שתף קטע נבחר

"עובדים בחקלאות מרוויחים 70% מהמינימום"

דו"ח קו לעובד, המתבסס על תלונות שהתקבלו בעמותה, קובע כי הפרת חוק שכר המינימום הפכה לתופעה מובנית בענף החקלאות. היקף הפגיעה הכספית בעובדים מוערך בכחצי מיליארד שקל בשנה

הפרת חוק שכר המינימום הפכה לתופעה מבנית בענף החקלאות, כאשר היקף הפגיעה הכספית בעובדים, עשוי להגיע לכחצי מיליארד שקל בשנה. כך עולה מדו"ח חדש שפרסם היום (ה') ארגון קו לעובד, המתבסס על תלונות של עובדים בענף שהתקבלו בעמותה בשנת 2013. על פי הדו"ח.

 

לכתבות נוספות בערוץ קריירה

 

בישראל מועסקים כ-22 אלף עובדים זרים בחקלאות. בארגון מציינים כי הם מקבלים מדי שנה מאות של מהגרי חקלאות, המדווחים על הפרות שונות של זכויותיהם, בהם אי מתן ימי מנוחה, כבילה למעסיק והעסקה בשעות רבות מהמותר. 

 

התלונה הנפוצה ביותר היא הפרת חוק שכר המינימום - בארגון מעריכים כי העובד הממוצע בענף מועסק כ-309 ימים בשנה, כאשר המשכורת שלו עומדת על רק כ-70% בממוצע מהשכר המגיע כחוק. "מצב זה יוצר אובדן של 74.28 שקל לעובד ליום, ומצטבר במשך שנה לכ-23 אלף שקל לעובד", טוענים בקו לעובד.


עובד זר בקטיף פומלות (צילום: עידו ארז ) (צילום: עידו ארז )
עובד זר בקטיף פומלות(צילום: עידו ארז )

 

עוד מציינים בארגון, כי "למעט בודדים, כל המשקים החקלאיים שעליהם קיבלה עמותת "קו לעובד" מידע מן העובדים, מהערבה ועד מטולה, אינם משלמים שכר כחוק למהגרי החקלאות אותם הם מעסיקים". לאור הדיווחים על היקף התופעה, בארגון מעריכים הרווחים הזורמים לידי החקלאים שלא כדין בשל הפרת חוקי השכר, עלולים להגיע עד לכחצי מיליארד שקם בשנה.

 

על בסיס זה מתריעים בארגון, כי הפרת חוקי השכר כלפי העובדים הפכה לתופעה מבנית, עליה מתבסס הענף כולו. כלומר לטענתם, הענף תלוי למעשה בהפרות של שכר המינימום, שאינן נאכפות על ידי הממשלה. "גם אם חלק מטענותיהם של החקלאים כלפי המדינה מוצדקות, אין הצדקה לפצות אותם באמצעות "סובסידיה עקיפה" על גבם של העובדים", מסבירים שם.

 

"מדינת ישראל מבצעת עוול"

עם זאת, בארגון מכירים בכך שחקלאים רבים לא יוכלו נכון לעכשיו לעמוד באכיפה של תשלום שכר מינימום - לאור העלויות הגבוהות הכרוכות בהעסקת עובדים זרים. לאור זאת הם מציעים הצעות מדיניות, בהן הגברת האכיפה של חוקי השכר ושאר חוקי העבודה בענף, בחינת צעדים מדינתיים לתמיכה בחקלאות ולהקלה בנטל התשלומים הכרוכים בהעסקה ועידוד התאגדות.

 

עובדת בבית אריזה (תמונת אילוסטרציה) (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
עובדת בבית אריזה (תמונת אילוסטרציה)(צילום: עידו ארז)

 

"לצד אכיפת החוק יש צורך בשינויי מדיניות אחרים שיגדילו את הכנסתם של החקלאים", מצוין בדו"ח. "אכיפת החוק תביא להגדלת חלקם של העובדים בעוגה על חשבון חלקם של החקלאים. עמדתנו היא כי אם יש בכך עוול לחקלאים, אזי שאת החסר יש להשלים מחלקה של המדינה - ולא מחלקם של העובדים".

 

נועה שאואר, רכזת תחום חקלאות ב"קו לעובד", מסרה כי "מדינת ישראל מבצעת עוול כפול בעודה מזניחה את ענף החקלאות בישראל באופן משווע ומאפשרת אקלים נוח להפרת זכויות עובדים אשר מובאים על ידה ממדינות שונות. לא ייתכן כי ענף כה מרכזי בכלכלה הישראלית יסתמך על ניצול אוכלוסיית העובדים המועסקים בו.  

 

"לאור הנתונים שבידינו אנו קוראים למשרד הכלכלה, בעל הסמכות לאכיפה בתחום ובעל המשאבים והאחריות, לנהל מחקר שקוף וכולל בדבר מצבם של מהגרי החקלאות בישראל ולדאוג לשמירה על זכויותיהם ורווחתם של העובדים בענף". 

 

בחודש שעבר פנה קו לעובד לרשתות השיווק, תאגידי וספקי מזון וחברות נוספות, בקריאה לבחון אם ניתן לעובדים יחס הוגן לאורך כל שרשרת האספקה, ולפעול ליצירת מרחב להבטחת מיגור תופעת הפרת זכויות העובדים בענף כולו.

 

בתוך כך, קראו בארגון "לפעול לטובת ציבור העובדים בענף החקלאות וייצור המזון בישראל, תוך הכרה באחריותם התאגידית החוסה גם על שותפים ושרשרת אספקה. אחריות זו עליה לכלול גם את העובדים המוחלשים בענף, עובדים שלעיתים קרובות הופכים שקופים לאור מיקומם בקצה שרשרת האספקה של תעשיית ענק, מצב המקל מאוד על פגיעה בזכויותיהם כעובדים וכבני אדם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
עובדים זרים בקטיף
צילום: עידו ארז
מומלצים