שתף קטע נבחר

דרישה מהמבקר: חקור את התנהלות הקבינט

עימות בנט-יעלון יובא לפתחו של מבקר המדינה: הוועדה לביקורת המדינה הנחתה את המבקר לבדוק את החלטות הממשלה והקבינט לקראת המבצע ובמהלכו, בדגש על המוכנות לאיום המנהרות. הוא הודיע כי הדו"ח בדרך

העימות החזיתי בין שר הביטחון משה (בוגי) יעלון לשר הכלכלה נפתלי בנט, וההאשמות כי לא הועבר מידע מספק לקבינט מובאים לפתחו של מבקר המדינה. יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ אמנון כהן, הנחה היום (ד') את המבקר, השופט יוסף שפירא, לבדוק את החלטות הממשלה והקבינט לקראת מבצע "צוק איתן" ובמהלכו, בדגש על המוכנות לאיום המנהרות.

 

בדיון של הוועדה לביקורת המדינה עם שר הביטחון טען כהן כי הממשלה כולה והקבינט בפרט ידעו היטב על איום המנהרות, זמן רב לפני המבצע. עם זאת, הוא הוסיף  כי ניכר שמאז כתיבת דו"ח מבקר המדינה בעניין, לפני כשמונה שנים, עברה מערכת הביטחון "כברת דרך רצינית", שניכרת בהתנהלות צה"ל מול איום המנהרות במבצע עצמו.

בנט ויעלון. המבקר נכנס לפעולה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בנט ויעלון. המבקר נכנס לפעולה(צילום: מוטי קמחי)
  

מבקר המדינה הודיע בישיבה, שהייתה סגורה לתקשורת, כי הוא מכין דו"ח מיוחד בנושא שיתפרסם בעוד חודשים אחדים. יו"ר הוועדה הנחה את המבקר להוסיף לדו"ח, ולכלול בו את התנהלות מערכת הביטחון, צה"ל, גורמי המודיעין והתעשיות הצבאיות במהלך מבצע "צוק איתן" וכן לבדוק את החלטות הקבינט והממשלה - וכן הדלפות מהם, אם היו. הוועדה תקיים דיון נוסף בעניין, עם נציגי שירות הביטחון הכללי והתעשיות הצבאיות, בדגש על תפקודם בנושא.

 

מוקדם יותר העביר ח"כ יצחק כהן מש"ס פנייה דחופה למזכירות הכנסת לקיום דיון דחוף בוועדה לביקורת המדינה בנוכחות מבקר המדינה בעקבות מה שכינה "אי סדרים בדיוני הקבינט במהלך מבצע צוק איתן". כהן אמר כי "מדובר בפגיעה ישירה בביטחון המדינה. ראוי שהנושא ייחקר על ידי המבקר ויוסקו המסקנות הנדרשות. לא יעלה על הדעת שמאבק פוליטי יהיה על גב חיילי צה"ל ואזרחי ישראל".

 

היום חשף ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין, שנכח באין ספור ישיבות קבינט, את הליקויים החמורים בדיוני השרים וצידד בעמדת השר נפתלי בנט בעימות מול שר הביטחון משה יעלון. "חברי הקבינט אינם 'נספרים' בדרך כלל על ידי ראש הממשלה ושר הביטחון. לאורך השנים הפכו הישיבות הללו אירוע הנשלט לחלוטין על ידי השניים", כתב דיסקין, בסטטוס שהעלה הבוקר לעמוד הפייסבוק שלו.

  

דיסקין, שכתב את דבריו על רקע העימות בין בנט ליעלון בפרשת הרב הצבאי לשעבר אביחי רונצקי, שיבח את שר הכלכלה: "העובדה שחבר הקבינט בנט החליט לא לסמוך על מנגנוני העדכון והעברת המידע הקיימים, נקט יוזמה, ירד לשטח, למד את הנתונים והגיע מוכן לישיבת הקבינט ואף איתגר את ראש הממשלה, שר הביטחון ושאר חברי הקבינט - ראויה בעיניי לשבח - לבטח אם אכן הייתה הסיבה העיקרית לכך שאיום המנהרות ההתקפיות עלה לדיון רציני שתוצאתו הריסת רבות מהן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח, EPA
מבקר המדינה יוסף שפירא
צילום: חיים צח, EPA
מומלצים