שתף קטע נבחר

הסרבנים: התפקיד של 8200 חורג מהגנה עצמית

בעקבות התגובות הנזעמות למכתב הסרבנים מיחידת המודיעין, שנחשף ב"ידיעות אחרונות" וב-ynet כתבו חותמי המכתב כי "היחידה לא מעסיקה עצמה בסוגיות מוסר ואתיקה". הם הוסיפו: "פעולות היחידה בזירה הפלסטינית הינן חלק בלתי נפרד מהמשטר הצבאי על הפלסטינים, פוגעות בחפים מפשע ומרחיקות את סיום הסכסוך"

חותמי מכתב הסרבנים ב-8200 מגיבים לסערה שעורר הפרסום ב"ידיעות אחרונות" וב-ynet: בהודעה שפרסמו חותמי המכתב אמש (שבת) נכתב: "איננו מתכחשים לתפקידה החשוב של 8200 בשמירה על ביטחון אזרחי ישראל, אך השנים הארוכות שבהם שירתנו ביחידה הוכיחו לנו בצורה חד משמעית כי התפקיד של היחידה בשטחים חורג מהגנה עצמית ולא מדובר במשימות נקודתיות, אלא בהגדרת התפקיד של היחידה. פעולות היחידה בזירה הפלסטינית הינן חלק בלתי נפרד מהמשטר הצבאי על הפלסטינים, פוגעות בחפים מפשע ומרחיקות את סיום הסכסוך".

 

במקביל, במוצאי שבת כתב ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בדף הפייסבוק שלו: "אזרחי המדינה חבים לכם תודה על שירותכם המקצועי והמסור למדינת ישראל. המשיכו בעבודתכם החשובה כל כך למען ביטחון אזרחי ישראל". שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, אמר: "אני מכיר את יחידה 8200 ואת פעילותה עשרות שנים, ובוודאי מאז מוניתי לראש אמ"ן והתוודעתי להיקפי התרומה האדירה של אנשי היחידה לביטחונם של אזרחי ישראל. קציני וחיילי היחידה מבצעים עבודת קודש, לילות כימים, ועושים זאת באופן מעורר השתאות, ביצירתיות יוצאת דופן ובמסירות עצומה. יחידה 8200 מנציחה את קיומה של מדינת ישראל. הניסיון לפגוע בה ובפעילותה, באמצעות קריאה לסרבנות המבוססת על טענות שאינן תואמות את דרכה של היחידה ואת דרכם הערכית של אנשיה, הוא ניסיון נואל ומגונה שמסייע למסעות הדה-לגיטימציה השקריים בעולם נגד מדינת ישראל וחיילי צה"ל, על לא עוול בכפם. אנשי יחידה 8200 הם מוסריים, ערכיים ומבצעים בצנעה את תפקידיהם המגוונים, ואני מבקש לחזק אותם בעשייתם ובפעילותם החשובה כל כך לביטחונה של מדינת ישראל ולביטחונם של אזרחיה".

 

"היינו שם, עשינו את זה ואנחנו לא מסוגלים עוד להמשיך". סרבני 8200 מדברים

 

שלשום נחשף ב"ידיעות אחרונות" וב-ynet כי בפעם הראשונה מאז הקמתה, חתמו קצינים וחיילים בשירות מילואים מיחידה 8200 של חיל המודיעין על מכתב סרבנות. במכתב שנשלח לראש הממשלה, הרמטכ"ל, ראש אמ"ן ומפקד 8200, מצהירים 43 החותמים כי הם מסרבים לקחת חלק בפעולות נגד פלסטינים "ומסרבים להמשיך ולהיות כלי להעמקת השלטון הצבאי בשטחים הכבושים".

 

שישה מהחותמים על המכתב (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
שישה מהחותמים על המכתב(צילום: טל שחר)

 

הסרבנים כתבו כי את ההחלטה לסרב ולצאת בהצהרה פומבית, "עשינו לאחר תהליך ארוך ולבטים קשים". הם הוסיפו: "חלקנו גם העלנו את הסוגיות שמובאות במכתב בפני מפקדינו וניסנו לשאול שאלות אך לצערנו נעננו בשתיקה.

 כמי ששרתו במשך שנים ב-8200, אנו יודעים כי היחידה לא מעסיקה את עצמה בסוגיות מוסר ואתיקה. ביקשנו לחשוף את זהותנו, אולם הגורמים האמונים על ביטחון שדה אסרו עלינו לעשות זאת. את המכתב עם שמותינו המלאים העברנו למספר גורמים בצבא וביחידה".

 

יחידה 8200 היא גוף האיסוף המרכזי של חיל המודיעין והיחידה הגדולה ביותר בצה"ל. היא אחראית על איסוף כל תשדורות הסיגינט (מודיעין האותות) הכולל שיחות טלפון, אס-אם-אסים, מיילים, פקסים וכו' בזירות השונות. החותמים מדגישים כי סרבנותם ממוקדת אך ורק לזירה הפלסטינית.

 

"קיימת תפיסה שהשירות בחיל המודיעין נטול דילמות מוסריות ותורם אך ורק לצמצום האלימות והפגיעה בחפים מפשע", הם כותבים. "אולם במהלך השירות הצבאי למדנו כי המודיעין הוא חלק בלתי נפרד מהשליטה הצבאית בשטחים. האוכלוסייה הפלסטינית הנתונה תחת משטר צבא, חשופה לגמרי לריגול ולמעקב של המודיעין הישראלי. בניגוד לאזרחים ישראלים או לאזרחי מדינות אחרות, אין פיקוח על שיטות האיסוף, המעקב והשימוש במידע המודיעיני ביחס לפלסטינים, בין שהם מעורבים באלימות ובין שלא".

 

"נשלם מחיר על הסרבנות ב-8200"

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, כתב בדף הפייסבוק שלו: "אני גם חושב שיש דרכים לשנות ובוודאי כשיש תחושה של עוול שנעשה במקום כזה או אחר. אבל לא בעידוד וקריאה לסרבנות או בפרסום עולמי מזיק, שאת מחירו נשלם אנחנו, אזרחי ישראל". הרצוג פתח את הפוסט בגילוי נאות. "אני רב סרן ביחידה 8200 ומלווה אותה עשרות בשנים", הוא כתב. אני אוהב את היחידה חייליה ומפקדיה. תרומתה לביטחון ישראל ואזרחיה ואף מעבר לכך היא עצומה. אלפי אלפים מאזרחי ישראל חבים לה את חייהם. מלחמה בטרור היא עבודת נמלים קשה ומורכבת שמחייבת את מיטב המוחות".

 

על מכתב הסרבנות הוא הוסיף: "חשוב לומר: אני מתנגד לסרבנות וסולד ממנה בכל מאודי. היחידה הזו ופעולותיה חיוניות לא רק לזמן מלחמה, אלא דווקא ובעיקר לשלום. כשמדברים על הסדר מדיני וקביעת גבולות מדברים על תחנות התראה ויכולות מודיעיניות כדי לאתר ולבלום את הכוחות הקיצוניים שיעשו הכל כדי לחבל בשלום". הרצוג סיכם: "אני לא אומר שאין טעויות. בהחלט ייתכנו כאלה וההיסטוריה הצבאית של ישראל רצופה בהן. אבל יש דרכים כיצד להתלונן וכיצד להביא את הטענות לבירור ולדיון".

 

מי שעוד התייחס למכתב הוא יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין מהליכוד: "כבוגר 8200 וכיו"ר ועדת המשנה לענייני מודיעין בוועדת החוץ והביטחון קראתי את מכתב הסרבנות ואני דוחה מכל וכל את הכתוב בו.

 השירות הצבאי הוא זכות, ומי שמסרב לעזור בשמירה על מדינתנו חוצה את הגבול בין אלו התומכים בדמוקרטיה הישראלית ובחירות שהיא מייצגת, ועובר לצד תומכי הטרור הפלסטיני התוקף את אזרחי ישראל החפים מפשע.

 

ח"כ לוין הוסיף: צה״ל הוא הצבא המוסרי בעולם ובוודאי שאינו מבזבז משאבים כדי לפגוע באזרחים תמימים או לעקוב אחריהם. על הצבא להרחיק את הסרבנים משורות מערך המילואים באופן מיידי. לאנשים כאלה לא מגיעה הזכות להמשיך ולשרת ביחידת 8200".

 

Read this article in English

 

 


פורסם לראשונה 13/09/2014 19:57

 

יואב זיתון ומורן אזולאי השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל שחר
כמה מחותמי המכתב
צילום: טל שחר
מומלצים