "בתוך בית משפחה מצאנו RPG ועמדת ירי"

סא"ל י' ולוחמיו נמצאים במרחב שמנו יורים רקטות לגוש דן, אבל פועלים בעיקר נגד מנהרות. במכשיר הקשר שלו הוא סיפר ל-ynet על מחבלי חמאס ש"בורחים מאיתנו", איך נראה מקרוב השימוש באזרחים ולמה היו גם חיילים שחזרו מנפקדות כדי להיכנס לעזה: "להחזיר את השפיות למדינה"

"מחבלי חמאס לא גיבורים גדולים ולא אמיצים - הם מנסים לברוח לנו ואנחנו משיגים אותם מהקרקע או מהאוויר". כך תיאר אמש (יום ה') מפקד גדוד בחטיבת הנח"ל, סגן אלוף י', את השבוע הראשון שעבר עליו ועל מאות לוחמיו בצפון רצועת עזה, במרחבי חמאס בין העיירות בית להיה ובית חאנון - משם משוגרות כשליש מהרקטות ארוכות הטווח לעבר גוש דן וירושלים.

 

תמונות מפעילות סא"ל י' ואנשיו בתוך בית בצפון הרצועה:

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

בדומה ליתר גדודי החי"ר, השריון וההנדסה הפועלים בשטח הרצועה, סא"ל י' מתמקד במנהרות. בשיחה עם ynet באמצעות מכשיר הקשר מעומק השטח הפלסטיני, הוא מספר על ימי לחימה בחמאס ועל המטרה העיקרית שגדודו השיג: איתור והשמדה של מנהרת טרור שחוצה את הגדר ומגיעה לישראל ואיתור מנהרה נוספת שעל השמדתה פועלים כעת הכוחות. ביתר גדודי החטיבה הירוקה נרשמו נפגעים והרוגים בקרב החיילים, בזמן שהגדוד שלו, המורכב בין היתר מבני גרעין, רושם הצלחות בשקט יחסי, ומופתע ממידת החיכוך הנמוכה בהשוואה לגזרות אחרות.

 

מבצע "צוק איתן " - עדכונים אחרונים:

גורם מדיני: "אנחנו זקוקים לעוד זמן"

אלמנת הקצין שנרצח בביקור פצועים: זו מלחמת חובה, עם כל הקושי

האזינו למג"ד סופד לפקודו ברשת הקשר: "היכונו למגע לזכרו של דימה"

 

לוחמי הגדוד חיסלו יחד עם כוחות שריון כמה מחבלים ואיתרו עשרות רבות של אמצעי לחימה, אבל לדברי המג"ד, "המחבלים הולכים לאחור, בורחים והם ממש לא גיבורים גדולים, ומי שבורח אנחנו משיגים אותו מהאוויר או מהקרקע. נכנסנו בעוצמה אריטלרית ואש מסוקים ביום חמישי (שעבר) בלילה. השאיפה היא שכאשר שאנחנו מגיעים לביתו של מחבל - הוא נהרג קודם מהירי המסיבי שלנו לעבר הבית".

 

פעילות לוחמי נח"ל בשטח הבנוי:

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

י', שכמו חבריו המג"דים והמח"טים, הספיק להיות בדור שלחם בדרום לבנון, מתאר כמויות ואיכויות של אמצעי לחימה שלא היו מביישים את חיזבאללה: "מצאנו ונטרלנו מטעני חבלה מסוג קלימגור נגד טנקים, כמו שיש בדרום לבנון, מטעני קלע כיפתיים. יש להם נשקים מכל הבא ליד. כשסרקנו בבתי המגורים, ראינו מטול אר.פי.ג'י ליד מיטה בחדר השינה, צלחות מארוחת ערב על השולחן המשפחתי ולצדם בחלון עמדת (ירי) נ"ט, חוברות לימודים של ילדים פתוחות ולצדן, ליד הילקוט, ספר הדרכה לייצור מטענים".

 

לא מעט שאלות עלו בתחילת המבצע בסוגיה של המוכנות המודיעינית. בשיחה עם המג"ד, הוא אמר כי "אנחנו מייצרים מטרות תוך כדי לחימה ומזריקים לנו מודיעין מטרות מדויק תוך כדי תנועה. לא הכל 100% לעומת התמונה שהייתה לנו בהתחלה, אבל בסך הכול אין הפתעות".

 

כך נראה פיצוץ מנהרה ע"י כוח נח"ל

 (צילום: google maps) (צילום: google maps)
(צילום: google maps)

י', שמודע לכך שמפקדים רבים ברמתו נפגעו במבצע ואף נהרגו, בהם מג"דים וסמג"דים, לא חושש להיות גם הוא ראשון בכוח, מלפנים, להוביל.

 על החשש מחטיפת חייל תוך כדי פעילות סיפר המג"ד כי "אנחנו מודעים לאיום בדיוק כמו שאנו מודעים לאיום הנ"ט או לאיום הצליפה. אנחנו לא בהיסטריה מזה אבל כן ערניים, נלחמים כתף אל כתף, גם עם הטנקים, ומנסים להימנע גם מירי דו צדדי".

 

בקרב אנשיו, הוא תיאר, המוטיבציה גבוהה. "חיילים ברחו מקורסים, חזרו מנפקדות, לא השתחררו מהשירות שלהם כדי להילחם במבצע הזה", הוא מזכיר. "כולם רוצים להיות בבית עם החברה והמקלחת, אבל כולם גם יודעים שחייבים להחזיר את השפיות למדינה ואת השקט לדרום, ועם האמונה הזו החיילים ממשיכים קדימה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
מתמקמים בבית
צילום: דובר צה"ל
מומלצים