שתף קטע נבחר

שני צדדים לשמש: הקשר שבין אבו מאזן לנתניהו

האחד הוא בן מזל מאזניים והשני בן מזל טלה – שני המזלות העומדים זה מול זה, מבטאים את היחסים שבין רה"מ בנימין נתניהו לראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן. מעיין מדזיני בוחנת את מפותיהם של השניים ובודקת האם מן השונה יוולד חיבור

אחרי שסקרנו את מערכת היחסים בין בנימין נתניהו לברק אובמה, הגיע הזמן לבחון את מערכת היחסים בין נתניהו למחמוד עבאס. הצצה למפות האסטרולוגיות שלהם יכולה להאיר לכולנו מה מצב היחסים ביניהם ומדוע זהו המצב. נתחיל במולות הברורה שיש ביניהם, נתניהו הוא בן מזל מאזניים, אבו מאזן הוא בן מזל טלה. כבר כאן יש ניגודיות ברורה: טלה מול מאזניים, אש מול אוויר - מישהו שרוצה לקבוע עובדות בשטח כמה שיותר מהר מול מישהו שלא מוכן לקחת שום החלטה ברורה.

 

מימין: המפה של בנימין נתניהו. משמאל: המפה של אבו מאזן (מפות לידה - רום שמים )

 

השמש של כל אחד מהם שונה במובנים רבים - המיקום והזוויות שלה שיוצרים הבדלים בגישה הבסיסית אל החיים. אצל נתניהו השמש לא לבד ובמזל מאזניים היא מגיעה יחד עם הירח, זנב דרקון ונפטון. יש לה זווית בונה למרס והשליטה שלה ונוס נמצאת בצמידות לאופק. כך מתקבל אדם שיודע להתחבב על הקהל, שהוא אוטומטית פופולרי בלי מאמץ, מישהו שדרכו לצמרת כמו היתה סלולה מעצמה. ובכל זאת, הוא אחד שיודע לעבוד קשה, לוקח ברצינות את התפקיד שיועד לו ומנסה בכל כוחו שוב ושוב למצוא את שביל הזהב בין כל קבוצות האינטרסים השונות שמקיפות אותו.

 

אש מול אוויר - אבו מאזן ונתניהו (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
אש מול אוויר - אבו מאזן ונתניהו(צילום: GettyImages)

 

אצל אבו מאזן שמש בטלה ללא זוויות משמעותיות ולכן, אנחנו מקבלים מישהו שנלחם פי כמה וכמה יותר מאחרים כדי להגיע לאן שהוא הגיע. דרכו לא רק שלא היתה סלולה, אלא היתה מלאה בבורות והרים שצריך היה לחצותם. הוא רגיל להיות בודד ולהחליט לבד. רגיל לא להיות פופולארי ולהילחם על מקומו, רגיל ששום דבר לא מגיע בקלות.

 

מאיפה הם מגיעים?

הירח במאזניים בבית 10 של נתניהו מעיד על כך שהוא מגיע ממשפחה שהיה לה הכל, קיבל חינוך טוב, בעל קשרים טובים שעזרו לו לפלס את דרכו לקריירה דיפלומטית ופוליטית. מחמוד עבאס, עם ירח בקשת, חווה עקירה בגיל צעיר ונדודים במקומות שונים בעולם. הוא פיתח ראיית עולם רחבה בעצמו, דרך התנסויות, דרך למידה וגם דרך לחימה שלא צלחה, עם המסקנות שליוו אותה. את כל מה שיש לו הוא בנה בעצמו.

 

שניהם לוחמים, כל אחד בדרכו. נתניהו בתוך המערכת, קודם ביחידה מובחרת ואח"כ בזירה המדינית. עבאס לוחם

כי אין לו ברירה אחרת. בגלגולים קודמים נתניהו היה חלק מהשלטון, חלק מאלו שרגילים להיות מובילים ומחליטים ובד"כ מעדיפים את המעמד השליט קרוב אליהם מתוך אמונה שזו הדרך הנכונה לשליטה בכל האוכלוסיה. הוא רגיל לזה שאין לו חיים פרטיים אלא רק חיים ציבוריים.

 

אבו מאזן מגיע מגלגולים של לוחם עם פלוטו שצמוד לזנב דרקון ואוראנוס בריבוע לציר הדרקונים, גלגולים רבים שבהם שוב ושוב איבד את כל מה שהיה לו והאמין בלחימה עד מוות למען האידיאל. השינוי שהוא עבר בגלגול הזה לחתירה למאבק לא אלים הוא שינוי שאינו מובן מאליו.

 

קצרים בתקשורת

סגנון התקשורת שלהם לא יכול להיות שונה יותר: אצל נתניהו, עם מרקורי במאזניים, יש תקשורת מעולה. הזירה הטלוויזיונית, התקשורתית והציבורית קלה לו. הוא מסוגל לדבר לפי הפרוטוקול ויודע תמיד מה לומר ומה לא לומר, יודע למכור עמדה, יודע להקשיב בנימוס אבל לא להקשיב באמת, וכן, יש לו תפיסה חדה ומדוייקת של המקום בו הוא נמצא.

 

אצל אבו מאזן מרקורי בדגים צמוד לשבתאי, מסמל על תקשורת סובייקטיבית מאוד. הוא מאבד סבלנות מהר, אין לו כוח לדיונים ארוכים, הוא בעמל רב למד איך מדברים עם מי ועל מה, והוא עדיין אומר לפעמים את הדבר הלא נכון במקום הלא נכון. הוא סובל כשהוא צריך להופיע בטלוויזיה, קשה עד בלתי אפשרי עבורו לתת נאום סוחף.

 

ובכל זאת, יש כמה נקודות השקה - הדבר הראשון שבולט לעין הוא הצמידות של המאדים של אבו מאזן לירח של נתניהו. כשיש שילוב שכזה בין שניים האחד מעצבן את השני אפילו לפני שהוא אמר משהו. הירח של נתניהו מרגיש מאויים רק מנוכחותו של אבו מאזן והוא יוצא מאזור הנוחות שלו, מרגיש שהוא חייב להגן על עצמו. מצד שני, אבו מאזן מרגיש שנתניהו בכיין, מתלונן על שטויות ורגיש במקומות הלא נכונים.

 

הדבר השני שבולט, הוא מולות האוראנוס של אבו מאזן לשמש של נתניהו. במקרה הזה, האוראנוס שהוא אבו מאזן רוצה  "לדבר דוגרי" ומשתגע מהשמש של ביבי, שרק מדבר סחור סחור בלי להגיע לשורש העניין. אבו מאזן מעוניין בחדשנות, במשהו שלא היה קודם, ביבי מעוניין בשימור המצב הקיים ואם חייב לשנות אז כמה שיותר לאט.

 

בוא נדבר בינינו (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
בוא נדבר בינינו(צילום: GettyImages)

 

עוד נקודה משיקה, היא הצמידות של השבתאי של נתניהו לנפטון של אבו מאזן. נתניהו רואה באבו מאזן פנטזיונר, ורואה בזאת חולשה. הוא לא מחשיב אותו כפרטנר ראוי. אבו מאזן לעומתו, רואה את השבתאי של נתניהו כמערים קשיים מיותרים על החזון, כאחד שאפשר לסמוך עליו שיהרוס את כל מה שיש בו משהו מעבר לכובד ולתפקיד.

 

את המפה המשותפת של שניהם אי-אפשר לעשות מאחר ואין לנו שעת לידה של מחמוד עבאס. אך אם לסכם, ההבדלים באישיות שלהם תהומיים. גם אם לא היו בתפקידים בהם הם מכהנים. הם פשוט לא היו מסתדרים. אחד אומר א' השני שומע ב', אחד מנסה להסביר את עצמו, השני מאבד עניין. כל אחד מהם משתדל עד כמה שאפשר לא לדבר ישירות עם השני אלא להשתמש במתווכים, שהרבה פעמים רק מעצימים את חוסר התקשורת, חוסר ההבנה וחוסר ההסכמה שיש ביניהם.

 

סיפור החיים שלהם שונה כל כך, העקרונות בהם הם מאמינים שונים עוד יותר. השוני ביניהם הוא יותר מהניגודיות של השמשות ביניהם. אין זווית של מולות בין השמש של ביבי לזו של אבו מאזן ויש חוסר תקשורת.

 

לפעמים כשיש מולות מדוייקת חייבים למצוא דרך להסתדר, גם אם זה דרך עימותים בלתי פוסקים. במקרה של אבו מאזן וביבי אין הכרח שמחייב אותם להישאר באותו המקום באותו הזמן עד שיצליחו לדבר יותר מכמה משפטים. להיפך, יש את כל התמיכה להתחמקויות חוזרות ונשנות, בתירוצים שונים, כדי שלא יהיו יחד. הם לא מנוגדים, הם יותר מזה, הם משני מקומות שונים שלא מצליחים להתחבר.

 

והרי התחזית

לאבו מאזן מצפים כמה חודשים קשים ביותר, עם איום משמעותי על המעמד שלו: מעבר שבתאי על יופיטר ומעבר נפטון על השבתאי הלידתי שלו מספרים על תקופה שבה יהיה לו קשה מאוד לשמור על המעמד שלו, עד כדי כך שיש אפילו סיכוי שהוא יאלץ לחזור לנדודיו.

 

אצל ביבי נתניהו אין שינויים משמעותיים בחודשים הקרובים. הזירה הפוליטית בארץ תסער, אבל הוא כנראה ישאר במרכז וימשיך להיות הפוליטקאי מס' אחת, גם אם במדינאות יש לו עוד מקום לשיפור.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
יותר מדי קצרים בתקשורת? נתניהו ואבו מאזן
צילום: רויטרס
מעיין מדזיני
מומלצים