שתף קטע נבחר

ברגותי: ההתנגדות ניצחה, עכשיו צריך חרם

בראיון לרויטרס אמר המנהיג הפלסטיני הכלוא כי במערכה האחרונה "שוב הוכח שלישראל אין את היכולת לפתור את הסכסוך בכוח". מי המועמדים העתידיים להחליף את אבו מאזן, פרט לברגותי?

אחד המנהיגים הפלסטיניים הבולטים בכלא קורא להטלת חרם כלכלי על ישראל ואומר כי מבצע "צוק איתן" מוכיח שישראל לא יכולה לפתור את הסכסוך רק בכוח צבאי. בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס אומר מרואן ברגותי, שמרצה חמישה מאסר עולם, כי המלחמה האחרונה בעזה הסתיימה בניצחון הפלסטינים, וסבור כי המוקד צריך כעת לעבור לחרם כלכלי.

 

"הפלסטינים חייבים לגרום לכך שישראל תשלם על הכיבוש", אמר ברגותי בן ה-55, בראיון שנערך דרך ארגון האסירים הפלסטינים. "חירות בפלסטין לא תהיה עד שתחל התנגדות נרחבת יותר - חרם פוליטי, כלכלי וביטחוני על הכיבוש. קידום הקמפיין לחרם וסנקציות על הכיבוש הוא הפתיח לבידוד בינלאומי ולסנקציות בינלאומיות".

  

בתשובה לשאלה שהועברה לו על המערכה האחרונה, כתב ברגותי כי "אנחנו מגדירים את המאבק כמייצג ניצחון להתנגדות. זה הוכיח שלישראל אין ולא יהיה את היכולת לפתור את הקונפליקט באמצעות כוח צבאי, ושהדרך היחידה לסיים אותו היא לסיים את הכיבוש שמתנהל מאז 1967".

ברגותי. "עכשיו הזמן לחרם כלכלי, פוליטי וביטחוני" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ברגותי. "עכשיו הזמן לחרם כלכלי, פוליטי וביטחוני"(צילום: גיל יוחנן)

"השיחות עם ישראל במשך יותר מ-20 שנה כשלו בלהוביל לחירות, חזרה ועצמאות", אמר כשהוא מתייחס לדרישה לזכות השיבה, דרישה שישראל מתנגדת לה בתוקף. "אני לא רואה את ישראל מוכנה לשלום אמיתי, אלא רוצה להשתמש בשיחות ללא תועלת כמטרה להמשך הכיבוש וההתנחלויות, וכניסיון למנוע בידוד בינלאומי".

 

ואלו המועמדים

ברגותי הוא אחד משישה מנהיגים פלסטינים, שבכתבה של סוכנות הידיעות רויטרס סומנו כמנהיגים העתידיים של הפלסטינים, ביום שאחרי אבו מאזן. מלבדו, שניים מהשמות הבולטים הם ראש הממשלה לשעבר סלאם פיאד ויו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית ג'יבריל רג'וב, אחד מבכירי פתח.

 

פרט לאותם שלושה, אחד המועמדים האפשריים להחלפת אבו מאזן בבוא היום הוא מאג'ד פרג', ראש מנגנון המודיעין הכללי הפלסטיני, שזכה לשבחים מהאמריקנים ובייחוד מה-CIA, על הסיוע בלכידת אבו אנאס א-ליבי. שני מועמדים נוספים הם מוחמד דחלאן, בעבר מראשי הביטחון המסכל ברצועה, ומוחמד שטייה, כלכלן שנטל חלק בשיחות עם ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
מרואן ברגותי
צילום: איי אף פי
מומלצים