שתף קטע נבחר

העירייה לא פינתה זבל - ותשלם פיצוי לתושבת

לאחר תקופה ארוכה של הזנחת רחוב בעיר פנתה התושבת לבית המשפט לתביעות קטנות בעיר. שופטת קבעה שהעירייה תשלם לה 7,000 שקל

הזנחה, לכלוך ואשפה פגעו במשך תקופה ארוכה באיכות חייה של תושבת חדרה, עד שלא יכלה לשאת עוד את המפגעים ותבעה את העירייה. בית המשפט לתביעות קטנות בעיר קבע שהעירייה התרשלה וחייבה אותה לשלם לתושבת פיצוי בסך 7,000 שקל.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ה-ynet:

 

בתביעה שהגישה התושבת נטען שהעירייה לא פינתה את האשפה באופן סדיר, עד כדי כך שהיא ובני משפחתה נאלצים לטפל בה בעצמם. לדבריה, גם הביוב אינו מתוחזק כראוי: בחורף הוא עולה על גדותיו ובכל ימות שנה הוא מפיץ ריח רע.

 

היא הוסיפה שקרוב לביתה עומד מבנה נטוש שבו נמצאים דרך קבע כלים המשמשים לעישון סמים, והיער הסמוך מוזנח ומהווה כר ללכלוך, לשרצים, לעקרבים ונחשים. לאלו לא תרמה העובדה שתאורת הרחוב אינה פועלת.

 

התובעת טענה שנגרמו לה נזקים נפשיים כתוצאה מהתנהלות העירייה ומעצם חשיפתה למפגעים בריאותיים. היא העמידה את תביעתה על 33,200 שקל.

 

מנגד טענה העירייה שהיא דווקא מתחזקת באופן קבוע את הרחוב שבו מתגוררת התובעת, כמו את כל הרחובות בעיר, ומפנה את האשפה בימים קבועים. לדבריה, פניות התובעת נענו והעירייה עמלה על גיזום העצים והוספת תאורה סמוך לביתה.

 

באשר למבנה הנטוש טענה העירייה שהתובעת החליטה לבנות את ביתה כשידעה על קיומו ולכן יש להטיל עליה את האחריות. לגבי הביוב, הדגישה העירייה שתאגיד המים העירוני "מי חדרה" הוא האחראי לתחזוקתו.

 

העירייה התרשלה

השופטת רקפת סגל מוהר קבעה שמתוקף חובת הזהירות שלה כלפי תושביה הייתה העירייה חייבת לעקוב אחר מצב המבנה הנטוש ולדאוג לתחזוקתו, וכן לפנות את האשפה באופן סדיר. לאחר שעיינה בראיות היא נוכחה לדעת שבמקרים רבים פונתה האשפה מביתה של התובעת רק לאחר שהתלוננה במוקד, והדבר נבע מכך שהעירייה לא הקצתה די משאיות לפינוי.

 

משכך נקבע שהעירייה התרשלה כלפי התובעת בכל הנוגע לפינוי האשפה ולתחזוקת המבנה הנטוש. עם זאת נפסק שלא הוכחה התרשלות העירייה באשר לשאר רכיבי התביעה, שכן התאורה ברחוב תוגברה והעירייה פנתה ל"מי חדרה" בנוגע לבעיות הביוב.

 

השופטת התרשמה שנגרמו לתובעת טרדה ועוגמת נפש רבה, ואיכות חייה אכן נפגעה, ולכן הורתה לעירייה לפצות אותה ב-7,000 שקל בנוסף להוצאות של 500 שקל.

 

מקרה זה מצביע על מצב עגום שבו הרשות נוהגת בתושביה בשרירות לב. בכל הנוגע למאבק מול הרשויות, התושבים נוטים להתייאש גם אם הצדק בצדם. עמידה על זכויותינו קשורה בקשר עמוק לערנות האזרח, שכן הרשויות מיומנות בעמידה על זכויותיהן נגד האזרח.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים