שתף קטע נבחר

600$ לאיבר: לבקנים נרצחים בטנזניה

בחלק מתרבויות אפריקה איברי גוף של לבקנים נחשבים למביאי מזל. שנים שהם נרצחים, ועכשיו טוענת מומחית שבטנזניה אפילו בבתי המחסה הם עוברים התעללות. הבחירות לנשיאות עלולות רק להחמיר את מצבם

מומחית של האו"ם גינתה השבוע את ההתעללות שעוברים צעירים לבקנים במתקנים רשמיים של הממשלה בטנזניה, מדינה שבה לבקנים רבים נופלים קורבן לרצח משום שחלקי גופם נתפשים ככאלה המביאים מזל טוב.

 

עוד חדשות בעולם :

 

לפחות 74 לבקנים נרצחו בטנזניה שבמזרח אפריקה מאז שנת 2000. בשנת 2009 הגיע שיעור הרציחות שלהם לשיא, ובתגובה העבירה הממשלה את הילדים לבתי מחסה מיוחדים במטרה להגן עליהם.

 

אלא שלדברי אלישיה לונדונו ממשרד האו"ם לזכויות אדם, ההתעללות רדפה את הנערים הלבקנים אל תוך קירות המוסדות הממשלתיים. "זה היה צעד מנע והוא היה מבורך בתחילה", אמר לונדונו, שחזרה מסיור בטנזניה, "אבל התנאים מזעזעים. בתי המחסה האלה מלאים בילדים יותר מכפי שהם יכולים לקלוט וההיגיינה ירודה למדי. יש התעללויות בתוך המתקנים האלה, כולל מקרים של התעללות מינית".

 

בסך הכול יש בטנזניה 23 בתי מחסה לילדים, ולפי נתוני האו"ם לא פחות מ-13 מהם מארחים צעירים לבקנים. לונדונו אמרה כי לעתים קרובות מדי הילדים האלה מופרדים בכוח ממשפחותיהם ומאבדים קשר איתן. "הם באמת אוכלוסייה שמטופלת ברשלנות, במקומות רבים הם אינם נחשבים אפילו לבני אדם".

ילד לבקן. בטנזניה שיעור הלבקנים גבוה פי כמעט 20 מבמערב (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
ילד לבקן. בטנזניה שיעור הלבקנים גבוה פי כמעט 20 מבמערב(צילום: gettyimages)

לדבריה הפרדת הלבקנים מהקהילה אינה התשובה, אבל היא מודה שסגירת המרכז עלולה להותיר אותם נתונים לרחמיהם של מכשפים - שנפוצים מאוד בתרבויות מסוימות באפריקה - וסוחרים בבני אדם. היא אומרת שבמקום זאת יש לשפר את התנאים באותם מרכזים. לדבריה מבצעי הפשעים נגד הלבקנים כמעט ואינם נענשים בטנזניה ובמדינות נוספות באזור.

 

הלבקנות היא מחלה תורשתית המאופיינת בהעדר הפיגמנט מלנין המקנה צבע לעור, לשיער ולעיניים. העדרו של הפיגמנט גורם לשיער לבן, גוון עור חיוור שאינו בר-שיזוף ועיניים בהירות. אחד מכל 1,400 תושבים בטנזניה הוא לבקן, בדרך כלל כתוצאה מזיווג בין בני אותה משפחה.

במערב, לעומת זאת, רק אחד מכל 20 אלף איש הוא לבקן. לפי המומחית, בטנזניה חלקי גוף של לבקנים נמכרים תמורת 600 דולר, וגופה שלמה של לבקן תכניס למי שימכור אותה כ-75 אלף דולר.

 

לונדונו הזהירה כי ההתקפות גוברות בשל העובדה שבאוקטובר 2015 ייערכו בחירות לנשיאות, ומנהלי הקמפיינים הפוליטיים רוצים לזכות בתמיכתם של המכשפים רבי ההשפעה שפועלים במדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
מחיר גופתו של לבקן בטנזניה יכול להגיע ל-75 אלף דולר
צילום: gettyimages
מומלצים