שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פצועי צוק איתן: היכונו למלחמה בעורכי הדין

  כשלוחמים נפצעים בקרב, נראה להם שהמדינה והעם יחבקו אותם לנצח. אבל אחרי שהחיבוק מסתיים מגיע זמן המאבק האמיתי - מול משרד הביטחון והוועדות הרפואיות. המדריך שיעזור לדעת מהן הזכויות ואיך לקבל אותן

  בכל מערכה מגיע שלב איסוף השברים והחזרה לשגרה. גם מבצע צוק איתן, אשר מסתמן בעת כתיבת שורות אלו, כי סיומו אינו מותנה ברצוננו, יגיע בסופו של דבר לסיום.

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  במבצע, איבדנו לוחמים ורעים לנשק, ורבים נפצעו ברמה כזו או אחרת ותרמו מגופם ומבריאותם לביטחון המדינה. אין ספק כי אלו גם אלו ראויים לכבוד ויקר מהמדינה, הן בהנצחת הנופלים – דבר שמבוצע בצורה מכובדת והן בתגמול, טיפול והערכה לפצועים.

   

  חדשות צוק איתן

  תחרות בשטח: בתי החולים רבים על הפצועים

  בעקבות צוק איתן: ביקוש לתרומת זרע לוחמים

  הרופא שמגן על ישראל בתקשורת הספרדית

   

  אני עצמי נפצעתי בשירות לפני 44 שנים בצניחה. אני מבקש ליידע את הפצועים הצעירים ואת משפחותיהם כי האהבה, החום, ההערצה והחיבוק לו אתם זוכים עכשיו, מגיעים בשלב כלשהו לסיומם. לפעמים בהדרגה ולפעמים באופן מהיר וחד. וגם מפתיע וכואב.

   

  ואז, כן אז, מגיע היום שאחרי. הפצועים עוברים תהליך שיקום, יוצאים מהמוסדות הרפואיים וצריכים להגיש תביעה להכרה בנכות על-ידי משרד הביטחון. למדינת ישראל יש כמה פצועים מאוד מתוקשרים וגיבורים.

   

  ביניהם: מאיר הר ציון ז״ל שנותח תחת אש, אביגדור קהלני, גיבור ישראל שבפעם הראשונה נכווה קשה בששת הימים וזכה לסיקור נרחב בספר "חשופים בצריח" של שבתאי טבת. אכן גיבור אמיתי וגיבור ישראל ממלחמת יום הכיפורים. 

   

  ישנו גם סורין הרשקו הפצוע הקשה מאוד מאוד ממבצע אנטבה וגם הטייס יפה המראה נועם גרשוני, שזכה באליפות העולם בטניס לנכים. גיבורים אמיצים ומתוקשרים ויש עוד כמוהם. אבל מרבית הפצועים, הרוב המוחלט, הם עלומי שם בלתי מוכרים וללא סיפורי גבורה מיוחדים. לכן הם אנונימיים ציבורית.

   

  פצועי קרב מול עורכי דין

  חיילים שנפצעו מצוק איתן אמורים כאמור להגיש בימים אלו את תביעותיהם להכרה כנכים. הנכות נקבעת על פי חוק הנקרא- חוק הנכים תגמולים ושיקום. ברגע שאמרנו חוק ברור מאליו שמדובר במגרשם של עורכי דין.

   

  לכל חוק יש פרשנות ולכן כל מה שנראה על פניו ברור, מגיע וצודק, הופך בידי המשפטנים ללא ברור, לא מגיע ולא צודק. מי שיגיע לוועדות של משרד הביטחון ללא הכנה מקצועית, כמוהו כמי שמגיע לבית המשפט ללא הכנה ראויה וסומך על טוב ליבו, הגינותו ויושרו של השופט.

   

  במה עוסק חוק הנכים?

  רק כדי להדגים לקורא במה עוסק החוק, אז הפרק הראשון מתוך שבעה פרקים, דן בנושא הגדרות : מהי נכות, מיהו נכה צה"ל, מהם הסייגים וכד'.

   

  פרק שני בחוק הנכים תגמולים ושיקום דן בדרגת הנכות והתגמולים המגיעים לנכה לאחר שנקבעה נכותו בוועדה הרפואית, פרק שלישי בחוק הנכים תגמולים ושיקום דן בנושא קביעת אחוזי נכות על ידי וועדה רפואית, כולל הליכים בפני ועדה רפואית. כלומר לא מדובר ברצון טוב או בהרעפת אהבה אלא בחוק שצריך ליישם.

   

  כאן, חבריי הפצועים תקבלו את סטירת הלחי הראשונה, הכואבת, המצלצלת והמשפילה ביותר. אותה מערכת ששלחה אתכם לקרב תעמיד מולכם סוללה של פקידים, יועצים משפטיים ורופאים מטעם, ששכרם משולם על ידי מערכת הביטחון, שכל מטרתם תהיה לתת לכם כמה שפחות.


  כל מטרתם תהיה להוריד לכם באחוזי הנכות לפעמים אפילו בדרך משפילה. מבחינתם לכל אחוז נכות יש משמעות כספית והם לוחמים "להגנת הקופה הציבורית על חשבונכם".

   

  לדוגמה מתוך החוק: " תגמולים לנכים של 100-10 אחוז - נכה שדרגת נכותו אינה פחותה מ- 10% ישלמו לו, כל עוד הוא נכה כאמור, תגמולים בשיעור של אחוז אחד משכרו הקובע לכל אחוז שבדרגת נכותו". כלומר, כל אחוז נכות משמעותו כסף מהמדינה, ואלו שאותם תיפגשו יבקשו להפחית עבורכם את האחוזים וכתוצאה מכך את הסכומים שתקבלו.

   

  חלקכם ייחשבו בעיניהם כארטיסטים עושי הצגות, אחרים ייהפכו לבריאים נפשית למרות ששנתם טרופה והם מקבלים כדורי הרגעה בשפע. פתאום תגלו שאולי אתם צריכים רופא מומחה מטעמכם ואפילו עורך דין.

   

  לא בכדי יש הרבה עורכי דין המטפלים בזכויות נכי צה״ל. מהיכן הם צמחו? מדוע זה ענף משפטי מפותח? מהעובדה שהמערכת מתעמרת בטובי בניה שהקריבו בריאותם למען מולדתם.

   

  אז זהו, רעיי הלוחמים ואחי לנשק. התכוננו היטב ליום שאחרי, להגשת התביעה על פי החוק, ואל תגידו שלא אמרתי לכם למה לצפות. אני אוהב אתכם, מצדיע לכל אחד מכם ומאחל הרבה בריאות ושתנצחו "בקרב" מול משרד הביטחון.

   

  הכותב הוא מרצה בכיר במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה (מל"א)

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  הפציעה היא רק תחילת המאבק
  צילום: מוטי קמחי
  ד"ר גד פניני
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים