שתף קטע נבחר

S&P אשררה את דירוג האשראי של ישראל

למרות הויכוחים על התקציב - חברת דירוג האשראי הותירה את דירוג האשראי על רמה של A+ עם תחזית יציבה. בהודעתה ציינה כי יחס החוב לתוצר של ממשלת ישראל לא צפוי לסטות ממגמתו הנוכחית בעקבות מבצע צוק איתן

חברת דירוג האשראי S&P אישררה היום (ו') את דירוג האשראי של מדינת ישראל והותירה אותו על רמה של A+ עם תחזית יציבה. בהודעתה ציינה כי יחס החוב לתוצר של ממשלת ישראל לא צפוי לסטות ממגמתו הנוכחית בעקבות מבצע צוק איתן ולא יגדל בשלוש השנים הקרובות.

 

 

גובה הדירוג מעיד על ההערכות בנוגע ליכולתה של המדינה לשלם את חובותיה, כלומר לפרוע את אגרות החוב שלה, ולכן משפיע על גובה הריבית אותה תידרש ישראל לשלם. דירוגה הנוכחי של ישראל על ידי סוכנות פיץ' עומד על A עם אופק חיובי, ועל ידי מודי'ס - A1 עם אופק יציב.

 

עיתוי פרסום בא בעיתוי כמעט תמוה, שכן בימים אלו מתקיימים דיונים סביב תקציב 2015  אך טרם התקבלו החלטות שיעידו על המתווה הכלכלי של ישראל לשנה הבאה כמו למשל יעד הגרעון, יציבות המדיניות הפיסקלית כלומר הוצאות הממשלה. 

 

במשרד האוצר הציעו יעד גרעון של 3.2%, על אף שפקידי האוצר המליצו על יעד גרעון בסביבת ה-3%, ואילו נגידת בנק ישראל טענה בדיונים שהתקיימו אצל ראש הממשלה כי יעד גרעון שמעל 3% עלול לפגוע ביציבות המשק ובדירוג האשראי של המדינה.

 

ההודעה היום מחזקת במידת מה את מדיניותו של שר האוצר, יאיר לפיד, שרצה להגדיל את יעד הגרעון, ולא פסל את האפשרות של יעד גרעון של 3.5%, זאת לאור דרישות הביטחון שהתנפחו בחודשים האחרונים וכעת עומדות על בקשה לתוספת עבור 2015 בגודל של 19.5 מיליארד שקל, כאשר בתקציב המקורי נקבע כי הביטחון יקבל 2.5 מיליארד שקל בלבד.  

 

עם זאת, יש לזכור כי הביקורת של הנגידה בנוגע לסכנת העלאת יעד הגרעון אינה נקודתית, אלא מתייחסת למדיניות הכלכלית ארוכת הטווח של מדינת ישראל. החשש של הנגידה הוא כי יעד גרעון גדול מידי השנה, קודם כל מעיד על כך שההנהגה אינה יודעת לעמוד במדיניות שהיא עצמה קבעה ולכן למשקיעים יהיה קשה יותר לסמוך עליה.

 

בנוסף, גדל החשש כי המהלך יקשה בעתיד על המדינה להחזיר את חובותיה, ויגדיל את יחס החוב התוצר. השפעות אלה לא יקרו בהכרח ביום הגדלת יעד הגרעון, וייתכן שגם לא באותה שנה, אך בכל זאת, הגדלת יעד גרעון עלולה ליצור אותם.

 

בהכנת הכתבה השתתף אביטל להב

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
לפיד ופלוג
צילום: מוטי קמחי
מומלצים