שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

שרי החוץ של האיחוד האירופי: "קוראים לכל ארגוני הטרור ברצועה להתפרק מנשקם"

האיחוד האירופי הודיע כי הוא מגנה את השימוש של חמאס באזרחים כמגן אנושי וקורא לקבוצות טרור ברצועה להתפרק מנשקן. "מכירים בזכות ישראל להגן על עצמה אך מגנים גם את הרג האזרחים בעזה". משרד החוץ בירך על ההודעה החריגה

שרי החוץ של האיחוד האירופי התכנסו הערב (יום ג') והודיעו כי "ארגוני הטרור ברצועת עזה צריכים להיפטר מנשקם". בהודעה החריגה מהארגון האירופי נמסר כי השרים מגנים בחריפות את השימוש באזרחים כמגן אנושי, מכירים בזכות ישראל להגן על עצמה, אך בד בבד מגנים את הרג האזרחים בעזה.

 

"שרי החוץ של אירופה קוראים לחמאס לשים קץ לפעולות אלה ולהביא לסיום האלימות. כל קבוצות הטרור בעזה חייבות להתפרק מנשקן. האיחוד מגנה את הקריאות לאוכלוסייה האזרחית בעזה להפוך למגנים אנושיים". בהודעה נמסר עוד כי שרי החוץ "מודאגים מאוד מההסלמה של האלימות בעזה וקוראים להפסקה מיידית של הלחימה בהתאם להבנות 'עמוד ענן'".

 

האיחוד גינה בתקיפות את ירי הרקטות לעבר ישראל שמבצע חמאס והקבוצות החמושות ברצועת עזה, שמכוון לעבר אזרחים. "מדובר בפעולות פליליות ולא מוצדקות", נמסר מהאיחוד.  

 

האיחוד גינה גם את אובדן חייהם של מאות אזרחים ברצועת עזה, בהם נשים וילדים רבים. "בעוד אנו מכירים בזכותה של ישראל להגן על עצמה נגד התקיפות, האיחוד מדגיש כי המבצע הצבאי הישראלי חייב להיות פרופורציונלי ובהתאם לחוק הבינלאומי ההומניטרי. האיחוד מדגיש את הצורך בהגנה על חיי אזרחים בכל זמן".

נתניהו מציג למזכ"ל האו"ם תערוכה על עזה (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
נתניהו מציג למזכ"ל האו"ם תערוכה על עזה(צילום: חיים צח, לע"מ)

באן לצד יעלון בקריה (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
באן לצד יעלון בקריה(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

בהודעה הדגישו שרי החוץ כי הם "מזועזעים מהמחיר האזרחי שגבה המבצע הישראלי בשכונת סג'עייה ומודאגים מאוד מהמצב ההומניטרי המידרדר. על כל הצדדים לאפשר גישה הומניטרית לעזה". עוד קורא האיחוד האירופי לקיים הפסקת אש מיידית של מבצע "צוק איתן", שגבה את חייהם של 29 חיילים ואזרחים ישראלים ו-620 פלסטינים.

 

משרד החוץ הישראלי הגיב להודעת האיחוד והביע שביעות רצון ממסקנות שרי החוץ האירופיים ביחס למבצע "צוק איתן". "האיחוד האירופי מחזק את התייחסותו לחמאס כארגון טרור, מגנה בתוקף את הירי חסר ההבחנה של טילים על אוכלוסייה אזרחית ואת השימוש שעושה חמאס במגנים אנושיים, ומגדיר את מעשיו כפשעים". משרד החוץ בירך על קריאת האיחוד לפירוק ארגוני הטרור מנשקם ופירוז הרצועה.

 

"אמירות אלה של האיחוד האירופי עולות בקנה אחד עם התפיסה שמנחה את ישראל במאבקה בטרור, והן פותחות פתח לשתוף פעולה ליישום העקרונות המשותפים להחזרת השקט והביטחון". שר החוץ אביגדור ליברמן, ששוחח עם שורה של שרים עמיתים מרחבי אירופה לפני הישיבה, אמר כי ההודעה של שרי האיחוד מבהירה כי העולם החופשי מאוחד מול הטרור החמאסי ולישראל זכות מלאה להגן על עצמה. 

 

שר החוץ הצרפתי מחריף את הטון: "להפסיק את הטבח"

שעות ספורות לאחר ההודעה הדרמטית של האיחוד התומכת בישראל יצא שר החוץ הצרפתי לורן פביוס נגד פעולות ישראל ברצועה. "מניין ההרוגים ברצועת עזה, שחצה את ה-600, אינו מקובל. ישראל חייבת להפסיק מיד את מעשי הטבח והתקיפות", אמר. "זה בלתי מתקבל על הדעת שמדינה מאוימת על ידי טילים ושהם נוחתים בשטחה, אבל התגובה חייבת להיות פרופורציונלית. אם אנחנו מדברים על 600 הרוגים, זה בפירוש משהו שאי-אפשר לקבל", הדגיש פביוס.

 

מוקדם יותר ביקר מזכ"ל האו"ם באן קי מון בישראל וקיים מסיבות עיתונאים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון. באן אמר כי שום מדינה לא הייתה סובלת ירי רקטות לשטחה. עם זאת ציין כי "יותר מדי משפחות, הן פלסטיניות והן ישראליות, קוברות את ילדיהן. המסר שלי הוא: הפסיקו להילחם ותתחילו לדבר. טפלו בסיבות לסכסוך. אין אלטרנטיבה לפתרון שתי המדינות. יש לכם עתיד משותף. אמשיך לעשות הכול להביא שלום לשני העמים".

 

באן הוסיף: "הפעם אני עומד כאן בלב כבד. בעוד אנחנו מדברים, טילים ממשיכים ליפול

על ישראל שיורים חמאס והג'יאהד האיסלאמי. ראיתי עדויות בעצמי. אנחנו מגנים בתוקף התקפות טילים ושימוש באתרים אזרחיים כמו בתי ספר למטרות צבאיות. אני שולח תנחומים לראש הממשלה ותושבי ישראל על ההרוגים. אני מעריך את הלגיטימיות שלכם להגן על עצמכם. אך מבקש שתרסנו את תגובתכם".

 

במקביל עורך מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כמה פגישות עם בכירים במצרים, בהם הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי, בניסיון לקדם את היוזמה המצרית להפסקת אש. קרי אמר כי היוזמה המצרית היא הסכם המסגרת לעצירת הלחימה בין חמאס לישראל ברצועת עזה.

 

עזאם אל-אחמד, בכיר בפתח, אמר לעיתונאים בקהיר כי "ההנהגה הפלסטינית הציגה הצעה חדשה במתווה היוזמה המצרית להפסקת אש, שאחריה יבוא מו"מ שיימשך לפחות חמישה ימים".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
חשיפת מנהרה במהלך הפעילות ברצועה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים