שתף קטע נבחר

שבט אינדיאני מבודד תועד: "תעזרו לנו"

חודשיים אחרי ששבט באמזונס צולם בשיחה נדירה עם תושבים באזור, 23 חברים אחרים מאותו שבט חצו את הגבול מפרו לברזיל והתחננו לסיוע: "רצחו את חברינו, שרפו את הבתים". מי האחראים, איך יגיבו הרשויות?

במשך שנים הם נמנעו ממגע עם האוכלוסייה הסובבת אותם, אבל שבועות אחרי שכמה מהם תועדו כשהם יוצרים קשר עם תושבים באזור, חצו אחרים את הגבול והתחננו: תעזרו לנו. יותר מ-20 חברי שבט אינדיאני מבודד באמזונס יצרו קשר עם הרשויות בברזיל, על רקע חשש הולך וגובר שמבריחי סמים וכורתי עצים מבריחים אותם מהיער ששימש להם בית במשך מאות שנים.

 

הבקשה המפורשת למחסה, לסיוע ולמתן כלי נשק הגיעה לאחר שבאותו אזור ילידים השייכים ככל הנראה לאותו שבט יצרו אף הם קשרים נדירים עם תושבים באזור בחודשים האחרונים. אותם מפגשים אף תועדו בסרטון וידאו מיוני. ה"גרדיאן" הבריטי כתב כי הפעם 23 גברים, נשים וילדים חצו את הגבול מפרו וביקשו סיוע מהרשויות בברזיל, למרות אי-רצון ממושך ליצור קשרים עם העולם החיצון.

 

עוד בחדשות

טיפים מהגדה: כך תתמודדו עם גז מדמיע

קרב בגולן הסורי דרך עיניו של ג'יהאדיסט

"תתאסלמו או תמותו", איימו בדאעש - וטבחו

תורת הנאומים של חסן נסראללה

 

משרד הבריאות בברזיל מפקח על המצב הבריאותי של השבט באזור נהר אנבירה שבמדינת אקרה. הילידים אמנם נראים בריאים, אבל העובדה שאין להם חיסון טבעי נגד מחלות נפוצות בעידן המודרני מעמידה אותם בסיכון ממשי, בעת שהם באים במגע עם האוכלוסייה. בשיחות איתם התברר כי הם מודעים לסכנות הללו, אך חוששים יותר ממתקפות מבחוץ על הטריטוריות שלהם.

חברי השבט, בסרטון הווידאו ()
חברי השבט, בסרטון הווידאו

קשר נדיר ()
קשר נדיר

בעזרת מתרגם אמר אחד מחברי השבט לארגון זכויות למען ילידים בדרום אמריקה כי "פולשים שאינם אינדיאנים ירו לעבר חברי שבט מבוגרים ורצחו אותם. הם גם העלו את בתיהם באש. שלושה מהנרצחים נקברו בקבר אחים". האצבע המאשימה מופנית לעבר כורתי עצים בניגוד לחוק ולעבר מבריחים סמים. פרו היא מפיקת הקוקה הגדולה בעולם, ובגבול ברזיל-פרו פועלים מבריחי קוקאין רבים.

 

"הם לא צריכים לבקש, זו חובתנו לעזור"

מנגד, מנוסת הילידים הובילה לדיווחים מצד תושבים באזורים סמוכים על גניבת מזון, בגדים וכלי נשק מבתים רבים. כעת ממשלת ברזיל עומדת בפני החלטה כיצד יש לטפל בבקשה לסיוע, ואיך להימנע מטרגדיות קודמות שאירעו לאחר ששבטים מבודדים יצרו קשר עם האוכלוסייה שסמוכה להם.

 

חוסה קרלוס מיירלס, ששימש בתפקיד רשמי באזור, אמר כי ברזיל חייבת לעזור לילידים, כדי למנוע מחיקת עוד שבט מהמפה. "הם לא צריכים לבקש, זו חובתנו", צוטט ב"גרדיאן". ארגון הזכויות "Survival International" קרא לממשלה הפרואנית לעשות יותר כדי להגן על קהילות הילידים המבודדות. "העדויות שסיפקו האינדיאנים - רצח קרוביהם, שריפת בתיהם - מאוד מדאיגות. האחראים לכך הם כנראה מבריחי סמים וכורתי עצים שנוכחותם באזור ידועה במשך שנים. מתי תגן ממשלת פרו על אותם שבטים?"

 

זה אינו המקרה הראשון שבו שבט אינדיאני יוצר קשר עם האוכלוסייה הסובבת אותו. בשנה שעברה מקרה דומה אירע בדרום-מזרח פרו. נשיא הארגון הפרואני הפועל למען ילידי המקום, FENAMAD, מסר כי מעל 100 מבני שבט מסו-פירו הופיעו על גדות נהר במונטה-סלבדו שבמחוז מאדרה דה-דיוס. נשיא הארגון, קלאוס קוצ'יקו, סיפר כי בני השבט - שחיים בצורה פרמטיבית ללא השפעה מתורבתת – פנו לתושבי האזור מבני שבט היאין (Yine) בבקשה לסיוע. אנשי מסו-פירו ביקשו לקבל בננות, חבלים וסכיני מצ'טות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השבט מתועד, לפני כחודשיים
מומלצים