שתף קטע נבחר

תוך 2 דקות: ארה"ב חטפה מבוקש בלוב. צפו

באוקטובר לכדו כוחות אמריקניים בכיר באל-קאעידה שאחראי להרג 224 איש בפיגועים לפני 15 שנה. עתה נחשף סרטון ממצלמת אבטחה שמתעד את המבצע

כך יעשה לבכיר אל-קאעידה שמאיים על ארצות הברית. העיתון "וושינגטון פוסט" פרסם אתמול )יום ב') סרטון שמתעד חטיפה של אזרח לובי, שהיה מבוקש במשך 15 שנה בגין מעורבותו בפיגועים נגד שגרירויות ארה"ב בקניה וטנזניה ב-1998. בפיגועים נהרגו כ-200 בני אדם. "מדובר במכרה זהב מודיעיני פוטנציאלי", טענו בארה"ב אחרי מעצרו.

 

 עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

 

האיש שידוע בכינוי אבו אנאס א-ליבי (49) היה בדרכו חזרה לביתו לאחר התפילה לפנות בוקר ב-5 באוקטובר. בשעה 6:38 הוא עצר את רכבו מול ביתו שבטריפולי, מבלי לשים לב לכך שהוא מוקף על ידי שלושה כלי רכב חשודים. לפתע מהרכב המסחרי לצדו קפצו לפחות שלושה אנשים עם כלי נשק שלופים, בעוד רכב אחר חסם את נתיב המילוט שלו.

אחד מהם שלף את א-ליבי מתוך מכוניתו ודחף אותו לתוך הרכב המסחרי הלבן. בתוך פחות משתי דקות מתחילת המבצע, אנשי הכוחות המיוחדים כבר התרחקו מהזירה כשברכבם החשוד העצור. הוא נלקח תחילה לבסיס של צבא לוב, ומשם הועבר לנחתת האמריקנית "סן אנטוניו" ששייטה במי הים התיכון. בסרטון, שצולם על-ידי מצלמת אבטחה בזירה, ניתן לראות גם את תגובת בני משפחתו של א-ליבי, שנותרו מבולבלים מהיעלמותו.

 

ביום למחרת אישר דובר הפנטגון ג'ורג' ליטל כי ארצות הברית מחזיקה את א-ליבי במעצר, וציין כי כוחות אמריקנים תפסו את אבו אנאס סמוך לטריפולי, בירת לוב, במבצע משותף עם ה-FBI וה-CIA. הפרשה עלתה לכותרות ברחבי העולם וכלי התקשורת ציינו, בין היתר, את העובדה כי הצבא האמריקני היה מעורב בפעולה שלרוב נמצאת באחריות הבלעדית של ה-CIA, שמשתף פעולה עם כוחות זרים.

המעצר שם קץ למצוד בן 15 שנה. אבו-אנאס, שנולד כנזיח עבדאול

אחמד א-רוקאווי, הורשע בשנת 2000 במנהטן בהיעדרו בתכנון פיגועים יחד עם בן-לאדן נגד כוחות ארצות הברית בסעודיה, תימן וסומליה. בנוסף, הוא הורשע בתכנון הפיגועים ב-1998 בשגרירויות ארצות הברית בניירובי, קניה וטנזניה, אז נהרגו 224 איש. הוא תואר כמומחה המחשבים של אל-קאעידה, ובעת חקירת הפיגועים, הרשויות האמריקניות מצאו "מדריך למחבל", שהכין אבו-אנאס בביתו במנצ'סטר, בריטניה.

 

ביולי 2012 עלתה ארה"ב על עקבותיו של א-ליבי והחלה בהכנות ללכידתו. האמריקנים פנו לראש ממשלת לוב עלי זיידן וביקשו רשות לעצור אותו ואת אחמד אבו-תאללה, ראש מיליציה מקומית שחשוד בהתקפה על הקונסוליה האמריקנית בבנגזי וברצח השגריר כריס סטיבנס ועוד שלושה אמריקנים. המבצע ללכידת א-ליבי הסתיים בהצלחה, אבל המבצע ללכידת אבו-חתאללה, בהפרש של כמה ימים, לא יצא אל הפועל.

 

עתה ממתין א-ליבי לתחילת משפטו בניו יורק, ומוחזק במתקן כליאה מיוחד מול בית המשפט הפדרלי. בשימוע שנערך לו באוקטובר, הכחיש א-ליבי את המיוחס לו. מנגד, סוכן הבולשת שחקר את הפיגועים סיפר כי א-ליבי היה חלק מצוות מצומצם שביצע תצפיות על השגרירות בניירובי. "הוא היה חלק מהקנוניה לפוצץ את השגרירות. "אתה לא עושה תצפיות כאלו כי אתה אוהב את הנוף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים