שתף קטע נבחר

צילום: AFP

עורף הראשים: מיהו האיש בשחור?

הג'יהאדיסט מדאעש בסרטון עריפת ראשו של הכתב ג'יימס פולי דיבר במבטא לונדוני. הלם בבריטניה: "בריטים שהתאסלמו יביאו ג'יהאד הביתה". נשיא צרפת קורא לוועידה בינ"ל על דאעש: "המצב העולמי הוא המסוכן ביותר מאז 2001, זה לא ארגון טרור, זו מדינת טרור". שר גרמני: קטאר מממנת את דאעש

בריטניה הוכתה היום (ד') בהלם פעמיים בעקבות הסרטון המחריד שבו נראה פעיל טרור של ארגון הג'יהאד דאעש ("המדינה האיסלאמית") עורף את ראשו של העיתונאי האמריקני ג'יימס פולי. לא רק שהמעשה המזוויע מזכיר נשכחות מימים של עריפות ראשים בלתי פוסקות באפגניסטן ובעיראק - האיש שערף את ראשו של פולי הוא על פי החשד לוחם ג'יהאד ממוצא בריטי. בסרטון הוא נשמע מדבר אל המצלמה במבטא בריטי ניכר.

 

עוד חדשות בעולם :

 

משרד החוץ בלונדון אישר כי נראה שהאיש לבוש השחורים שערף את ראשו של פולי הוא אזרח בריטי, וההתפתחות הזו מדגישה את השימוש המתוחכם יותר ויותר שעושים ארגוני טרור איסלאמיסטיים בלוחמים שהם מגייסים מהמערב. גורמים רשמיים בארה"ב כבר אמרו היום כי הסרטון המבחיל אותנטי. ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, קיצר את חופשתו וחזר ללונדון, וסוכנויות המודיעין של בריטניה צפויות לנסות לזהות מיהו הבריטי שנשמע בסרטון. לפי ה"טלגרף" ייתכן שהן יעשו זאת גם באמצעות תוכנות לזיהוי קול.

ג'יימס פולי כורע על ברכיו ולצדו המוציא להורג ()
ג'יימס פולי כורע על ברכיו ולצדו המוציא להורג

האיש בשחור שמופיע לצדו של פולי בסרטון נשמע מדבר אנגלית שוטפת, והבלשנית קלייר הרדקר מאוניברסיטת לנקסטר אמרה כי המבטא שלו נשמע כמו מבטא לונדוני. שר החוץ הבריטי פיליפ המונד אמר ל-BBC כי בריטניה מודעת לכך שאזרחים בריטים מעורבים בביצוע הזוועות של לוחמי דאעש וארגוני טרור אחרים. לדבריו המעורבות האפשרית של אזרח בריטי במעשה שכזה מדגישה את הסכנה שהבריטים שנלחמים כעת יחד עם פעילי טרור איסלאמיסטים יחזרו לבריטניה ויבצעו פיגועים בשטחה.

 

גורמים רשמיים בבריטניה מעריכים שכמה מאות בריטים נסעו לסוריה בשנים האחרונות והצטרפו למורדים נגד משטרו של בשאר אסד, בהם גם ארגוני איסלאם קיצוני. להערכתם, ייתכן שחלקם חצו את הגבול לעיראק במסגרת מסע הכיבושים המהיר של דאעש. גורמים רשמיים בצרפת ובבריטניה העריכו לאחרונה שכ-1,300 בריטים וצרפתים הצטרפו לטרוריסטים האיסלאמיסטים בעיראק ובסוריה.

 

נשיא צרפת: די להסס, יש להתערב

שירז מאהר מהמרכז הבינלאומי לחקר הרדיקליזציה בקינגס קולג' בלונדון אמרה כי סרטון הווידאו של הוצאתו להורג של פולי הוא ראיה לכך שג'יהאדיסטים בריטים נמנים עם "הלוחמים האכזריים והבולטים ביותר" בסוריה ובעיראק. "למרבה הצער המעורבות הבריטית בסכסוכים המתנהלים כעת בסוריה ובעיראק היא מעורבות מלאה, כזו שבמסגרתה ניצבים בריטים בחזית ומשתתפים בסכסוך בכל דרך אפשרית", אמרה לרדיו BBC, "כך שראינו לוחמים בריטים משמשים שם מחבלים מתאבדים, ראינו אותם מופעלים כמוציאים להורג".

 

הסרטון המחריד של עריפת ראשו של פולי ניצב היום בראש כותרות העיתונים באירופה ובארה"ב. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה כי נחרדה מהמעשה, והדובר שלה מסר כי מדובר ב"רצח ברברי ובאמת חסר רחמים". נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, קרא לקיים ועידה בינלאומית שבה ישתתפו נציגים בכירים ממדינות שונות, כדי למצוא דרך להילחם ביעילות בדאעש.

 

"איננו יכולים עוד לדבוק בוויכוח המסורתי של האם להתערב או לא", אמר בראיון ל"לה מונד", אנחנו חייבים לגבש אסטרטגיה בינלאומית כדי להילחם בארגון הזה, שהוא ארגון בנוי ובעל מימון משמעותי וכלי נשק מתוחכמים מאוד, ושמאיים על מדינות כמו עיראק, סוריה ולבנון. אני חושב שהמצב הבינלאומי הוא הגרוע ביותר שראינו מאז 2001. אנחנו לא מתמודדים עם ארגון טרור כמו אל-קאעידה, אלא עם כמעט-מדינה של טרור".

 

שר בממשלת גרמניה, גרד מולר, השמיע היום האשמה מעניינת שלא ברור מה הבסיס לה, ולפיה קטאר מממנת את דאעש. "מי מממן את הכוחות האלה? רמז: קטאר", אמר השר לערוץ הטלוויזיה הצרפתי ZDF, דיווח שהובא גם בסוכנות הידיעות הצרפתית AFP. קטאר, נזכיר, מוזכרת בימים אלה כמממנת הראשית של חמאס. שר הכלכלה הגרמני וסגנה של מרקל, זיגמר גבריאל, אמר השבוע כי יש לנהל דיון סביב השאלה מי מממן את דאעש, אך לא נקב בשמה של אף מדינה.

 

הקצב לאובמה: "נשפוך את דם אנשיך"

הסרטון שבו תועדה הוצאתו להורג של העיתונאי ג'יימס פולי פורסם בשעת לילה מאוחרת אמש. פולי נחטף בסוריה לפני שנתיים. הסרטון, תחת הכותרת "מסר לאמריקה", פורסם ברשתות החברתיות, ובסרטון נוסף שפרסם דאעש טענו אנשיו כי הם מחזיקים בשבי עיתונאי אמריקני נוסף בשם סטיבן סוטלוף. פעיל דאעש שלח בסרטון מסר לנשיא ארצות הברית ברק אובמה: "חייו של העיתונאי הזה תלויים בהחלטה שלך".

העיתונאי האמריקני פולי לפני חטיפתו בסוריה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
העיתונאי האמריקני פולי לפני חטיפתו בסוריה(צילום: AFP)

בתחילת הסרטון שבו הוצגה עריפת ראשו של פולי שודרה הודעתו של אובמה על תחילת המעורבות האמריקנית בעיראק נגד דאעש. לאחר מכן נראה העיתונאי בבגדים כתומים, לידו אחד מאנשי דאעש בשטח, מקריא דף מסרים שניתן לו: "אני מבקש מחבריי וממשפחתי שיתקוממו נגד הממשל האמריקני שרצח אותי. הוריי היקרים, שמרו על כבודי ואל תסתפקו בפיצוי דל עבור מותי מאותם אנשים שנעצו את המסמר האחרון בארון המתים שלי באמצעות התקיפות האחרונות בעיראק".

 

פולי ציין גם את שמו של אחד ממכריו בחיל האוויר האמריקני בשם ג'ון ואמר לו לחשוב על מה שהוא עושה עכשיו ועל המטרות שהוא משמיד כעת בעיראק. מילותיו האחרונות היו: "הספינה הפליגה ונגמר הזמן ובסופו של דבר הייתי רוצה לא להיות אמריקני". בלילה אישרה אמו של פולי, דיאן, כי מדובר בבנה. "לא היינו יכולים להיות יותר גאים בבן שלנו שנתן את חייו למען העם הסורי", כתבה האם בפייסבוק. "הוא היה בן, אח, עיתונאי ואדם למופת. אני מבקשת מהחוטפים לחוס על חייהם של שאר השבויים. הם חפים מפשע ואין להם שליטה על המדיניות האמריקנית בעולם".

תמונת ארכיון של האמריקני. לפני מותו הקריא הודעה נגד ארה"ב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תמונת ארכיון של האמריקני. לפני מותו הקריא הודעה נגד ארה"ב(צילום: AFP)

העיתונאי סוטלוף, שדאעש מאיים להוציא גם אותו להורג ()
העיתונאי סוטלוף, שדאעש מאיים להוציא גם אותו להורג

המוציא להורג העביר מסר אחרון לפני עריפת ראשו של פולי: "התוקפנות שלכם נגד המדינה האיסלאמית היא תוקפנות נגד המוסלמים. אנחנו

לא כנופיות אלא צבא ומדינה איסלאמית". לאובמה אמר רעול הפנים כי "כל ניסיון שלך למנוע מהמוסלמים את זכותם לחיות בביטחון תחת כנפיה של החליפות האיסלאמית יהווה עילה לשפוך את דמו של עמך".

 

פולי היה עיתונאי עצמאי שעבד במזרח התיכון במשך חמש שנים עד שנחטף בנובמבר 2012 על ידי חמושים. הוא סיקר עבור העיתון "גלובל פוסט" את מלחמת האזרחים בסוריה. בשנת 2011 הוא הוחזק במשך 45 ימים בידי כוחות הנאמנים למנהיג לוב דאז מועמר קדאפי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המוציא להורג הבריטי והעיתונאי פולי בסרטון המחריד
מומלצים