שתף קטע נבחר

"מע"מ 0 קטסטרופלי, לפיד ילדותי"

בכירים בקואליציה מותחים ביקורת קשה על התעקשותו של שר האוצר להמשיך לקדם את תוכניתו לפטור ממע"מ על דירה ראשונה: "כל הסימנים מראים שהתוכנית הולכת להעלות את מחירי הדיור". לדבריהם, גם בכירי האוצר אומרים בחדרי חדרים שהחוק רע מאוד

שר האוצר יאיר לפיד ממשיך להתעקש על תוכנית "מע"מ 0" על דירה ראשונה אף שקשה למצוא אפילו מומחה אחד שיצדד בה. בכירים בקואליציה אומרים כי ההתעקשות הזו על תוכנית שאותה הגדירו כ"חוק קטסטרופלי, לא פחות" היא ילדותית ועלולה להובל לבחירות מיותרות. בסביבתו של שר האוצר והדגישו בתגובה כי "הוא לא מפחד מספינים ומניפולציות ונחוש להעביר תקציב שמסייע לאזרחי ישראל". עוד אמרו בסביבת לפיד כי "מע"מ 0 הוא חלק מתוכנית דיור רחבה שמטרתה לאפשר לזוגות צעירים, המשרתים בצבא לקנות דירה בישראל".  

 

עוד בחדשות:

העליון עיכב את ביצוע עונשו של אולמרט

פרשת הזמר והאונס: האב הסגיר את עצמו

 

"לפיד מזיק לציבור פעמיים", אמרו בכירים בקואליציה, "פעם אחת כי הוא מאיים בפירוק הממשלה באופן ילדותי בגלל חוק מע"מ 0 שהוא חוק רע בכל פרמטר ויזיק לשוק הדירות ופעם שנייה משום

שהוא מחזיק כבן ערובה את תוכנית מחיר מטרה - תוכנית מוכנה להורדת מחירי הדיור שהוא לא חותם עליה בגלל סיבה ילדותית שלא מאשרים את החוק שלו". בקואליציה חשים אי-נוחות קשה מהחוק שלפיד סימן אותו כתנאי להישרדותה של הממשלה: "לא ברור איך נתניהו נתן לו לטפס כל כך גבוה עם החוק הזה".

 

בוועדת הכספים, בראשות ח"כ ניסן סלומינסקי מטעם הקואליציה, העמדות לגבי החוק ברורות מאוד: "עד עכשיו לא היה אף כלכלן שתמך בחוק והיו כבר עשרות דיונים. בכירי האוצר אומרים בחדרי חדרים שהחוק רע מאוד. ככל שזה תלוי בוועדה, היא תאשר אותו כי זה חלק מהמחויבות הקואליציונית. אחר כך יגלגלו את זה לראש הממשלה בתקווה שהוא יבלום את הקטסטרופה הזאת שכל הסימנים מראים שהיא הולכת להעלות את מחירי הדיור".

 

בכירים בוועדה אמרו כי סלומינסקי ישמח להפיל את החוק אם רק יקבל אור ירוק מהקואליציה ובינתיים הוא מתנהל על פי המחויבות לקואליציה. "לא ייתכן שלפיד מאיים בבחירות בגלל חוק שברור מראש שלא יוריד את מחירי הדירות ובנוסף יעלה לקופת המדינה 3 מיליארד שקל שניתן לעשות איתם כל כך הרבה בתחומים שונים", אמרו בוועדת הכספים.

 

"עוד לא נראה אבסורד כזה שיושבת תוכנית מוכנה במנהל לקביעת מחיר מטרה בפרויקטים שונים בארץ והיא תקועה כי לפיד מסרב לחתום עליה. דירות שישווקו עם מחיר גג והקבלנים לא יוכלו להתפרע. לתפוס תוכנית כזאת ולהתנות אותה בכל מיני הרפתקאות של שר האוצר זה דבר ילדותי ולא מובן".

 

גורמים בכירים אמרו כי גם אם החוק יובא למליאת הכנסת לפיד יתקשה להעביר אותו שם וצפוי קרב התשה שאין לדעת איך יסתיים. לדבריהם, "האופוזיציה בצדק תגיש מאות או אלפי הסתייגויות, בקואליציה יש לא מעט אנשים שישמחו לברוח מההצבעה על החוק ויו"ר הקואליציה יצטרך להפעיל סעיף מיוחד, שבמסגרתו ייקבע זמן מוגבל להשמעת ההסתייגויות כמו שקרה בסוף המושב הקודם בהצבעה על מקשת החוקים של השוויון בנטל, חוק משאל עם וחוק המשילות. הפעלת הסעיף המיוחד הוא דבר שקשה לראות אותו מתקיים במקרה הזה. מלבד שיקולים של הישרדות הממשלה, אין באמת כל סיבה נראית לעין לאשר חוק כזה והקרב במליאה יהיה קשה יותר משמישהו מעלה על הדעת".

 

ועדת הכספים של הכנסת מקיימת הבוקר דיון בנושא. במהלך הדיון דרשו נציגי יהדות התורה לזמן בדחיפות את שר האוצר או בכיר אחר במשרד שיסביר מה העלות האמיתית של החוק. ח"כ יעקב ליצמן ציטט את שר האוצר שאמר אמש בראיונות לערוצי הטלוויזיה כי עלות החוק נאמדת ב-1.3 מיליארד שקלים ולא 4-3 מיליארד שקלים כפי שטוענים.

 

לדברי ח"כ ליצמן, "השר ופקידי האוצר צריכים לומר מי משקר כאן או מי צריך להתנצל ולהסביר מי צודק לגבי עלות החוק". יו"ר הוועדה סלומינסקי אמר שהוא מבין כי העלות כפי שציין השר היא לרבעון האחרון של השנה בהנחה שהחוק ייכנס לתוקף ב-1 בספטמבר בעלות של 3 מיליארד ל-2015. ליצמן התעקש שהשר אמר שעלות של 1.3 היא ל-2015. סלומינסקי הבטיח שיבוא מחר מישהו בכיר שיסביר את הסתירה.

 

ח"כ משה גפני אמר: "היו 13 ישיבות על החוק, ולא היה אף דיון רציני. נימקנו התנגדויות, אמרנו דברים רציניים על מדוע החוק רע, ולא בא אף נציג של הממשלה להגן על החוק". ח"כ אורי מקלב, אף הוא מיהדות התורה, אמר: "טיעונים או שאלות שלנו הפריכו אותם. המציאות היא שאין אחד שיכולים לשבת מולו להתווכח אם החוק טוב או רע. לא היה אף דיון רציני. תביאו את שר האוצר או מישהו ברמתו".

 

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) אמר כי "אין טעם לקיים את הדיון אם לא יבואו מהאוצר להסביר את העלות. בינתיים לא יצאה שום הכחשה, וראש הממשלה יאמר את עמדתו בנושא שמעסיק את

כל הציבור". על כך העיר ח"כ ליצמן: "הוא מדבר רק עם לפיד".

 

על רקע הביקורת שהשמיעו חברי הכנסת יצוין כי בכירים באוצר נקבו בעבר בסכומים גבוהים יותר מאשר הסכום שבו נקב השר לפיד. סגן הממונה על התקציבים באוצר, ערן ניצן, אמר בדיון בוועדת הכספים ביולי כי עלות הטבת המע"מ 0 היא 2.5 מיליארד שקל. שבוע לאחר מכן העריכה סגנית אחרת של הממונה על התקציבים באוצר, יעל מבורך, כי עלות החוק נאמדת בכ-3 מיליארד שקלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים