שתף קטע נבחר

פרי: אם נתניהו ידחוף אותנו החוצה - נעזוב

על רקע הפגישה בין רה"מ לשר האוצר על התקציב, התייחס באולפן ynet שר המדע וחבר מפלגתו של לפיד למחלוקת העמוקה: "אנחנו לא מחפשים בחירות, אבל על העקרונות לא נוותר. לא ניאחז בקרנות המזבח"

"כמי שמכיר היטב את צורכי הביטחון, אני אומר לך באחריות שהדרישות של מערכת הביטחון יכולות להתייעל". ברקע המחלוקות הקשות בין ראש הממשלה לשר האוצר סביב סוגיית תקציב המדינה ובכללה הדרישה להעלות את תקציב הביטחון אמר הבוקר (יום א') שר המדע וחבר סיעת יש עתיד יעקב פרי כי "אם ראש הממשלה נתניהו ידחוף אותנו החוצה מהממשלה, לא ניאחז בקרנות המזבח". בראיון לאולפן ynet הדגיש ראש השב"כ לשעבר פרי כי "יש עתיד לא מחפשת בחירות, והיא עומדת בעקרונותיה במע"מ 0, הקטנת הדרישות של משרד הביטחון ואי העלאת מסים". בתקציב שהציע האוצר כלולה העלאת תקציב הביטחון ב-2.5 מיליארד שקל, פחות מרבע מדרישת משרד הביטחון.

 

לפני הפגישה המכרעת בצהריים על התקציב בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר האוצר יאיר לפיד, אמר עוד פרי כי "יש חילוקי דעות קשים מאוד בין שר האוצר לראש הממשלה, כל צד מאשים את הצד השני בקירוב מהלך להליכה לבחירות. על העקרונות שלנו לא נוותר, גם אם זה יביא אותנו לאופוזיציה וגם אם זה יוביל להליכה לבחירות".

 

בהתייחסותו למחלוקת לגבי תקציב המדינה לשנה הבאה אמר פרי כי "תקציב 14-13 היה קשה מאוד, קיבלנו גירעון עמוק מאוד, העלינו מסים, נפגעו קצבאות הילדים. אנחנו סבורים שבתקציב 2015 אין צורך להעלות מסים, אין צורך לפגוע בתקציבי חינוך. אנחנו בממשלה בזכות ולא בחסד, ואם ראש הממשלה לא ירצה אותנו הרי שאין לנו שותף".

 

למרות הפערים בין הצדדים הביע השר פרי ביטחון כי בסופו של דבר המחלוקת תיפתר. לדבריו, "בעיקרו כן מדובר בוויכוח פוליטי, אם תסתכל על גירעונות של מדינות מערביות מאוד מתקדמות תראה שהם עוברים את 3.5 האחוזים, והכלכלות של המדינות האלה אינן איתנות כמו כלכלת ישראל, אבל יכולות בהחלט לעמוד בכך".

 

ואכן, התקציב המוצע שהגיש היום האוצר כולל יעד גירעון של 3.18%. בנוסף, הוא כולל תוספת של 2.5 מיליארד שקל לתקציב הביטחון, פער עצום לעומת דרישות מערכת הביטחון - סכום חד פעמי של 9 מיליארד שקל והגדלת תקציבה בכ-11 מיליארד שקל. בתקציב המוצע אין העלות מסים, וממשרד האוצר נמסר כי "לאור האינדיקטורים על האטה מסוימת בפעילות המשק אין זה נכון להעלות מסים".

 

"לא מנצלים את ההזדמנות למהלך מדיני" 

בהיבט המדיני-ביטחוני אמר פרי כי "כל אחד צריך לחשוש מהאפשרות שחמאס יכול כבר היום או מחר לפתוח באש. אני חושב שבנקודה הזו ראש הממשלה, כמו כל אחד מאיתנו, איננו מעוניין בחידוש ההסלמה. יש לי לב דואג לכך שלא מנצלים את ההזדמנות למהלך מדיני שנובע בין השאר מההזדמנות שנקרתה לנו, זו הזדמנות שישראל צריכה לנצל".

 

על נושא האמינות של מפלגתו אמר שר המדע כי "התקשורת שואלת אותנו השכם והערב 'אם זה לא יקרה תלכו?', התשובה עקרונית וחיובית. באנו על מנת לשנות ולעשות דברים שלא עשו, אם לא נשתווה בנושא הכלכלי, אם נראה שאנחנו נותנים את ידינו ואין מהלך מדיני, נצטרך לשקול את דרכנו. אמרנו כבר ש'יש עתיד' לא תשב בממשלה שלא תחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים. עכשיו אנחנו מדברים על הרחבה ומהלך אזורי כולל".

 

השר פרי התייחס בראיון גם לחשיפת "ידיעות אחרונות" ו-ynet, שלפיה 43 קצינים וחיילים ביחידת המודיעין 8200 חתמו על מכתב סרבנות. "אני מרגיש קשה עם המכתב הזה", אמר פרי. "ניסיתי לבדוק את הדברים אפילו מצורה לא שגרתית, מהפן החיובי. אין לו פן חיובי, זוהי סרבנות, זה משחק לידיהם של אויבינו. כל אחד יודע ובוודאי במערכת הביטחון שצה"ל לא פוגע בכוונה בחפים מפשע ולא מחפש מודיעין על מנת לפרד את החברה הפלסטינית".

 

פרי אמר עוד בנוגע למכתב הסרבנות כי "מריח ממנו ריח פוליטי כבד על מנת לנסות ולסכסך ולנטוע זרעים של סרבנות. לגיטימי שיש חילוקי דעות, הם צריכים להיפתר בחדרי חדרים. אם איש מילואים נקרא לשירות ומסרב לבוא, לצה"ל יש חוקים והוא נחשב לעריק. אני מקווה מאוד שבמערכת כמו שב"כ דברים כאלה ייפתרו בפנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים