שתף קטע נבחר

בלגרד: מצעד הגאווה נערך ברחובות ריקים

אחרי הפסקה של ארבע שנים ועל רקע איומי הימין הקיצוני, נערך בבירת סרביה מצעד גאווה ססגוני בהשתתפות מאות. רחובות רבים נחסמו לתנועה, חנויות נסגרו והתחבורה הציבורית לא פעלה, אבל הרשויות, שמבקשות להצטרף לאיחוד האירופי, מרוצות מקיומו. עימותים נרשמו בין לאומנים קיצונים לשוטרים

מאות הומוסקסואלים ולסביות ופעילים למען זכויות קהילת הלהט"ב (לסביות, הומוסקסואלים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים) השתתפו אתמול (יום א') במצעד הגאווה הראשון שנערך בבלגרד, בירת סרביה, לראשונה מאז שנת 2010. המצעד עבר ללא הפרעות מיוחדות, ככל הנראה הודות לעובדה שהוא זכה לאבטחה של אלפי שוטרים מהיחידה לפיזור הפגנות.

 

עוד חדשות בעולם :

"בושם צ'ה גווארה"? ממשלת קובה זועמת

צרפת: הישג לימין הקיצוני בבחירות לסנאט

שיני בנים תקהנה: כך איטליה נלחמת במאפיה

כמו במאה שעברה: כורי הפחם באיראן

 

משתתפי המצעד צעדו כמה מאות מטרים לאורך רחובות ריקים וחנויות סגורות, ובאותה עת נעצרה פעילות התחבורה הציבורית. ובכל זאת, למרות שיתוק הדאון טאון כדי למנוע הפרות סדר ואירועים אלימים, למצעד הגאווה הייתה חשיבות סמלית גדולה כשהומוסקסואלים ולסביות יכלו לצעוד באופן חופשי במדינה הבלקנית השמרנית.    

כמה עימותים קטנים נרשמו בין לאומנים קיצונים לבין שוטרים במהלך המצעד ועם סיומו, כשאוהדי כדורגל חוליגנים תקפו את תחנת הרדיו B-92 ותחנת טלוויזיה מקומית בזיקוקים ובפצצות עשן. שני שוטרים נפצעו באירוע. המשטרה מסרה גם כי החוליגנים הציתו אוטובוס אחד באמצעות זיקוקים.

 

משוריינים וזרנוקי מים: מצעד תחת אבטחה כבדה

המשטרה חסמה את כל המסלול שבו עבר מצעד הגאווה תוך שימוש במשוריינים, בזרנוקי מים ובאמצעים מיוחדים לפיזור הפגנות על רקע איומים מצד לאומנים קיצונים לחבל במצעד. לסרביה היה חשוב מאוד לקיים את המצעד ושהוא יתנהל ללא תקלות מיוחדות כדי להוכיח לאיחוד האירופי, שאליו היא רוצה להצטרף, שהיא יכולה ובעלת נכונות להגן על זכויות מיעוטים.  


 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

"מדובר במסר מאוד חזק וחיובי", אמר מייקל דאבנפורט, ראש משלחת האיחוד האירופי לסרביה שנטל חלק במצעד הגאווה. "זהו גם מסר חזק לאלה שמשתמשים בשפה של שנאה". ראש העיר בלגרד, שהצטרף לצועדים ביחד עם דיפלומטים זרים, שרי ממשלה וראשי מפלגות במדינה, אמר שזו הזדמנות להראות שבלגרד היא בירה עולמית "שבה כל האזרחים שווים".

 

הרשויות הסרביות התירו את קיום המצעד למרות החשש משידור חוזר של האלימות הקשה ב-2010, אז תקפו ארגוני ימין קיצוני את מצעד הגאווה בעיר הבירה והתעמתו עם שוטרים וצועדים, דבר שהוביל ל-150 פצועים. עד השנה אסרו הרשויות לקיים את המצעד ונימקו את צעדן בסיבות ביטחוניות, אלא שרצונה של סרביה להצטרף לאיחוד האירופי ולזכות בהטבות שונות שנלוות לחברות בגוש המדינות גרם לה לאשר את קיום המצעד אתמול.

 

עם סיום מצעד הגאווה ופתיחת הרחובות במרכז בלגרד לכלל הציבור ערכו אלפי תומכים של הימין הקיצוני צעדה שכונתה על ידי מנהיגם "ניקוי רוחני" של עיר הבירה לאחר מצעד הגאווה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בלי פחד. מצעד הגאווה בבלגרד
צילום: רויטרס
מומלצים