שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

דיוני הקבינט הופסקו ללא הכרעה

פיצול בקבינט: כשברקע דיבורים על הפסקת אש דורשים מקורבי בנט "להעצים את הלחץ עד שיקבלו את התנאים. הפסקת אש עכשיו תביא תוצאה רעה". גם בליכוד מתנגדים: השרים סער וארדן דורשים להמשיך במבצע. השר פרי צפוי לתמוך בהפסקת אש, אך יתעקש לסיים את מיגור המנהרות. אחרי ארבע שעות, הופסק הדיון ללא החלטה וצפוי להתחדש היום או מחר

הדיונים על הפסקת אש בקבינט המדיני-ביטחוני הופסקו כעבור למעלה מארבע שעות ללא הכרעה: הקבינט התכנס בצהריים (יום ו') לדון ביוזמת מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, ולפנות ערב יצאו חברי הקבינט להפסקה. הדיון עתיד להתחדש מאוחר יותר היום, או מחר בבוקר. טרם התקבלה החלטה רשמית בעניין הפסקת האש. במקביל לדיון הממושך נמשך הירי מרצועת עזה.

 

אתם בעד או נגד הפסקת האש? הגיבו בפייסבוק שלנו

 

הקבינט מפוצל בנוגע למתווה המסתמן להפסקת אש. מקורבי יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, אמרו כי הוא מתנגד נחרצות להפסקת האש. "אסור להוריד את הרגל מהגז", ציינו, "הוא מתנגד להפסקת אש ללא פירוז חמאס מטילים ופירוק של כל המנהרות בעזה". מנגד, שרים אחרים בממשלה תומכים במתווה. בין היתר מעריכים כי השרה ציפי לבני תומכת וכך גם השר יעקב פרי, שהוזמן כמשקיף בקבינט.

 

מתנגד נוסף לעצירת המבצע הוא שר הפנים גדעון סער. "יש לדחות את ההצעה להפסקת אש", אמר היום סער. "יש להמשיך ואף להרחיב את מבצע 'צוק איתן'". בעקבות הלחץ הפוליטי דחה ראש הממשלה בנימין נתניהו ל-15:00 את כינוס הקבינט, שהיה אמור להיפתח ב-13:30. וזה לא הלחץ היחיד על השרים: הועברו הודעות טקסט ובהן מספרי הטלפון האישיים של כמה מהשרים, במטרה לשכנע אותם להתנגד בהצבעה להפסקת אש.

בנט. הפסקת אש - רק תמורת פירוז מטילים ומנהרות ()
בנט. הפסקת אש - רק תמורת פירוז מטילים ומנהרות
  

פרי. ההתמודדות עם איום המנהרות אינה רק צבאית (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
פרי. ההתמודדות עם איום המנהרות אינה רק צבאית(צילום: גיל יוחנן)
 

הודעות שפעילים התבקשו לשלוח לשרי הקבינט לקראת הדיון בהפסקת האש ()
הודעות שפעילים התבקשו לשלוח לשרי הקבינט לקראת הדיון בהפסקת האש

לצד בנט, גם שר החוץ אביגדור ליברמן, שאמר השבוע כי הוא תומך במיטוט שלטון חמאס, אינו תומך בהפסקת אש. גם השר גלעד ארדן מתנגד להפסקת אש ואמר למקורביו כי צה"ל צריך לסיים את שהחל לבצע ברצועה. מנגד, שר האוצר יאיר לפיד לא הביע עד כה עמדה פומבית בנוגע להפסקת אש. שרת המשפטים ציפי לבני עשויה לתמוך בהפסקת אש, אבל כבר הבהירה השבוע כי לא תצביע בעד הפוגה בכל מחיר.

 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר בתחילת השבוע כי תוך יומיים-שלושה יושמד חלק הארי של המנהרות, וגם הוא עשוי להסכים להפסקת אש, כמו ראש הממשלה בנימין נתניהו. השאלה הגדולה היא מה יעשה השר יצחק אהרונוביץ' והאם יפעל על פי עמדת יו"ר מפלגתו אביגדור ליברמן. היום התייחס אהרונוביץ' למתווה קרי ואמר: "יש כל מיני הצעות. צה"ל פועל וחושף מנהרות. המטרה היא לחשוף את כל המנהרות כולן ולא להגביל את צה"ל בלוחות זמנים. ללכת להפסקת אש בלי חשיפת המנהרות - להבנתי זו תהיה טעות".

 

השר יעקב פרי, שמשמש כמשקיף בקבינט, הוזמן אף הוא לישיבה. ההערכה היא כי פרי תומך בהפסקת אש, אבל לא בכל מחיר. הוא מתכוון להתעקש כי יש לסיים את מבצע מיגור המנהרות, בין אם זה יהיה לפני או תוך כדי הפסקת האש. "ההתמודדות עם איום המנהרות אינה רק צבאית. על מדינת ישראל לבחון גם דרכים מדיניות ודיפלומטיות לשינוי המציאות בגבול רצועת עזה ולהתמודדות כוללת עם האיום החמאסי", כתב היום פרי בטור ב-ynet.

 

בניגוד לבנט וליברמן, ההערכות הן שהאגף המתון בקבינט יבקש לאפשר לצה"ל ימים ספורים להמשיך את פעילותו על מנת להשלים את הרס המנהרות לפני הפסקת האש. במקביל, יש כוונה לייצר מנגנון חדש להשבת השקט לטווח הארוך באמצעות גורם מתווך, בין היתר על ידי פיקוח צמוד על הזרמת הכספים לעזה וכדי לוודא שהם לא יועברו למימון של פעילות טרור. השר עמיר פרץ התבטא באחרונה ואמר בהקשר זה כי יש לוודא שהכספים משמשים לבניית עזה עלית, ולא מיועדים לטובת עזה תחתית - מנהרות המשמשות לפעילות טרור.

 

ביום ה-18 למבצע, גורם אמריקני אמר לעיתון "ניו יורק טיימס" שקרי הציע שני שלבים להפסקת הלחימה ברצועת עזה, שתחילתם בהפסקת אש החל מיום ראשון למשך שבוע. ברגע שהפסקת האש הזמנית תיכנס לתוקף, כך נטען, גורמים ישראלים ופלסטינים וכן נציגים מהעולם יחלו במשא ומתן על עזה בהיבטים ביטחוניים, כלכליים ופוליטיים. עוד דווח כי אחת המחלוקות היא סביב רצון ישראל להשאיר חיילים בעזה בזמן הפסקת האש.

גדעון סער בביקור פצועים בסורוקה השבוע. "לא לעצור" (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
גדעון סער בביקור פצועים בסורוקה השבוע. "לא לעצור"(צילום: הרצל יוסף)

השר ארדן. נגד הפסקת אש (צילום: מרק ישראל סלם,  ג'רוזלם פוסט) (צילום: מרק ישראל סלם,  ג'רוזלם פוסט)
השר ארדן. נגד הפסקת אש(צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט)

חברי הקבינט שנחשפו לתמונת המצב בעזה, הופתעו בתחילת המבצע לגלות לדבריהם "עיר תת קרקעית" של מנהרות שאמורות לשמש לפעילות טרור. מקורבי בנט אומרים כי הדרך עוד ארוכה עד להשגת היעד וכי נדרשים עוד שבועות ולא רק ימים להרוס את כל המנהרות. "חמאס מאוד פגוע", אמרו בסביבת השר. "ישראל חצתה את הקו של ההתנגדות המרכזית מסביב, ויש לחץ שהולך וגובר על חמאס. גדודים שמתפרקים ומצב מורכב מבחינתם. צה״ל פועל ביממות האחרונות בעוצמה ודווקא עכשיו אסור לעצור".

 

מקורב לבנט הוסיף כי אם תסיים ישראל את המלחמה בלי פירוז והשמדת מנהרות, נפגוש בפעם הבאה חמאס מחוסן תוך שנתיים-שלוש. "יותר טילים, יותר מנהרות ובריבית דריבית". דווקא מכיוון שכיפת ברזל עושה את עבודתה והאירופאים קראו לארגוני הטרור להתפרק מנשקם, בנט מאמין לפי מקורביו, יש מומנטום שחייבים לנצל - ולחייב את חמאס לקבל הפסקת אש בתנאים האלה.

 

את נושא המנהרות העלה בנט לראשונה סמוך לחטיפת שלושת הנערים, ובסביבתו אומרים: "מעולם לא היינו יותר קרובים - אנחנו יכולים להגיע ליעד. לא להוריד רגל, להעצים את הלחץ עד שיקבלו את התנאים. הפסקת אש עכשיו תביא תוצאה רעה מאוד".

 

כוח מגלן פוגע במחבלים שירו:

חבר הכנסת זאב אלקין (ליכוד), יו'ר ועדת החוץ והביטחון: ״אני קורא לראש הממשלה, שר הביטחון וחברי הקבינט שלא להסכים להפסקת אש בתנאים הנוכחיים. הפסקת אש בלי שצה"ל סיים את הטיפול באיום המנהרות, בלי שחמאס הוכה והורתע כמו שצריך ואפילו קיבל הבטחות להישגים כלכליים, הפסקת אש כזו תהיה בכיה לדורות. אסור לשדר חולשה מול טרור ולהיכנע לסחטנות. מי שנכנע לסחטן וטרוריסט רק מזמין יותר סחיטה ויותר טרור בעתיד".

 

האש נמשכת

בינתיים הלילה נמשכה הלחימה בתוך הרצועה בדגש על חשיפת המנהרות. גורם צבאי בכיר אמר הבוקר כי "אין יום ושעה לסיום השמדת המנהרות. לכל מנהרה יש הסיפור שלה ואנחנו לא יכולים להתחייב על עוד שבעה או 11 יום. זה קשור לתוואי המנהרה, אם היא יוצאת משטח בנוי או פתוח. הרס המנהרות זו פעולה שלוקחת זמן".

 

במהלך הלילה לוחמי צנחנים זיהו שלושה מחבלים שיצאו מאחד הפירים. לפי הבכיר הצבאי,

 המחבלים נורו ואחד מהם נהרג. אמש הותר לפרסום כי מג"ד 12 בחטיבת גולני נפצע קשה בהתמוטטות קיר במנהרה ברצועה. בנוסף, במהלך הלילה פונו לבית החולים סורוקה במסוקים שני פצועים, אחד מהם באורח אנוש והשני נפצע קשה.

 

הבוקר גם נמשך הירי מעזה לדרום, וחודש הירי לאזור גוש דן ולשרון. מעל אשקלון יורטו כמה רקטות בשני מטחים, ויירוט נוסף היה באזור הוד השרון, במקביל לפגיעה בשטח פתוח.

 

במהלך ישיבת הקבינט נורו רקטות לעבר אשדוד וסביבתה, כיפת ברזל יירטה רקטה שנורתה לעיר, ורקטה נוספת התפוצצה בשטח פתוח.


פורסם לראשונה 25/07/2014 11:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
כיפת ברזל ליד אשדוד
צילום: AFP
צילום: אסי כהן
השר נפתלי בנט
צילום: אסי כהן
צילום: אלכס קולומויסקי
השר יעקב פרי
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים