שתף קטע נבחר

צילום: AFP

נער הפוסטר של דאעש - ג'יהאדיסט היפסטר

איסלאם יאקן, צעיר מצרי שהתגייס לשורות דאעש בסוריה, מחולל סערה ברשתות החברתיות בזכות תלתליו ומשקפיו עם המסגרת השחורה. אלו כמעט מצליחים להסיט את תשומת הלב מהנשק שבידיו ומאיומיו נגד "הכופרים"

כשבעולם מתפשטים דיווחים על הזוועות שמחולל ארגון דאעש בעיראק, מה הפלא שהם מחפשים פנים ידידותיות שייצגו אותם ברשתות החברתיות? הציוצים של איסלאם יאקן, צעיר מצרי שהתגייס לשורות הארגון הקיצוני בסוריה ועתה מפיץ את משנתו ברשת, מושכים תשומת לב לא פחות בגלל מראהו של יאקן וסיפורו האישי הייחודי.

 

עוד חדשות בעולם :

 

עם שיערו המתולתל ומשקפיו בעלות המסגרת השחורה - והחרב שנופף בידו - זכה יאקן לכינוי "הג'יהאדיסט ההיפסטר". בציוציו הוא מנסה לשכנע את בני משפחתו להצטרף אליו בעיר רקה בסוריה, שנשלטת זה שנה על-ידי תומכי דאעש. באחד מהם כתב: "דיברתי עם אימא שלי ואמרתי לה לבוא, שהיא תוכל לאכול ולשתות וללמוד כאן בדירה. היא שאלה, 'ומה עם בעלי הדירה יחזרו?'. אמרתי לה לא לדאוג - הם כבר מתים".

איסלאם יאקן בגרסת ההיפסטר. כמעט שלא שמים לב לחרב הענקית ()
איסלאם יאקן בגרסת ההיפסטר. כמעט שלא שמים לב לחרב הענקית

 

הצעיר המצרי בחייו הקודמים, לפני דאעש ()
הצעיר המצרי בחייו הקודמים, לפני דאעש


התחביב שנעלם: להעלות לרשת תמונות של שריריו ()
התחביב שנעלם: להעלות לרשת תמונות של שריריו

אולם סקירה אחורה של הפעילות שלו ברשתות החברתיות העלתה דמות אחרת לחלוטין של יאקן, כזו של צעיר נורמטיבי לחלוטין ממשפחה מבוססת, שמתעניין בכל הדברים הרגילים שמדאיגים את בני גילו. בפרופיל שלו ברשת החברתית VK מצוין כי הוא מדריך בחדר כושר והוא מלא בתמונות שבהן נראה הצעיר מתפאר בשריריו. גם בטוויטר הוא כתב בציוץ מ-2011: "להתנשק שורף 6.4 קלוריות בדקה".

 

לפי הפרופיל, יאקן למד בתיכון צרפתי בקהיר שמיועד לילדי השכבה הגבוהה בחברה, והמשיך ללימודי משפטים באוניברסיטה נחשבת, שאותם סיים אשתקד. צעירים שלמדו עם יאקן סיפרו באחרונה לעיתון "טלגרף" עד כמה הופתעו מהשינוי שעבר: "הסיפור שלו מטורף לגמרי, אני זוכרת אותו מהתיכון", אמרה אחת מהן. אחרים סיפרו: "הוא תמיד היה מצחיק אבל מלא כבוד". הרמז היחיד להקצנה בדעותיו, כך אמרו, היה מקרה אחד שבו כינה את הנשיא המודח מוחמד מורסי "כופר".

 

סיפורו של יאקן משך תשומת לב רבה במצרים והדיווחים מתחלקים בין גינויים לביטויי תמיכה ואהדה. הצעיר, מצדו, דחה את כל הבקשות לראיון עמו אך רמז בטוויטר כי הוא מודע לעניין הרב בו. בין היתר, הוא הודה לעיתונים "שמגייס את דעת הקהל למען המטרה" וכתב למבקריו: "יש אנשים שמעליבים אותי, אבל אלו שטויות. אך אלו שמעליבים את הדת שלנו - כשמצרים תיפתח בפנינו נלחץ על כפתור ה-Delete שלהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איסלאם יאקן כיום, בתמונה מהטוויטר שלו
מומלצים