שתף קטע נבחר

פריצת דרך: התרופה הביולוגית שמעלימה גידולים

תרופה ביולוגית חדשה הצליחה לשתק גידולים סרטניים ולחשוף אותם למערכת החיסון של הגוף - שהשמידה אותם. התוצאה: הגידולים הסרטניים התכווצו ונעלמו, עם מינימום תופעות לוואי. בצעד חריג, אישר ה-FDA שימוש בתרופה עוד לפני תום כל שלבי הניסוי. רופא ישראלי: הסרטן יהפוך למחלה כרונית

תקווה משמעותית לחולי סרטן: תרופה חדשה בשם "קיטרודה" הביאה להתכווצות גידולים ממאירים ולהיעלמותם בחמישה סוגי סרטן שכיחים. בכנס האיגוד האירופאי לטיפול בסרטן, המתקיים השבוע במדריד, אמרו מומחים מרחבי העולם כי מדובר ב"פריצת דרך משמעותית" בטיפול בסרטן.

 

מפתחת התרופה, חברת MSD, עבדה על המחקר במשך יותר מחמש שנים. הרעיון המרכזי העומד בבסיס הפיתוח הוא חשיפת הגידול הסרטני המסתתר בגוף למערכת החיסון - ובכך לאפשר לה לתקוף אותו.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

חדשות בריאות נוספות:

מנהלי בתיה"ח: אזל הכסף לתרופות מצילות חיים

הממשלה החליטה: כהונת מנהלי בתי"ח תוגבל ל-12 שנה

  • אימונותרפיה: התקווה החדשה של חולי המלנומה

 

בתהליך ההסתתרות של הגידול הסרטני הוא מתחבר לנקודת בקרה הנקראת PD1. חיבור זה גורם להשתקה של מערכת החיסון, וכך מצליח הגידול הסרטני להתחמק מהשמדה ולהשתכפל בגוף בפראות, עד להרחבת הגידול ולשליחת גרורות בכל הגוף.

 

במהלך המחקר, נתגלתה מולקולה בשם pembrolizumab, שמצליחה לעכב את החיבור בין הגידול הסרטני לאותה נקודת בקרה, חיבור הגורם לכיבוי מערכת החיסון.

 

הניסויים הקליניים בתרופה בבני אדם הראו תוצאות שהדהימו את הרופאים: בחמש מחלות סרטן: עור, ראש-צוואר, ריאות, קיבה ושלפוחית השתן - התכווצו הגידולים הסרטניים עד שנעלמו כליל בחלק ניכר מהחולים.

 

השתפר מצבם של חולים סופניים

התוצאות המעודדות החלו לזרום ממחלקות המחקר ברחבי העולם, ובחברת התרופות מדווחים על לחץ גדול של חולים המבקשים להצטרף לניסויים בארצות המבצעות אותם. בכנס הסרטן האירופי במדריד הנערך בימים אלו, אליו הוזמן כותב שורות אלה על-ידי חברת התרופות, מציגה חברת MSD ממצאים ממחקרים שונים ברחבי העולם, ואת עדויות החוקרים שסיפרו כי הגידולים "נעלמו לנגד עיניהם": חולים שהיו במצב סופני החלו להראות סימני החלמה.

 

בתום שנתיים של ניסויים, ואף שהתרופה עברה רק את שלב הניסויים הקליניים הראשון, שלב הבטיחות, החליט מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) לאשר בצעד חריג את התרופה לטיפול במלנומה. המחקרים על שאר סוגי הסרטן נמשכים ועמם גם התוצאות החיוביות בקרב החולים.

 

בשנתיים האחרונות טופלו גם עשרות ישראלים ב"קיטרודה" במסגרת המחקר, והתוצאות הראו תגובה לטיפול בכ-75% מהמטופלים. אצל מחציתם נסוגה המחלה או נעלמה כליל. הממצאים החיוביים הללו, שנרשמו בכל המדינות שבהן נחקרה התרופה, הביאו כאמור את ה-FDA לאשר מיידית את שיווק התרופה אף ללא השלבים המתקדמים של המחקר.

 

פרט לאחוזי התגובה הגבוהים, יתרון משמעותי נוסף הוא מיעוט תופעות הלוואי בהשוואה לטיפולים מקבילים. בקרב כ-10% מהחולים נרשמו עייפות, גרד והפרעות במערכת העיכול. מדובר בהקלה משמעותית עבור החולים, שהיו מורגלים בתופעות הלוואי של הכימותרפיה, שכללו נשירת שיער, בחילות והקאות.

 

הסרטן יהפוך למחלה כרונית

התרופה הוגשה לטיפול במלנומה לסל התרופות 2015, ובינתיים היא ניתנת במסגרת "טיפול חמלה" שאותו תורמת MSD לכמה עשרות חולים. המחקרים שמראים תוצאות חיוביות גם בסוגי סרטן אחרים מביאים לתקווה כי בשנים הקרובות תאושר התרופה גם להתוויות הנוספות ותחולל פריצת דרך בטיפול התרופתי בסרטן.

 

"התרופה החדשה מסמלת תקווה חדשה לחולים", אומר ל-ynet ד"ר רענן ברגר, מזכיר האיגוד הישראלי לאונקולוגיה וראש המערך האונקולוגי בשיבא. "זוהי ספינת הדגל של דור חדש של תרופות, שיאפשרו בעוד כמה שנים אם לא להירפא מהסרטן, לפחות לחיות איתו כמחלה כרונית.

 

"מדובר במהפכה בטיפול בסרטן. אם פעם הייתה לנו כימותרפיה שהתמקדה בהשמדת תאים בכל הגוף שחלקם סרטניים, הרי שהדור החדש של התרופות הביולוגיות, שנבנה על סמך ידע שהצטבר בעשרות השנים האחרונות, מביא לשיפור משמעותי בתגובת הגוף. אנחנו שומעים דיווחים על חולים, שידענו שהם צפויים להידרדר, והם מתייצבים או נרפאים.

 

"פעם זו הייתה אוטופיה, אבל היום ניתן לצפות שבעוד כמה שנים הסרטן יהפוך לעוד מחלה כרונית שפשוט חיים איתה". 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutetrstock
תוצאות מעודדות לתרופה החדשה זורמות מרחבי העולם
צילום: shutetrstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים