שתף קטע נבחר

7 דרכים להאמין באהבה למרות הכאב

ברור לכל שאמון זה אחד מאבני היסוד של זוגיות מאושרת, ולהיכנס לזוגיות עם רמה גבוהה של חשדנות וחוסר אמון צפוי ליצור הרבה קשיים וכאב לב. אז איך אפשר לתת אמון שוב? איך אפשר לבטוח מחדש אחרי שריסקו לנו את הלב? אילת אופר עם שבעה צעדים שיעזרו לכם להחלים

"בחלומות הכי גרועים שלי לא חשבתי שהוא יעזוב אותי ככה, ואם זה קרה אתו איך אוכל לתת אמון שוב בבן זוג?" ; "איך לא ידעתי, איך לא שמתי לב, איך אוכל לסמוך על עצמי שוב?"; "בחיים לא חשבתי שיבגדו בי ככה, ואם זה קרה אתו, עם החבר הכי טוב שלי, למה שזה לא יקרה שוב עם מישהו אחר?".

 

ברור לכל שאמון זה אחד מאבני היסוד של זוגיות מאושרת, ולהיכנס לזוגיות עם רמה גבוהה של חשדנות וחוסר אמון צפוי ליצור הרבה קשיים וכאב לב. אז איך אפשר לתת אמון שוב? ובכן, החיים הזוגיים שלנו בנויים מכל מיני רגעים של אכזבה ועלבון שמהם אנחנו נדרשים להתאושש ולתת אמון מחדש. הרגע הזה בריב שבו נעלבתי עד עמקי נשמתי ואחר כך התאוששתי, הערב בו היא שברה את הכלים וכבר לא זיהיתי את הבחורה המתוקה שלי, ואז דיברנו, והשלמנו. כך שאנחנו יודעים להתאושש ולתת אמון שוב, השאלה היא אם אנחנו רוצים בכך.  

 

עוד בנושא:

חבל על הזמן: 7 סימנים שהוא לא פנוי רגשית

רוצה ולא יוצא: על חרדת ביצוע בצעירים

 

 

 

לפני הכול, חשוב להבין שאי אפשר לחזור אחורה בדיוק לאותו אמון תמים שהיה קודם, ברגע שהעיניים נפקחו אי אפשר כבר לסגור אותם שוב עד הסוף, די דומה לגלולה האדומה במטריקס. האמון התמים מבוסס על אחד מהאופציות הבאות, או שתיהן: לא ידעתי שדבר כזה בכלל יכול לקרות או - האמנתי שלי זה לא יקרה.

 

באמון התמים הזוגי אנחנו נהנים לחיות בהרגשה שלנו זה לא יקרה, סוג של גאוות יחידה זוגית שאנחנו כל כך אוהבים ומיוחדים שלעולם לא נפגע אחד בשני, ובטח שלא נפרד ולא נבגוד. אז מה קורה עכשיו, איך אתן אמון מחדש?

 

1. לעלות את סיכויי ההצלחה

הדרך לתת אמון מחדש היא להוכיח לעצמי שהסיכויים פועלים לטובתי וששווה לי להסתכן שוב. בדיוק כמו בבורסה, גם זוגיות היא השקעה עם סיכונים של רווח והפסד. כיום יש לי הרבה יותר ידע על הסיכון ולכן הדרך לאזן את זה היא להגדיל מאד את סיכויי ההצלחה. איך מגדילים את סיכויי ההצלחה? לומדים היטב מה קרה בפעם הקודמת ומפיקים לקחים, משפרים את כישוריי הזוגיות שלי, בוחרים היטב את בן הזוג, ובגדול - לומדים ופועלים כדי להצליח.

 

2. להוריד את רמת הסיכון, לצמצם את הפגיעה והכאב

יש אנשים שנשברים בפרידה והכאב עבורם הוא בלתי נסבל ומתמשך, ויש אנשים שעוברים את הפרידה באיזון - כואב להם, אבל פחות. ככל שאני בונה חוזק ואיזון פנימי, אוכל לסמוך על עצמי שגם אם דברים לא יסתדרו, וגם אם הגרוע מכל יקרה, אוכל להתמודד עם זה בצורה טובה.

 

כל כך מפחדת משברון לב נוסף (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
כל כך מפחדת משברון לב נוסף(צילום: shutterstock)

 

3. להמר על עצמי

לפעמים זה פשוט להחליט להמר על עצמי, להמר על אהבה. יש אנשים שייתנו אמון שוב, גם כשהם חושבים שהסיכויים לא טובים, אפילו אפסיים, כי זה עדיין שווה להם את הסיכוי להצליח. הרווח עבורם כל כך גדול שהם מוכנים להסתכן.

 

4. לא לתת לפחד להשתלט על העניינים

אוקיי ומה אם לא אצליח, מה אם אפגע שוב? אז מה, אז אפגע, לפחות אדע שניסיתי ועשיתי את המיטב. כאן מדובר בעצם בהחלטה עקרונית ביחס שלי לחיים – לא לתת לקשיים לעצור אותי. מה הכי גרוע שיקרה? יכאב לי. ואם בינתיים גם אתחזק, אז זה בכל מקרה אוכל להתגבר מהר יותר.

 

5. להשלים עם הסיכון

החיים מלאים בסיכונים, לא רק בזוגיות, וכדי להצליח מומלץ להשלים עם הסיכון, בו בזמן שנפעל כדי לצמצמם אותו. זה למעשה להשלים עם החיים. להבין שככה זה וזהו.

 

ומה אם אפגע שוב?  (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
ומה אם אפגע שוב? (צילום: shutterstock)

 

6. אמון בעצמי

במקום להתרכז בלתת אמון בבן הזוג אני מתרכזת בלתת אמון בעצמי, בכך שיש לי את היכולת כל הזמן ללמוד ולשפר את היכולות שלי, ואם זה לא יצליח עם מישהו אחד אז זה יצליח עם מישהו אחר. אמון בעצמי שמה שלא יהיה, ואפילו יפגעו בי שוב, יש לי חוזק פנימי ואהיה בסדר. ובכל מקרה, לא אוותר עד שאצליח.

 

 

7. לבחור לקחת את הסיכון, לבחור לאהוב

כל עוד יכולתי, חייתי בעידן התמימות, לא בחרתי לקחת את הסיכון כי לא חשבתי שיש אותו. האמון התמים היה אמון פאסיבי, סוג של זרימה עם החיים. עכשיו כדי להמשיך אני עושה בחירה ממשית באהבה למרות הסיכון, כי עבורי זה שווה את זה.

 

להחליט שזוגיות ואהבה כל כך חשובים לי שאני אקח את הסיכון שאפגע שוב. אבל הפעם אקח את הסיכון בעיניים פקוחות ומתך חוזק פנימי ולא רק מתוך האשליה שלי זה לעולם לא יקרה. כן, זה יכול לקרות ועדיין כדאי לי לקפוץ למים.  האמון אחרי שנפגעתי הוא אמון ברמה גבוהה יותר, אמון מתוך חוכמה, חוזק ובחירה. זה להמר על אהבה, כי היא שווה את זה.

 

אילת אופר, כותבת "מדריך במתנה 7 הצעדים להתגבר על פרידה מבן זוג", תוכנית ליווי להתגבר על גירושים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
לא יודעת איך אצליח למלא את הלב שלי בחזרה
צילום: shutterstock
הכרויות
כתבו לנו
מומלצים