שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: shutterstock
  היום: 2,105,394 תלמידים חוזרים ללמוד
  כוננות 1 בספטמבר בשיאה: בצל הקיצוץ בתקציב החינוך יתחלפו אזעקות המלחמה בצלצולי הכניסה לכיתות ושנת הלימודים תשע"ה תצא לדרכה. שר החינוך הבטיח שתוכניות הליבה לא ייפגעו, נתניהו לתלמידים: "יודע שלא היה לכם חופש גדול אמיתי, אבל אני מקווה שבחגים תמצאו זמן גם לבלות ולנוח"

  מבצע "צוק איתן" נגמר, החופש הגדול בא לקצו, הגיע זמן לימודים: בתום קיץ רווי אזעקות וריצות למרחבים המוגנים ישובו היום (ב') 2,105,394 תלמידים לבתי הספר ולגני הילדים ויחלו בשעה טובה את שנת הלימודים תשע"ה. 2,100 כיתות חדשות נבנו ו-459 גני ילדים הוקמו לקראת פתיחת השנה, שתעמוד בסימן הנושא "למידה משמעותית". 149,705 תלמידים ייכנסו לראשונה לשערי בית הספר ויזכו לשמוע את המשפט "שלום כיתה א'". במקביל, יחלו 112,750 תלמידים את שנתם האחרונה במערכת החינוך. אלה וגם אלה יחונכו על ידי 164,999 עובדי הוראה.

   

  צילמתם את הילד/ה ביום הראשון בגן או בבי"ס? הצטלמתם לסלפי בתיכון? שלחו לנו במייל האדום או בעמוד הפייסבוק ונפרסם

   

  פירון: תוכניות הליבה לא ייפגעו    (צילום: אלי מנדלבאום )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  פותחים שנה - דיווחים נוספים ב-ynet:

  השר פירון: "תוכניות הליבה לא ייפגעו"

  "צוק איתן" ו"מחאת הסרדינים": תשע"ה נפתחת

  חוזרים ללמוד על רקע קיצוץ: איפה מצטיינים ואיפה נושרים?

  מה אוכלים בגן וכמה חייבים לשלם?

  כך ייראה לוח הבחינות של תלמידי היסודי   

   

  במשרד החינוך העריכו כי שנת הלימודים תיפתח כסדרה בכל רחבי הארץ. אחרי סבב העדכונים בחדר המצב של המשרד נראה כי לא צפויים שיבושים משמעותיים. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך שי פירון קיבלו סקירה מראשי המחוזות בנוגע להיערכות בתי הספר להיום בבוקר.

   

  השר פירון התייחס לקיצוץ 480 מיליון שקל מתקציב משרד החינוך. "צריך לזכור שאנחנו אחרי מלחמה ומלחמה עולה כסף ואנחנו מגלים סולידריות", אמר פירון. "הקיצוץ הזה הוא שיוויני על כל משרדי הממשלה. אנחנו בימים הקרובים נמצא דרך כדי לייצר מציאות שבה שום תוכנית מתוכניות הליבה לא תיפגע".

   

  פירון אמר עוד: "אני מאוד מתרגש, אין כיתה מכיתה א' ועד י"ב שלא לימדתי בה, ניהלתי 17 שנים בתי ספר. הצבת התלמידים במקום הראוי והמדידה לא יהיו 'אלוהי הלימידה'. העשייה הקהילתית היא משהו מאוד מרכזי".

   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בחדר המצב כי "אנחנו מאחלים לכל ילדי ישראל שנה מוצלחת, פורייה ובטוחה. אני רוצה לומר לכם ילדי ישראל, אני יודע שלא היה לכם חופש גדול אמיתי, אבל אני מקווה שבחגים תמצאו זמן גם לבלות ולנוח ואני רוצה לשבח אתכם על זה שהקשבתם להורים ועל העובדה שהייתם חלק מהלכידות הלאומית שלנו".

   

  נתניהו: מקווה שבחגים תוכלו לנוח    (צילום: אלי מנדלבאום)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  במחוז הדרום צוין כי הגננת בגן שבו למד הפעוט דניאל טרגרמן ז"ל, שנהרג מפגיעת פצמ"ר בנחל עוז, תפתח את שנת הלימודים במקלט בקיבוץ אורים הסמוך. זאת לנוכח העובדה שילדי הגן עדיין מפוזרים ביישובים שונים.

   

  במחוז צפון הודיעו על רקע יירוט המזל"ט הסורי בגולן כי שנת הלימודים תיפתח כסדרה. מנגד, בעיר טייבה יושבתו היום כל מוסדות החינוך במחאה על רצח מנהל בית הספר עמל בעיר יוסף חאג' יחיא.

   

  בחולון איים מוקדם יותר ארגון ההורים הארצי להשבית את הלימודים למשך שעה בשל התעלמות העירייה מבעיות שקיימות בחלק מבתי הספר בעיר, אולם בסופו של דבר החליט הארגון לחזור בו. "נענינו לפנייתו והתערבותו האישית של שר החינוך", מסרו ההורים, "והחלטנו שלא לשבש את פתיחת שנת הלימודים בחולון כפי שתוכנן מלכתחילה. לפיכך, אנו דוחים את ההשבתה לשעה בעיר חולון ליום שלישי".

   

  לומדים על המבצע והשלכותיו 

  מבצע "צוק איתן" ישפיע גם על תוכן שנת הלימודים עצמה, והשבועיים הראשונים בה יוקדשו לשיחות בנושא ולחיזוק "החוסן האישי של התלמידים", לשון הודעת משרד החינוך.

   

  לפי התכנון, ייערכו מפגשי שיח עם התלמידים בפתיחת יום הלימודים ובסיומו. אלה יעסקו בחוויות אישיות מהחופשה, בקשיים ובדרך ההתמודדות עמם. אחת הפעילויות, "התמונות שבאלבום", תבקש מהתלמידים לבחור תמונות עיתונים שמשקפות את המבצע ולתאר באמצעותן מה התרחש לפני צילום התמונה ואחריה. מוסדות החינוך שביישובי עוטף עזה ידגישו את הפרידה המאולצת מהבית ואת היעדר תחושת החוסן.

   

  מלקקים אותיות מדבש ביצהר    (צילום: עזרי טובי)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  "אנחנו נמצאים בקשר רציף עם ראשי הרשויות ונערכים עמם לפתיחת השנה", אמרה מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן. "המשפט 'חוזרים לשגרה' מקבל משמעות רבה. סיירנו בשטח והמסר של ילדי הדרום היה 'אנחנו רוצים שגרה, אבל אנחנו רוצים גם חופשה'. היה ברור לנו שאנחנו לא מלמדים רגיל. כל המדינה עברה טלטלה ולא מחזירים מערכת לפעילות כאילו כלום לא קרה. שמענו מהילדים שהמקום שמרגיש להם הכי בטוח ושגרתי זה המוסד החינוכי, וזה לא מפתיע כי שם הם פוגשים את את הצוות המקצועי, את החברים. המוטיבציה לחזור לבית הספר היא המוטיבציה לחזור לחיים".

   

  נחמן חייט עולה לכיתה ט' במקיף א' בבאר שבע. אחרי הקיץ הקשה שעבר עם חבריו אמר חייט כי "לפתוח את שנת הלימודים במצב הזה זה דבר הגיוני, אבל עדיין יש הרה מאוד תלמידים שלא מסוגלים מבחינה רגשית לחזור לבית הספר, ללמוד למבחנים ולהקשיב למורים. היו לנו 50 ימים בלי חופש, והיינו תחת מלחמה. היה מפחיד לצאת מהבית, אף ילד בעולם לא עובר דברים כאלה".  

  מוכנים לפתיחת שנת הלימודים. נתניהו, פירון וכהן (צילום חיים צח, לע"מ)
  מוכנים לפתיחת שנת הלימודים. נתניהו, פירון וכהן(צילום חיים צח, לע"מ)

   נושא הגזענות יזכה אף הוא לדגש, כחלק מהעיסוק הרב-שנתי במערך "האחר הוא אני". תוכנית חדשה שעוסקת בהתמודדות עם גזענות תחל לפעול השנה, ובמסגרתה יועלו בכיתות דילמות ויתקיימו שיחות ודיונים על כיבוד עמדות שונות ועל חשיבות חופש הביטוי בחברה דמוקרטית.

   

  שנת הלימודים תציג גם כמה רפורמות חדשות ביוזמת משרד החינוך, ובהן קיום בחינות בגרות לתלמידי כיתות י"א-י"ב בלבד. המקצועות יחולקו לשלושה אשכולות (פרט למתמטיקה ואנגלית), מספר השאלונים בכל בחינה יצומצם, והבחינות יכללו רק 70% מהחומר הנלמד, כש-30% הנותרים ייקבעו באמצעות עבודת חקר, מבחן פנימי או חלופה דומה. חובת התנדבות בקהילה במשך 3 שנים תהווה תנאי לקבלת תעודת הבגרות.

   

  "במהלך השנה האחרונה תכננו את כל המהלכים כדי להוציא את הרפורמה לפועל", אמרה המנ"כלית כהן. "סיירנו בכל הארץ ונפגשנו עם מנהלים ומורים. המסר שיצא מכל המפגשים האלה היה ברור - יוצאים יחד לדרך".

  חגיגות ביצהר לקראת פתיחת שנת הלימודים (צילום: עזרי טובי)
  חגיגות ביצהר לקראת פתיחת שנת הלימודים(צילום: עזרי טובי)

  הדבש על האותיות (צילום: עזרי טובי)
  הדבש על האותיות(צילום: עזרי טובי)

  בצל "מחאת הסרדינים" - מאבק ההורים על הצפיפות בכיתות - תשמש שנת הלימודים הקרובה כ"שנת מעבר", ובמהלכה אמורה להיפסק פתיחת כיתות קטנות ולא-תקניות. במקביל, הבטיח שר החינוך, תוצג תוכנית לאומית שתיתן מענה לבעיה. "בעקבות מאמצים משותפים שלנו ושל ארגון ההורים הארצי אנו מקבלים פתרונות לבתי הספר ברחבי הארץ שבהם יש כיתות צפופות במיוחד", הודיעו יוזמי המאבק. "משרד החינוך הזרים שעות רוחב (בהן הכיתה מתפצלת ולומדת בשתי קבוצות) עבור לימוד שעות הליבה. זוהי סנונית חיובית ראשונה להשגת למידה איכותית יותר עבור הילדים".

   

  600 תלמידי בית הספר היסודי בגין בנתניה יתייצבו היום בכניסה לבית הספר אך לא ייכנסו אליו. הורי הילדים מוחים על כך שבשלוש שכבות גיל לא תיפתח כיתה שלישית. בהמשך היום מתכוונים ההורים להפגין עם ילדיהם מול עיריית נתניה. מהעירייה נמסר בתגובה כי "מערכת החינוך מחויבת לפעול בהתאם לחוקים וההחלטות באופן שוויוני ואחיד. למרות כל המאמצים לגייס תלמידים נוספים על מנת לעמוד בתקן לפתיחת כיתה שלישית, מספר התלמידים עדיין אינו מאפשר לעשות זאת".

   

  בהתנחלות יצהר ציינו בצורה שמחה יותר את פתיחת שנת הלימודים. כבכל שנה השתתפו הילדים במסורת עתיקת היומין של ליקוק אותיות מדבש. הילדים ענדו כתרים על ראשם וקיבלו את ברכת רב היישוב. "מטרת המנהג היא לגרום לילדים לאהוב את התורה", אמר הרב אלי איתן. "כל החושים, כולל חוש הטעם, יהיו שותפים בשינון האותיות ולימוד התורה".

   

  חבלנים יאתרו שרידי רקטות

  המשטרה השלימה אף היא את היערכותה לפתיחת שנת הלימודים. 5,000 שוטרים, לוחמי מג"ב ומתנדבים יפעלו בסביבת מוסדות החינוך בדגש על הגברת הביטחון ומתן מענה מבצעי בהיבטי אבטחה ותנועה. כמו כן יוקמו מחסומים לבדיקת כלי רכב וייערכו בדיקות של חבלנים לאיתור חפצים חשודים ושרידי רקטות.

   

  בימים הראשונים ללימודים ימשיכו במשטרה בפעילות מבצעית מוגברת הכוללת פריסת כוחות רחבה משעות הבוקר המוקדמות כדי לסייע למאבטחים המוצבים בפתחי מוסדות החינוך.

  שוטרי תנועה יסייעו בהכוונת התנועה של כלי רכב בשל התנועה הערה הצפויה ותנועת הולכי הרגל במעברי החצייה.

   

  במשטרה מבקשים מההורים המלווים לנהוג במשנה זהירות ולהקפיד על עצירה והורדת נוסעים בצורה בטוחה. כוחות משטרה רבים ימשיכו לתגבר את המחוז הדרומי כדי לסייע ולתת מענה מבצעי בהתאם לתרחישים השונים ולהגברת תחושת הביטחון בקרב תושבי הדרום. 


  פורסם לראשונה 31/08/2014 22:15

   

  בהכנת הידיעה השתתפו נועם (דבול) דביר, איתי בלומנטל ורענן בן צור
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "היום: 2,105,394 תלמידים חוזרים ללמוד"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים