שתף קטע נבחר

משחקי ריגול: "גרמניה צותתה לקרי וקלינטון"

הקנצלרית מרקל זעמה על ארה"ב לאחר שנודע לה כי הטלפון שלה היה תחת האזנה. השבועון "דר שפיגל" טוען כי הביון הגרמני האזין בעצמו למזכיר המדינה הנוכחי ולקודמתו בתפקיד. גם טורקיה הייתה תחת מעקב

ציתותים הדדיים: בחודש אוקטובר אשתקד פרץ משבר בין ארצות הברית לגרמניה לאחר שמשרדה של הקנצלרית אנגלה מרקל חשף כי המודיעין האמריקני צותת לטלפון של האישה החזקה במדינה. היום (שבת) מתברר כי גרמניה בעצמה עסקה בהאזנות סתר נגד בכירים בממשל האמריקני.

 

עוד חדשות בעולם :

שבט אינדיאני מבודד תועד: "תעזרו לנו"

הזרוע של דאעש בטוויטר

מלצרים מאחוריכם: רובוטים עובדי מסעדה

 

השבועון "דר שפיגל" דיווח כי הביון הגרמני צותת לשיחות שערך מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ולקודמתו בתפקיד הילרי קלינטון. על פי הדיווח, הביון הגרמני (BND) צותת לשיחה מסוימת שערך קרי במהלך שנת 2013 במהלך מסע הדילוגים שערך במזרח התיכון במסגרת תיווכו במו"מ בין ישראל לפלסטינים. לגבי קלינטון, נטען בעיתון, הביון הגרמני הקליט שיחה שערכה מזכירת המדינה לשעבר עם מזכ"ל האו"ם לשעבר קופי אנאן שנה קודם לכן.

כולם מאזינים לכולם. מרקל (באמצע) בין קלינטון וקרי ()
כולם מאזינים לכולם. מרקל (באמצע) בין קלינטון וקרי

גם טורקיה הייתה תחת האזנות. ארדואן (צילום: AP) (צילום: AP)
גם טורקיה הייתה תחת האזנות. ארדואן(צילום: AP)

בשבועון מציינים כי השלושה לא היו תחת מעקב ישיר אלא ההאזנות בוצעו במסגרת מעקב שתוכנו לא פורט. עדיין לא ברור אם ההאזנות נגד בכירי הממשל האמריקני התבצעו לפני או אחרי הציתות על הטלפון הסלולרי של מרקל.

 

עם זאת, קרי וקלינטון לא היו "הקורבנות" היחידים להאזנות. ב"דר שפיגל" הציגו מסמך מסווג של הביון הגרמני משנת 2009, שלפיו טורקיה הייתה מטרה להאזנות. בשירותי הביון של גרמניה וכן בשגרירות האמריקני בברלין לא הגיבו לדיווח.

 

המלחמה הקרה מודל 2014

יחסי גרמניה-ארה"ב נראים על פניהם תקינים, אך מתחת לקרקע האש בוערת. בתחילת חודש יולי נעצר עובד של הביון הגרמני בחשד ששימש כסוכן כפול וריגל עבור שירותי המודיעין האמריקניים.

 

בסוכנות הידיעות רויטרס דיווחו כי האיש שנעצר הודה כי העביר לאיש קשר אמריקני פרטים על ועדה פרלמנטרית מיוחדת שהוקמה בגרמניה כדי לחקור את הגילויים שחשף המדליף האמריקני אדוארד סנואודן. בתגובה לחשיפת "המרגל", החליטה הקנצלרית מרקל לגרש את ראש הביון האמריקני המוצב בברלין.

 

בכל הנוגע לקרי, נראה כי הוא מטרה קבועה להאזנות. לפני כשבועיים דיווח ה"דר שפיגל" כי ישראל האזינה לשיחות הטלפון של מזכיר המדינה האמריקני בימי המשא ומתן המדיני בין ישראל לפלסטינים.

 

על פי הדיווח הגרמני, הציתותים סייעו לבכירים ישראלים להבין את כוונותיו ותוכניותיו של מזכיר המדינה, ולהיערך אליהן בהתאם. בירושלים לא הסתפקו בכך, ולפעמים השתמשו במידע שנאסף כדי לתקוף את הדיפלומט האמריקני. כשקרי היה בארצות הברית, רוב השיחות היוצאות היו ממשרדו או מביתו בג'ורג'טאון. בשני המקומות קווי הטלפון מוצפנים. אך במהלך טיסותיו התכופות השתמש מזכיר המדינה בקווי טלפון לווייניים רגילים, שלא היוו מכשול בפני המודיעין הישראלי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
עימות חדש. אובמה ומרקל
צילום: AP
מומלצים