שתף קטע נבחר

אחרי נאום אובמה: החלה הפעולה המורחבת נגד דאעש

בחודש האחרון תקפה ארה"ב בעיראק כדי להגן על אנשיה ומתקניה. כעת עולה המתקפה שלב: מטוסים אמריקניים הפציצו מטרות מהאוויר דרומית לבגדד לבקשת עיראק לאחר שכוחותיה היו תחת מתקפה. רשת NBC: הפעולה האמריקנית בסוריה הולכת ומתקרבת

כמעט שבוע עבר מאז הציג נשיא ארצות הברית את תוכנית הפעולה שלו נגד ארגון דאעש  ועכשיו היא יצאה לדרך. גורמים אמריקניים אמרו הלילה (ג') לסוכנות הידיעות AP כי מטוסי קרב של צבא ארה"ב תקפו מטרות של ארגון "המדינה האיסלאמית" דרומית לעיראק.

 

הקרב נגד דאעש - כתבות נוספות:

לא רק המלחמה של ארה"ב: מי ומי נגד דאעש

דרוש: יריב רציני למלחמה בארגון טרור רצחני/פרשנות

דאעשון נולד: "השטן התחתן עם יהודייה"

 

מאוחר יותר פורסמה הודעה רשמית של המפקדה המרכזית של צבא ארה"ב. "זוהי התקיפה הראשונה כחלק מהפעולה המורחבת במאמצים לפגוע בדאעש מעבר למשימת ההגנה על אנשינו ועל שיירות הומניטריות", נמסר בהודעה. זוהי הפעולה הראשונה במסגרת האסטרטגיה של ארה"ב שהציג הנשיא ברק אובמה בנאום שנשא לאומה בשבוע שעבר.

 

הגורמים האמריקניים ציינו כי התקיפה בוצעה לבקשת עיראק לאחר שכוחותיה שהיו בשטח היו תחת מתקפה. ברשת NBC דווח כי בוצעה תקיפה אחת נוספת סמוך להר סינג'אר בצפון מערב המדינה, ובה נהרסו שישה כלי רכב של פעילי הארגון.

 

עד היום פעלו האמריקנים על פי מדיניות מוצהרת של הגנה על דיפלומטים ואנשי צבא אמריקנים, בעיקר באזור בירת הכורדים אירביל בצפון עיראק, ותחת המעטפת של סיוע הומניטרי להצלת חיי אזרחים כורדים נצורים בני הדת היזידית. בנוסף, התקיפות בוצעו כדי לסייע מהאוויר ללוחמים הכורדים למנוע חדירה של דאעש לאירביל ולסלקם משני הסכרים הגדולים בצפון המדינה המהווים נכסים אסטרטגיים, שבאמצעותם אפשר להציף חלקים גדולים בעיראק, כולל בגדד הבירה.

 

בנאום לאומה אמר אובמה כי ארצו תפעל נגד הארגון האיסלאמיסטי הקיצוני ופעיליו היכן שלא יהיו, כולל בסוריה. אמש טען גורם בארגון ג'בהת א-נוסרה המסונף לאל-קאעידה כי מטוס קרב אמריקני ביצע גיחה בשמי סוריה. הגורם אמר לעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" כי המטוס הגיע מכיוון הגבול הצפון-מזרחי של סוריה בשעות הצהריים וחג מעל מחוז אידליב. מפקד בכיר בכוחות ג'בהת א-נוסרה אמר לעיתון כי "כל מה שחג בשמים הוא מטרה עבורנו". בנוסף, הוא ציין כי "יש בידינו מידע על גיחות של מטוסי ריגול, שאנו חושדים שהם אמריקניים". 

 

אף שעדיין לא בוצעה תקיפה רשמית אמריקנית בסוריה מאז נאום אובמה, בארה"ב כבר שולחים אזהרה לנשיא סוריה בשאר אסד אם יעז לתקוף את המטוסים. "נפעל בכוח נגד המשטר הסורי אם אסד יורה לכוחותיו לתקוף את מטוסינו", אמרו הלילה גורמים בכירים בממשל אובמה. לדבריהם, לארה"ב יש מידע לגבי מיקומי מערכות ההגנה האוויריות של הצבא הסורי וכן של מפקדות השליטה. 

 

ברשת NBC אף ציינו כי גובר המומנטום לקראת תחילת הפעילות גם בסוריה. המומחה האמריקני פרדריק הוף, שהיה איש הצוות הבכיר של שליח השלום ג'ורג' מיטשל ועסק ביחסים עם סוריה, טוען שצריך להפיל את משטר אסד, לפני שפונים לטפל בדאעש בסוריה. עם זאת, ממשל אובמה אינו מתכוון להמתין, וההוראה לתקוף מטרות דאעש בתוך סוריה קרובה מתמיד.

 

דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט התייחס בתדרוך לעיתונאים לאפשרות שאסד יפעל נגד מטרות אמריקניות בשטחו. "ישנן הוראות פתיחה באש מפורטות לכל פעולה צבאית שעליה הורה הנשיא. לא יפתיע אתכם לדעת שישנן תוכניות מוכנות להגנה עצמית אם נגיע למצב כזה", אמר ארנסט.

לוחמי דאעש בעיראק (צילום: AP) (צילום: AP)
לוחמי דאעש בעיראק(צילום: AP)

קרי עם שר החוץ הצרפתי בכינוס בפריז, אתמול (צילום: AFP  ) (צילום: AFP  )
קרי עם שר החוץ הצרפתי בכינוס בפריז, אתמול(צילום: AFP )

בתוך כך, טורקיה, שנמנעה מלהיענות בחיוב להצטרפות לקואליציית המדינות במלחמה נגד דאעש, מתחילה גם היא לחשוש מאיום ארגון הטרור. כלי תקשורת טורקיים ציטטו את הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן באומרו שצבא טורקיה משרטט אזור חיץ אפשרי בגבולה הדרומי של המדינה מהחשש מפני דאעש.

 

לפי הדיווח, ארדואן אמר שהממשלה תשקול ותחליט אם יש צורך במהלך כזה. גורם רשמי בלשכת הנשיאות הטורקית אישר כי ארדואן אמר את הדברים, אך לא ציין היכן בדיוק ימוקם אזור החיץ. 

 

איראן: לא נפעל לצד ארה"ב, קרי: לא שולל אפשרות

תחילת יישום תוכניתו של נשיא ארה"ב מגיעה על רקע הכינוס אתמול בפריז שבו השתתפו 26 נציגי מדינות שדנו בדרכים להביס את דאעש. מזכיר המדינה ג'ון קרי, שהיה אחד מהמשתתפים, הפתיע אתמול כשאמר שהוא אינו שולל אפשרות לעבוד עם איראן נגד אויב משותף כדאעש, אבל הבהיר ששתי המדינות לא ישתפו פעולה בנושאים צבאיים.

 

שוטר עיראקי בשטח (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שוטר עיראקי בשטח(צילום: רויטרס)

הלוחמים הכורדים מוכנים לקרב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הלוחמים הכורדים מוכנים לקרב(צילום: רויטרס)

דבריו של קרי נאמרו לאחר שהמנהיג העליון של איראן, אייתוללה עלי חמינאי, הודיע כי איראן הטילה וטו על הזמנתה של ארצות הברית לאחד איתה כוחות מול דאעש. "השגריר האמריקני בעיראק ביקש מהשגריר שלנו לדון במלחמה מול דאעש", צוטט חמינאי בסוכנות הידיעות האיראנית אירנ"א. "אני לא רואה טעם לשתף פעולה עם מדינה שלכלכה את ידיה בפעולות נגדנו, וכוונותיה לא ברורות", אמר חמינאי, ששוחרר מבית החולים לאחר שאושפז במשך כמה ימים עקב ניתוח בערמונית.

 

חמינאי דחה אמירה קודמת של קרי, שלפיה וושינגטון מתנגדת לשיתופה של איראן בקואליציה הבינלאומית. "הם משקרים כשהם אומרים שהוציאו אותנו מהקואליציה שלהם, בזמן שאיראן היא זו שסירבה להשתתף באותה קואליציה מלכתחילה", אמר חמינאי בן ה-75.

 

קרי עצמו סירב להתייחס במפורש לשיתוף הפעולה עם איראן: "אני לא חושב שזה מועיל, למען האמת. אני לא אעשה זאת". עם זאת, לאחר מכן כשנשאל על המצב כיום ענה: "אנחנו לא משתפים פעולה עם איראן. נקודה".

 

ביום שישי יכנס מזכיר המדינה האמריקני ישיבה מיוחדת של מועצת הביטחון לדיון בנושא דאעש. אובמה רוצה להעניק תוקף חוקי בינלאומי לתקיפת דאעש בעיראק ובצפון מזרח סוריה, שבה מרוכזים ראשי ארגון הטרור. למרות מסע הדילוגים של קרי, האמריקנים עדיין מתקשים לגייס קואליציה. סעודיה מתנגדת לשתף את איראן, ודיפלומטים אמריקנים כנראה פנו בחשאי לטהרן לשתף פעולה. בוושינגטון שיבחו את תמיכת ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלכים האמריקניים בנושא דאעש ואת עזרתו, אבל הבהירו שישראל אינה נמצאת בקואליציה הבסיסית.

 

נימדור סמל השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים