שתף קטע נבחר

צרפת: הישג לימין הקיצוני בבחירות לסנאט

מפלגת "החזית הלאומית" של לה פן הצליחה לראשונה להיכנס לבית העליון של בית הנבחרים. גוש הימין מחק את הרוב ההיסטורי שהשיג השמאל ב-2011 - תבוסה נוספת לפרנסואה הולנד שמעידה על מעמדו הרעוע

מפלגת הימין הקיצוני "החזית הלאומית" זכתה לראשונה במושבים בבית העליון של בית הנבחרים הצרפתי, במסגרת הבחירות לסנאט שהתקיימו אתמול (יום א'). בבחירות נרשמה אכזבה נוספת לנשיא פרנסואה הולנד, שמפלגתו הסוציאליסטית איבדה את הרוב בסנאט לטובת הימין.

 

עוד חדשות בעולם:

שיני בנים תקהנה: כך איטליה נלחמת במאפיה

כמו במאה שעברה: כורי הפחם באיראן

"הפח של אוסטרליה": קמבודיה תשכן פליטים

 

השמאל עדיין שולט בבית התחתון של הפרלמנט (האסיפה הלאומית), שהוא הגוף החוקתי הדומיננטי בצרפת, אך התוצאות מדגישות את חוסר הפופולאריות של הנשיא ואת העלייה המתמשכת של המפלגה שמנסה להיאבק בהגירה לצרפת.

 

לה פן אחרי הבחירות לפרלמנט האירופי (צילום: MCT) (צילום: MCT)
לה פן אחרי הבחירות לפרלמנט האירופי(צילום: MCT)

 

13% מרוצים. הנשיא הולנד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
13% מרוצים. הנשיא הולנד(צילום: רויטרס)

 

התוצאות הסופיות יפורסמו בהמשך היום, אך בינתיים ברור כי הגוש השמרני חוזר לשלוט בסנאט בן 348 הכיסאות. חברי הסנאט נבחרים מבין קרוב ל-88 אלף אלקטורים ברחבי צרפת, בהם חברי מועצות מקומיות. חצי מ-348 חברי הסנאט נבחרים כל שלוש שנים, והסנאטורים מחזיקים בכהונה בת שש שנים.

 

מפלגת הימין UMP, שהיא המפלגה הגדולה באופוזיציה, זכתה עם מפלגת הימין מרכז (UDI) ברוב של בין עשרה ל-20 מושבים. חבר במפלגת UMP אמר כי מדובר ב"דחייה מוחלטת של המדיניות הסוציאליסטית". הנשיא לשעבר סרקוזי יתמודד בנובמבר שוב על ראשות UMP.

 

לאחר שגרפה מספר קולות גדול בבחירות לפרלמנט האירופי בחודש מאי, והצליחה גם בבחירות המוניציפאליות חודשיים קודם, זכתה "החזית הלאומית" של מרין לה פן בשני מושבים בסנאט. "התוצאות הן מעבר למה שקיווינו", אמרה לה פן. "העם הצרפתי מאמץ יותר את האידיאלים שלנו בכל יום שעובר. יש לנו פוטנציאל אדיר".

 

"החזית הלאומית" הצליחה לסחוף את תמיכתם של מובטלים ובעלי היחס השלילי להגירה, ומקווה לנחול הצלחה גם בבחירות לנשיאות ב-2017. "יש רק דלת אחת שנותרה לנו לדחוף, והיא ה'אליזה'", אמר חבר הסנאט הנבחר סטפן רבייר והתייחס לארמון הנשיאות במדינתו.

 

לה פן קיבלה ב-2011 את מושכות השלטון על "החזית הלאומית" ומאז הרחיבה את תחומי העיסוק של המפלגה כדי שלא תיתפש כמפלגה של נושא אחד, כפי שהיה בתקופת אביה ז'ן-מרי לה פן, אז התמקדה בשנאת מהגרים. כיום, כשהיא כבר לא מוקצה מחמת מיאוס, מנהלת מפלגת הימין הקיצוני קמפיין שמתייחס לאבטלה הגבוהה, ליוקר המחיה ולפשיעה הגואה. 

 

מנגד נראה כי הפופולאריות של פרנסואה הולנד נמצאת בשפל. על רקע ניסיונותיו לצמצם את האבטלה ולחדש את הצמיחה בכלכלת צרפת, סקר שנערך החודש הראה כי 13% בלבד מרוצים מתפקודו כנשיא.

 

הסנאט בצרפת לא מחזיק בהשפעה מרובה כמו הבית התחתון (האסיפה הלאומית), שלו המילה האחרונה בכל הנוגע לחקיקה. עם זאת כעת יהיה קל יותר לימין לעכב חוקים שיזם הולנד.

 

מפלגות הימין שלטו בסנאט מאז הקמתו ב-1958, עד שב-2011 זכה השמאל ברוב היסטורי שהיה הסנונית שבישרה על תבוסתו של סרקוזי להולנד שנה לאחר מכן. "סרקוזי ייזכר בהיסטוריה כנשיא שאיבד לימין את הרוב בסנאט", עקץ אז הולנד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
"התוצאות הן מעבר למה שקיווינו"
צילום: AP
מומלצים