שתף קטע נבחר

צפו בבהלה בשוק: בורחים מחולה אבולה

סרטון מעורר רחמים מליבריה מראה עד כמה אפריקה חסרת אונים מול הנגיף. חולה שברח ממרכז רפואי שוטט בשוק וחיפש אוכל, ההמונים נמלטו לכל עבר

ההמונים נמלטים לכל עבר. רגוע ובוטח הוא מסייר בין הדוכנים, מחפש לעצמו דבר מאכל. הם לא מתקרבים, והרופאים - עטופים בבגדים מיוחדים שחוטאו מכף רגל ועד ראש - ניגשים אליו בזהירות, מנסים לשכנע אותו לחזור. העוברים והשבים, מפחדים להפוך לקורבן הבא של המחלה שמטלטלת את מערב אפריקה, שומרים מרחק, בורחים כאילו ראו מפלצת.

 

עוד חדשות בעולם :

 

זה המראה שתועד בליבריה, אחת המדינות שאליהן הגיע נגיף האבולה. גבר שנדבק בנגיף שיותר ממחצית הלוקים בו מתים והוכנס להסגר, נמלט מהמתקן שבו הוחזק ויצא לחפש אחר אוכל תוך שהוא מסכן את הסובבים. צלמים שתיעדו את הבהלה ואת ניסיונות השכנוע מספקים הצצה לפחד האדיר שאוחז כעת ביבשת שלמה.

 

הסרטון מגיע בשעה שמתרבות את הטענות על כך שרבים מהחולים באבולה אינם מקבלים תנאים ראויים. בקטע שפרסמה סוכנות הידיעות רויטרס נראית אישה ליברית אומרת: "המטופלים רעבים, הם גוועים. אין אוכל, אין מים. הממשלה צריכה לעשות יותר". גבר אחר אמר: "אמרנו לממשלת ליבריה מההתחלה - אנחנו לא מחנה אבולה. היום זה חולה האבולה השישי שיוצא החוצה, מקיא ועושה את צרכיו".

חולה האבולה שנמלט לשוק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חולה האבולה שנמלט לשוק(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מפנים בכוח את החולה הנמלט (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מפנים בכוח את החולה הנמלט(צילום: רויטרס)

מחכים בתור לשטוף ידיים בליבריה, במאמץ למנוע את התפשטות האבולה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מחכים בתור לשטוף ידיים בליבריה, במאמץ למנוע את התפשטות האבולה(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הבריחה אירעה ביום שני השבוע. האיש נמלט ממרכז המטפל בחולי אבולה בבית החולים אלווה בעיר מונרוביה ויצא לשוק לחפש מזון. הוא

ענד עדיין תג המעיד שהוא נדבק באבולה, החזיק מקל וניסה לברוח מהרופאים בשכונת פיינסוויל כשהם הגיעו לזירה בניסיון לתפוס אותו.

 

בסופו של דבר הצליחו אנשי הרפואה לאלץ את האיש להיכנס לאמבולנס שהמתין בסמוך, ופינו אותו בחזרה למתקן שבו הוחזק.

 

אתמול הזהיר ארגון "רופאים ללא גבולות" כי העולם מפסיד במלחמה נגד האבולה, וכי מרכזי הטיפול במערב אפריקה הפכו למקומות שאליהם הולכים אנשים כדי למות לבדם.

 

גייל סמית, העוזרת המיוחדת של אובמה, אמרה היום: "האבולה אינה מחלה אפריקנית. הנגיף הזה הוא איום על האנושות כולה". היא הזהירה כי סביר להניח שהמחלה תתפשט למדינות נוספות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
"המטופלים רעבים, הם גוועים". ליבריה
צילום: רויטרס
מומלצים