שתף קטע נבחר

העוצר מופר במיזורי: פצוע ועצורים ברחובות

מושל המדינה הכריז אמש על עוצר לילי שנכנס לתוקפו בחצות לנוכח המהומות האלימות בעקבות הרג הנער השחור, אולם כ-150 מפגינים נותרו ברחובות. המשטרה ירתה לעברם רימוני עשן. אדם נפצע קשה מירי, 7 נעצרו

מיזורי בוערת: 45 דקות עברו מאז נכנס לתוקפו העוצר הלילי, שהוטל אתמול על פרגוסון בעקבות ההפגנות האלימות על רקע הרג הנער השחור מייקל בראון בידי שוטר, וכוחות המשטרה ירו היום (יום א') לעבר המפגינים שנותרו ברחובות והפרו את העוצר רימוני עשן, כמו גם גז מדמיע אף שאמרה כי לא תעשה זאת.

 

עוד חדשות בעולם :

לבחור את מי להציל מהאבולה, ומי ימות

דיווחים: דאעש רצח 700 איש במזרח סוריה ו-400 בעיראק

משחקי ריגול: "גרמניה צותתה לקרי וקלינטון"  

 

המשטרה, שצוידה באמצעים לפיזור הפגנות ושריוניות, קראה במגפון למפגינים לפזר את התקהלותם. אך כ-150 בני אדם עדיין נותרו ברחובות והמרו את הוראות המשטרה. רון ג'ונסון, מפקד במשטרת מיזורי, אמר כי אדם אחד נורה ונפצע קשה בהפגנות האלימות ושבעה בני אדם נעצרו.  .

 

מוחים ברחובות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מוחים ברחובות(צילום: AFP)

כוחות משטרה אוכפים את העוצר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כוחות משטרה אוכפים את העוצר(צילום: AFP)
 

אמש הכריז מושל מדינת מיזורי, ג'יי ניקסון, על מצב חירום ועוצר לילי בעיירה פרגוסון מחצות עד 5:00 בבוקר (שעון מיזורי). במהלך הימים האחרונים נבזזו חנויות בפרגוסון, פרבר של סנט לואיס. לדברי המושל, "קומץ אזרחים" בחרו אמש "לבצע פשעים ולסכן אזרחים. זה בלתי מקובל". הוא שיבח את "אומץ לבם ואת נחישותם של המפגינים שהתייצבו בשקט נגד המחאה האלימה".

 

בשבת בבוקר החלו לזרום לרחובות פרגוסון שריוניות, ושוטרים עם אמצעים לפיזור הפגנות התעמתו עם בוזזים מחנות מקומית. בעיירה שולטים מפגינים ברחובות מאז יום שני, וקומץ של עבריינים וקיצונים מנצלים את האווירה להתפרע ולבזוז חנויות. ההפגנה ביום שישי החלה במחאה שקטה, שבה הוביל הכומר ג'סי ג'קסון מוחים שצעדו שלובי זרועות והתפללו. הוא הפציר בהם "להפוך את הכאב לכוח", וקרא למאבק בלתי אלים.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

צדק עבור מייקל בראון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
צדק עבור מייקל בראון(צילום: AFP)

באותו היום, אחרי חצות, לאחר שכ-300 מפגינים שקטים התפזרו, הופיע קומץ של מפגינים קולניים שהחלו לבזוז את החנות שממנה גנב מייקל בראון סיגרים, ובעקבות זאת רדף אחריו שוטר והעימות הוביל להריגתו.

 

שלשום פרסמה המשטרה המקומית בפרגוסון את דו"ח התחקיר של האירוע שהיה אמור לפזר את הערפל סביב התקרית ולענות על הביקורת הציבורית שטענה כי המשטרה בעיר לא יודעת כיצד לתקשר עם הציבור. אך משתי מסיבות העיתונאים של משטרת פרגוסון לא התבהר הרבה.

 

מהדו"ח עלה כי דקות לפני שהשוטר דארן ווילסון, בן 28, שתמונתו פורסמה מאז ברשתות החברתיות בארה"ב, ירה בבראון למוות, הפך הקורבן לחשוד בגניבה של סיגרים מחנות. עם זאת, לאחר כמה שעות הבהירה המשטרה כי ווילסון עצמו לא ידע על החשדות נגד בראון לפני שירה, אלא רק רצה שיעלה למדרכה ולא יילך על הכביש.

 

החלטת המשטרה, שרוב שוטריה לבנים, לפרסם את הדו"ח על השוד בזמן ששמרה

לעצמה בחשאיות פרטים מתקרית הירי תדלקה רק יותר את אזור סנט לואיס המתוח גם ככה.

 

מפקד המשטרה המקומית אמר בשבוע שעבר כי שיפור היחסים הגזעיים בפרגוסון הוא בראש סדר העדיפויות שלו. הפרבר פרגוסון עבר בשנים האחרונות שינוי דמוגרפי גדול ממקום שבעבר נחשב למעוז של לבנים למעוז של שחורים. כשני שליש מאוכלוסיית העיר - שמונה 21 אלף תושבים - הם שחורים. אך למרות שיעורם הגדול באוכלוסייה, מתוך 53 שוטרים בכוח המשטרה המקומי, רק שלושה שוטרים הם שחורים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מהומות בפרגוסון בשבוע שעבר
צילום: רויטרס
מומלצים