שתף קטע נבחר

נשות החיילים: לטרוריסטים יש נשק טוב יותר

חיילי צבא ניגריה בעיר מיידוגורי קיבלו משימה - להשתלט מחדש על עיר שנכבשה על ידי לוחמי "בוקו חראם". רעיותיהם מחו ברחובות והבעירו צמיגים כדי למנוע את המהלך: "הם לא מצוידים היטב. נמאס לנו לקבור את יקירינו"

לא חראם עליהם: נשות של חיילים בצבא ניגריה יצאו השבוע לרחובות העיר מיידוגורי, והבעירו צמיגים כדי למנוע מהבעלים שלהן להישלח להילחם בארגון הטרור "בוקו חראם".

 

עוד חדשות בעולם :

ארה"ב: רצח את הוריו, בניו וכלב המשפחה

א' אֶמִיר, ח' זה חַ'לִיף. המילון של דאעש

עד 132: העמק הירוק שתושביו פשוט לא מתים

 

 

300 נשים ו-500 ילדיהן עמדו במשך יומיים בשערי בסיס צבאי בבירת מדינת בורנו, וטענו שהגברים שלהן לא מצוידים כראוי בשביל להילחם בארגון האיסלאמיסטי הקיצוני.

 

"הנשים מביעות את דעותינו". חייל בזירת פיגוע תופת באבוג'ה (צילום: AP) (צילום: AP)
"הנשים מביעות את דעותינו". חייל בזירת פיגוע תופת באבוג'ה(צילום: AP)

נשק מיושן? חייל ניגרי במיידוגורי (צילום: AP) (צילום: AP)
נשק מיושן? חייל ניגרי במיידוגורי(צילום: AP)

מאז 2009 מבצע "בוקו חראם" תקיפות קשות נגד אנשי כוחות ביטחון ואזרחים ניגרים, והוא אחראי על מותם של אלפי בני אדם וכרגע אין מי שעוצר אותו, אפילו לא צבא ניגריה שנשלח בכוחות מתוגברים להילחם בו מאז מאי 2013.

 

"הבעלים שלנו תמיד מקבלים נשק נחות"

החיילים שמוצבים במיידוגורי קיבלו את המשימה להשתלט מחדש על העיר גווזה. בשבוע שעבר כבשו לוחמי "בוקו חראם" את העיר, רצחו עשרות תושבים ואילצו מאות לברוח מבתיהם. "אם אין נשק לבעלים שלנו, אין נסיעה לגווזה או לכל מקום בלתי יציב אחר. נמאס לנו לקבור את היקירים שלנו", אמרה אתמול (יום ב') טאביטה ג'ון, אחת הנשים המוחות. לדבריה, החיילים הניגרים "לא מצוידים היטב כדי להילחם ב'בוקו חראם' המפחיד".

 

ראהינה עלי, אשת חייל נוספת, אמרה: "הבעלים שלנו תמיד מקבלים כלי נשק נחותים בשעה של'בוקו חראם' יש נשק מעולה".  


יש להם רובים חצי-אוטומטיים ורקטות נגד טנקים. מנהיג "בוקו חראם" שקאו ולוחמיו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
יש להם רובים חצי-אוטומטיים ורקטות נגד טנקים. מנהיג "בוקו חראם" שקאו ולוחמיו(צילום: AFP)

כמה מניצולי התקיפה בגווזה הצליחו להגיע למיידוגורי, שנמצאת במרחק של כ-135 קילומטרים, אבל מאות אחרים נלכדו בהר סמוך וסובלים מרעב.

 

הצבא: "נשות החיילים אינן מספיק מומחיות"

דובר של ממשלת ניגריה, מייק עומרי, דחה את טענות נשות החיילים ואמר כי כוחות הצבא מצוידים כראוי. "נשות החיילים אינן מומחיות מספיק כדי לדעת את יכולות הרובים וכלי הנשק שנושאים החיילים", אמר עומר לעיתונאים בבירה אבוג'ה.

 

כשנשיא ניגריה גודלאק ג'ונתן הכריז על מצב חירום בבורנו, יובה ואדמבה, הצליחו כוחות הצבא להדוף את לוחמי "בוקו חראם" מהאזורים האורבניים. אלא שאלפי כוחות נוספים בליווי של משוריינים ומטוסי קרב לא הצליחו לעצור את תקיפות ארגון הטרור באזורים הכפריים המרוחקים. השנה, למשל, ביצע הארגון תקיפות על בסיס כמעט יומיומי.

 

תושבים בכמה מהאזורים המרוחקים סיפרו כי בכמה מקומות הצבא הניגרי לא יכול למעשה להיכנס אליהם, על רקע המצב שבו לוחמי "בוקו חראם" מצוידים בנשק חדיש יחסית בשעה שחיילי הצבא מחזיקים בציוד מיושן.

 

ניצולי תקיפות של "בוקו חראם" סיפרו כי לוחמי הארגון השתמשו ברובים חצי-אוטומטיים, ברקטות נגד טנקים ואפילו בכלי רכב משוריינים. חייל ניגרי ששוחח עם סוכנות הידיעות הצרפתית סיפר שכוחות הצבא במיידוגורי ששוהים בצריפים מסתמכים על ציוד לקוי ומיושן. "הנשים שלנו מדברות בשמנו. אנחנו לא מצוידים כמו שצריך. כלי הנשק שלנו חלשים והמשוריינים שלנו אינם שמישים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מנהיג "בוקו חראם" שקאו
צילום: AFP
מומלצים