שתף קטע נבחר

ישראל נערכת לכישלון המגעים: הקלה ראשונה

בירושלים כלל לא בטוחים שיגיעו להסכם מול חמאס עד מחר בחצות, והקלה בדיג כבר ניתנה: "אם לא תהיה הסדרה והאש לא תתחדש, נבדוק כיצד להתקדם". גם מצרים מתכוננת לכישלון: מציעה סבב שיחות נוסף עוד חודש

יממה לפני סיום הפסקת האש, נערכת ישראל לכישלון במגעים בקהיר: מצרים הציעה הפסקת אש קבועה וקראה לסבב שיחות חדש בעוד חודש, ואילו ישראל העניקה הקלה ראשונה לעזתים. ישראל העניקה אישור דיג עד שלושה מיילים, אישור שלא ניתן בזמן הלחימה. בעזה דרשו כל העת את הרחבת אישור הדיג ל-6 מייל, ולדרישה זו ישראל דווקא צפויה להיענות, אם אכן יגיעו הצדדים להסדרה - דבר שכלל אינו בטוח.

 

עוד בחדשות:

 

אחר הצהריים התחדש המשא ומתן העקיף בין חמאס לישראל, אחרי הגעת חלק מהמשלחת הפלסטינית מרצועת עזה לקהיר - ומחר בחצות צפויה להסתיים הפסקת האש. ההצעה המצרית, שחלק מפרטיה הגיעו הערב (א') לידי סוכנות הידיעות הצרפתית, אינה מדברת במפורש על הסרת המצור, אחת הדרישות המרכזיות של חמאס, אלא רק על פתיחת המעברים.

 

לפי ההצעה, המגעים יתחדשו בעוד חודש ועל סדר היום אמורים להיות אז פתיחת נמל ושדה התעופה - דרישות חמאס שישראל מתנגדת להן בתוקף, והחזרת גופות חיילי צה"ל שנהרגו בלחימה, סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול, תמורת שחרור אסירים פלסטינים.   

 

המשלחת הפסטינית בקהיר השבוע, שני מימין - היו"ר עזאם אל-אחמד              (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המשלחת הפסטינית בקהיר השבוע, שני מימין - היו"ר עזאם אל-אחמד (צילום: רויטרס)

גורם מדיני בכיר אמר הערב כי יש סיכוי גבוה שהשיחות ייכשלו ולא תהיה הסדרה. הסדרה, לדבריו, הייתה משיגה פחות לשני הצדדים. כעת, אומר הגורם, אם אכן לא תהיה הסדרה, בדומה ל"עופרת יצוקה", ישראל תוכל להגיב צבאית לפי הצורך, ובמקביל תאפשר הכנסת סיוע הומניטרי לתוך עזה תחת פיקוח. "ברגע שגם המצרים מאותתים שהם בסדר עם מצב של חוסר הסדרה, נפלה גם הבעיה האחרונה ואפשר ללכת לכיוון של פייד אוט ושמירה על שקט. ישראל תשמור על שקט אם יהיה שקט, אך תגיב בחריפות אם יהיה ירי לעבר ישראל".

 

כבר ביום חמישי האחרון הודיע חבר הקבינט נפתלי בנט כי יש להפסיק את השיחות וללכת למהלך חד-צדדי שבמסגרתו ישראל פותחת מעברים לסיוע הומניטרי וגם את מרחב הדיג לעזתים.

 

"כל מה שקשור בסיוע הומניטרי יעבור גם במקומות שאין איתם בעיה ביטחונית ובהתייעצות עם הדרג הביטחוני יהיו הקלות", אמרו גורמים מדיניים בכירים. "היום ניתן אישור דיג עד שלושה מייל והאיתות הוא איתות ברור.

 המסר הוא על הצורך באורך רוח במלחמת העצבים הזו שחמאס מנסה לנהל מול הציבור הישראלי".

 

בירושלים ציינו גם כי "אנחנו עומדים כרגע במצב שבו המשלחת נמצאת בקהיר תחת ההנחיות שראש הממשלה דיבר עליהן בפתח ישיבת הממשלה. לא ברור אם תהיה הסדרה, יש שתי אופציות על הפרק - אם אין הסדרה ומתחדשת האש, התגובה תהיה חזקה, ואם לא תתחדש האש, תיבדק האפשרות כיצד ניתן להתקדם להסדרת המצב".

 

יו"ר המשלחת הפלסטינית בקהיר, עזאם אל-אחמד, אמר אחר הצהריים: "אנחנו מקווים להגיע להסכם סופי להפסקת אש ולביסוס הרגיעה בשעות הקרובות, אבל לא נסכים לשום הסכם 'רזה'". לאחר פגישה של חברי המשלחת בקהיר עם בכירי המודיעין המצרי הוסיף אל-אחמד: "יש לנו במשלחת מטרות ברורות. כל הסכם צריך לענות על הדרישות של העם הפלסטיני ומטרותיו ובראשן הפסקת התוקפנות, התחלה בתהליך שיקום הרצועה והסרת המצור באופן כולל". הוא הוסיף בהצהרה לעיתונאים כי הערב מצרים צפויה לעדכן את המשלחת הפלסטינית בתשובה הישראלית לדרישותיהם.

 

"הכדור במגרש הישראלי"

דובר חמאס, סאמי אבו-זהרי, אמר בנאום הערב ברפיח: "נתניהו משקר שוב לעצמו ולבני עמו כשהוא אומר שחמאס הפסיד. המציאות מלמדת שחמאס ניצח כשתקף את חיפה בטילים, הטיל מצור על נתב"ג ולקח חיילי צה"ל בשבי. נתניהו ברח מעזה והשאיר את חלקי הגופות של חייליו שם. אנחנו לא אומרים שזה מה שיש בידינו, אבל על-פי נתניהו זה מה שיש בידינו".

 

הדובר המשיך ואיים: "הישראלים לא ייהנו מביטחון עד שהמצור לא יוסר לחלוטין מעל בני עמנו. המערכה בעזה הייתה תחילתה של מערכת השחרור הגדולה. המלחמות הבאות לא יהיו על אדמת עזה אלא על אדמת אשקלון. לגבי המו"מ בקהיר, העדיפות שלנו היא להגיע להסכם, אבל הכדור במגרש הישראלי, וחמאס תגיב בהתאם".

 

במקביל, אחד מחברי המשלחת הפלסטינית לשיחות קהיר אמר בתגובה לדבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה כי "ההצהרות הישראליות רק מסבכות את האפשרות להגיע להסכם". לדברי אותו גורם, העמדה הישראלית לא מועילה ולא קונסטרוקטיבית בכל מה שקשור לסוגיות שעל הפרק. הוא הוסיף כי "ישראל תצטרך להתחייב מחדש למה שסוכם בהסכמים קודמים" ברומזו, בין השאר, לסוגיות נמל התעופה והנמל הימי.

 

אתמול אמר נציג המשלחת הפלסטינית מטעם הג'יהאד האסלאמי, חאלד אל-בטש: "הפלגים הפלסטינים הציבו למערכה הנוכחית מטרות הגיוניות ומצומצמות, ולא את שחרור העיר רמלה". אל-בטש גם מתח ביקורת על מצרים, "שהייתה יכולה לעשות יותר למען הצד הפלסטיני".

 

עוד אתמול התכנסו שרי החוץ של האיחוד האירופי בבריסל, והציעו לפקח על מעברי הגבול ברצועת עזה במטרה למנוע הברחת נשק. הם הדגישו כי יש להשיג הפסקת אש ארוכת טווח. לדבריהם, חזרה לסטטוס קוו בין ישראל לחמאס "אינה אופציה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
יו"ר המשלחת הפלסטינית, עזאם אל-אחמד
צילום: AFP
מומלצים