שתף קטע נבחר

צה"ל על סרבני 8200: 'הטיפול יהיה חד וברור'

דובר צה"ל פרסם בפייסבוק את תגובתו לסערת המכתב שנחשף ב-ynet: "זהו ניצול השירות הצבאי להבעת עמדות פוליטיות. אלו דברים חמורים". מפקד 8200 לשעבר בראיון לאולפן ynet: "אין סלחנות, לחקור את הסרבנים"

מפקד 8200 לשעבר קורא לחקור את הסרבנים, וצה"ל מפרסם תגובה רשמית. דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, כתב הבוקר (יום א') בעמוד הפייסבוק שלו בעקבות מכתב הסרבנים מ-8200 שנחשף ב-ynet וב"ידיעות אחרונות" וחולל סערה עולמית כי "אנחנו בצה"ל, עד למפקד העליון, רואים זאת בחומרה והטיפול המשמעתי יהיה חד וברור".

 

תא"ל אלמוז הבהיר כי "אין מקום לסרבנות בצה"ל. יש מחלוקות ויש עמדות פוליטיות. חגיגה של דמוקרטיה. אנחנו בצה"ל מהווים מכנה משותף אולי הרחב ביותר בחברה הישראלית, ומקפידים שבעתיים על הבעת עמדות פוליטיות בפורומים שלא נועדו לכך. אז מה היה כאן בעיניי? ניצול השירות הצבאי להבעת עמדה פוליטית. אלו דברים חמורים". לטענת דובר צה"ל, "רק 10 מתוך 43 החותמים על המכתב שייכים באמת למעגל העשייה והשאר הם חיילים המשרתים במעטפת".

 

החותמים על מכתב הסרבנות הגיבו לאמירת דובר צה"ל וכתבו: "במקום להגיב לטענות המוסריות הקשות שהעלנו במכתבנו, מבצע דובר צה"ל מניפולציה בתיאור תפקידם של החותמים, כאשר הוא יודע שמגבלות ביטחון שדה מונעות מאתנו לענות לכך בצורה ישירה. זה פשוט לא נכון לומר שרק לעשרה מהחותמים הייתה מעורבות בעניינים שלהם מתייחס המכתב".

 

"המכתב הזה עובר על קוד אתי וקוד התנהגות של איש 8200, זו פעם ראשונה שקורה דבר כזה בהיקף כזה", אמר הבוקר באולפן ynet מפקד יחידת האיסוף 8200 לשעבר, תת-אלוף במיל' חנן גפן. אחרי החשיפה כי קצינים וחיילים בשירות מילואים ביחידת המודיעין חתמו על מכתב סרבנות אמר תא"ל גפן כי "הם לא משרתים ב-8200, הזכות הזו כרגע ניטלה מהם".

 

מכתב הסרבנות, בפעם הראשונה מאז הקמת היחידה, נשלח לראש הממשלה, לרמטכ"ל, לראש אמ"ן ולמפקד 8200 הנוכחי. 43 החותמים הצהירו במכתב כי הם מסרבים לקחת חלק בפעולות נגד פלסטינים "ומסרבים להמשיך ולהיות כלי להעמקת השלטון הצבאי בשטחים הכבושים".

 

סערת מכתב הסרבנים - דיווחים נוספים ב-ynet:

"אנחנו, אנשי 8200, מתביישים בסרבנים"

הסרבנים: התפקיד של 8200 חורג מהגנה עצמית

הרצוג: "נשלם מחיר על הסרבנות ב-8200"

 

מפקד היחידה לשעבר גפן מתח ביקורת נוקבת על החותמים. לדבריו, "מעולם לא היה מקרה שמישהו פרץ בצורה כזאת את הגדר. רוב הטענות נובעות מאג'נדה פוליטית מוסטת ומעוותת. ככל שנחקור אני מניח שנבין יותר. אסור לתת להם את הבמה. הם קיבלו במה גדולה מדי, כי הסרבנות כשלעצמה לא מקובלת. כל אנשי 8200 נלחמו על הזכות להיות ב-8200, ומי שלא רוצה לא יהיה ב-8200".

חמישה מהחותמים על המכתב. "הם קיבלו במה גדולה מדי" (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
חמישה מהחותמים על המכתב. "הם קיבלו במה גדולה מדי"(צילום: טל שחר)

תא"ל גפן קרא לטיפול "דרמטי ודרסטי" בסרבנים, ואמר כי הוא "בספק אם יש פוליטיקאים, אפילו ערבים, שיבואו ויתמכו במכתב הזה. כדי לעשות את העבודה אתה לא יכול להרשות לעצמך להפריד. היינו משלמים המון כסף כדי לדעת מיהו המתאבד. אסור לשכוח – אנשים בישראל עדיין חיים בטראומה מהאינתיפאדה, עולים לאוטובוס בחשש. הטראומה הזו נמנעה בזכות עבודה מודיעינית קשה מאוד. אם יש מחבל אני לא רוצה לעצור אותו בכניסה לקניון".

 

בנוגע לגבולות השיח אמר מפקד היחידה לשעבר כי "השיח היחיד שמנחה כל חייל זה המידע המודיעיני שאנחנו צריכים אותו להיום, מחר ושבוע הבא - כל היתר לא חשוב. אני לא חושב שיש את הלוקסוס לבחון מחדש את נושאי ההאזנות ודרך הפעולה. מצפים מאיתנו לבוא ולתת מידע שעוזר לנו למנוע טרור. כל דבר אחר הוא מסיט מהדרך".

 

גפן הדגיש בנוגע לסרבנים כי "הדין (לגביהם) צריך להיות בחדרי החקירות של מצ"ח או בשב"כ. הם דיברו בחודשים האחרונים עם אנשים שלא מורשים להיחשף למידע הזה, הם יודעים את זה. הם צריכים לשבת ולהיחקר, זה צריך להיות ברור שאין סלחנות ואין פה 'אם', זו עבירה. לא הייתה להם שום זכות ושום סמכות. במערכת הפוליטית עושים מזה מטעמים, 'הנה עוד הוכחה שישראל נוהגת בצורה כזו בפלסטינים'".

 

מכתב נגד: "מביעים זעזוע" 

בתוך כך, כ-200 מבוגרי היחידה צפויים לשלוח הבוקר לראש הממשלה ולרמטכ"ל מכתב שבו הם מתנערים ממכתב הסרבנות. במכתב, שממוען גם לראש אגף המודיעין אלוף אביב כוכבי ולמפקד היחידה, מציינים החותמים, חיילים וקצינים במילואים, כי הם שוללים כל צעד של סרבנות - ומבטיחים להמשיך להתייצב לשירות המילואים.

כמה מהחותמים על מכתב הנגד (צילום: דנה קופל  ) (צילום: דנה קופל  )
כמה מהחותמים על מכתב הנגד(צילום: דנה קופל )

"אנו מבקשים להביע זעזוע, שאט נפש והתנערות מוחלטת ממכתבם המצער של חברינו וחברותינו ליחידה", כתבו. "לסרבנות פוליטית אין מקום בצבא בכלל וביחידה 8200 בפרט. משעה שאנו כחיילי המילואים נקראים לדגל, אנו שמים בצד את נטיותינו ודעותינו הפוליטיות ובאים לשרת את המדינה".

 

בהמשך שללו כותבי מכתב הנגד את טענותיהם של הסרבנים על פעולות לא מוסריות שמתבצעות ב-8200. "כמי שמכירים את היחידה במשך שנים רבות, איננו יכולים להשלים עם ההאשמות בדבר היעדר כללים אתיים ומוסריים בעבודת המודיעין ביחידה", כתבו. "בשירותנו בסדיר ובמילואים היינו עדים למקרים רבים שבהם הפעלת היכולות המודיעיניות של היחידה הביאה לשמירה על חיי אדם בשני הצדדים. יתר על כן, גם כאשר עולות דילמות מוסריות במהלך העבודה, ואף בימי לחימה, היינו ועודנו עדים להתמודדות בוגרת ואחראית התואמת את כללי המשפט הבינלאומי והקוד האתי והמוסרי של הצבא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל שחר
חלק מחותמי מכתב הסרבנות
צילום: טל שחר
מומלצים