שתף קטע נבחר

נמשך הקרב על קוניטרה: "מחויבים להסכמים"

צבא אסד מזרים כוחות ומפציץ מהאוויר, אך טרם הצליח לכבוש מחדש את מעבר קוניטרה, והמורדים מאל-קאעידה עדיין מטרים מהגבול. חבריהם טוענים כי הם "מחויבים להסכמים הבינלאומיים", אבל 43 חיילי האו"ם מפיג'י עדיין לא שוחררו

נמשך הקרב על קוניטרה: צבא אסד ממשיך בניסיונותיו להשתלט על האזור שנכבש על ידי המורדים, אך למרות הזרמת כוחות לאזור והפצצה מהאוויר אנשי המשטר הסורי עדיין לא קרובים לכיבוש מחדש של מעבר הגבול, שעליו נתלה דגל אל-קאעידה. בישראל אמרו כי הקרבות ליד הגבול גוברים ודועכים לסירוגין. בשעות האחרונות יש ירי, אך לא היו "זליגות" לשטח ישראל. צה"ל עוקב כל העת אחר הנעשה.

 

הקרבות בשעות האחרונות אירעו בעומק הרמה ולא סמוך לגבול, וגם הבוקר תקפו מטוסים של צבא אסד את עמדות המורדים. צו בדרגת אלוף האוסר על כניסת אזרחים לאזורים מסוימים בקרבת הגבול (צומת עין זיוון מזרחה כולל מרום גולן, אביטל, הר בנטל ומרפסת התצפית לכיוון קוניטרה) עשוי אמנם לקבל תוקף, אך בשלב זה כשהשקט נשמר הכבישים נשארים פתוחים. אם הירי ליד הגבול יתחדש צה"ל יקבל החלטות בהתאם.

  

כלי התקשורת המזוהים עם אסד דיווחו על כך שהצליחו לכבוש בחזרה שלושה כפרים, אך הקרב על אזור קוניטרה עדיין בעיצומו. בנוסף, בעיתונות הסורית כבר מיהרו וטענו כי המורדים קיבלו סיוע וחיפוי מהצבא הישראלי. סיוע כזה כמובן לא ניתן, ובישראל ממשיכה להיות דריכות גבוהה, לאחר חטיפת אנשי האו"ם.

 

 

אבו זייד, סגן מפקד חטיבות סלאח א-דין מחזית המהפכנים הסורים, אמר למצלמות כי "אנחנו במעבר קוניטרה מחויבים לכל ההסכמים הבינלאומיים, ובייחוד לכל מה שקשור לכוחות האו"ם על אדמת קוניטרה". למרות דבריו של אבו זייד מהמורדים האיסלמיסטים המתונים יש לזכור כי המורדים אינם מהווה מקשה אחת. רק אתמול הודיע האו"ם כי 43 חיילים מפיג'י ששייכים לכוח אונדו"ף נחטפו על ידי מורדים מארגון ג'בהת א-נוסרה, המזוהים עם אל-קאעידה. עוד 81 חיילי או"ם פיליפינים נצורים באותו אזור בעקבות הקרבות.

 

בסרטונים שעלו ביומיים האחרונים ניתן לראות כיצד המורדים נלחמים נגד אנשיו של בשאר אסד מתוך עמדות של האו"ם בקוניטרה. במשטר הסורי כבר ניצלו את ההזדמנות כדי להטיל על ארגוני הטרור ועל מי שעומד מאחריהם את האחריות לשלומם של חיילי האו"ם. פעיל אופוזיציה בדרעא, שאתמול היה הראשון לדווח על חטיפת הפקחים על ידי ג'בהת א-נוסרה, אמר שעל פי גורם בארגון אנשי האו"ם נחטפו משום שהם מספקים הגנה בבסיסים שלהם לחייליו של אסד ומעניקים להם טיפול רפואי.

 

המטרה - דמשק

ג'בהת א-נוסרה, שאחראית ככל הנראה לחטיפה, פרסמה אתמול סרטון שבה הראתה את חלקה בכיבוש המעבר. הם הציגו את אנשיהם בסוריה נלחמים נגד אסד באזור מעבר קוניטרה הישנה, ומדברים על כך שהמעבר מהווה נקודה אסטרטגית שמקשרת בין "השטחים הסוריים והגולן שכבוש על ידי היהודים זה 50 שנה".

 

 

עמדת או"ם סמוך לגבול (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עמדת או"ם סמוך לגבול(צילום: EPA)

בסרטון המדובר גם מקריא בכיר הארגון באזור דרום סוריה את הודעת ההשתלטות על המעבר "הסורי והציוני", תוך שהוא מקווה שהאל יפתח להם את דרך לאזור ההרוס (קוניטרה) לדמשק ולפרבריה. בתום ההודעה קוראים הבכיר ולוחמיו "אללה הוא אכבר".

 

בצד הסורי סיפרו לעיתון "אל ווטן", המזוהה עם המשטר, כי הצבא תגבר את כוחותיו בקוניטרה הישנה. לפי אותו דיווח, אנשי אסד כבר נצפו באזורים של חאן ארנבה ואזור הבעת', במטרה לכבוש מחדש את האזורים שהמורדים השתלטו עליהם. למרות המצב בשטח, הסורים מתעקשים כי הדגל הסורי בכיכר על שם אחיו של בשאר, באסל אל-אסד, עדיין מתנוסס בכניסה לקוניטרה הישנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים