שתף קטע נבחר

ללא קשר לגזענות: בוטלו דמי הכניסה לספורטק

קריית אתא: אגודה ערבית דרשה להפסיק לגבות תשלום מתושבי חוץ בטענה שהמטרה היא להדיר ערבים. שופט הורה להפסיק את הגבייה מסיבה אחרת

בית המשפט לעניינים מנהליים הורה לאחרונה לעיריית קריית אתא להפסיק לגבות מתושבי חוץ דמי כניסה לספורטק בעיר. ההחלטה התקבלה בעקבות עתירה שהגישו "האגודה הערבית הארצית למחקר ושירותי בריאות", וכן כמה תושבי יישובים ערבים מהצפון. הם טענו שמאחורי נוהל התשלום עמדה מטרה גזענית, אבל השופט הדגיש: התשלום יבוטל, אבל מסיבות אחרות.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

ב-2008 הקימה העירייה את מתחם הספורטק הכולל פארק של 70 דונם, מתקני ספורט שונים, אמפיתיאטרון, מדשאות ומסלולים להולכי רגל. כשהפארק נפתח הכניסה אליו הייתה חופשית, אך החל מאפריל 2012 נגבו דמי כניסה מתושבי חוץ. על פי העירייה, זאת בשל הגידול המשמעותי במספר המבקרים ועלייה משמעותית בהוצאות תחזוקת הפארק והפעלתו.

 

כמה מתושבי הסביבה מחו על כך ופנו לעירייה בדרישה לחדול מגביית דמי הכניסה. אחרי שדרישתם לא נענתה הם הגישו עתירה לבית המשפט בטענה וטענו כי החלטת העירייה אינה סבירה ומטרתה להדיר משטח הפארק ערבים מיישובי הסביבה.

 

עוד טענו העותרים כי הפארק הוא למעשה גן ציבורי שיותר ממחצית מעלות הקמתו מומנה מכספי ציבור באמצעות מענק ממפעל הפיס. משכך, גביית דמי הכניסה עומדת בניגוד לפקודת העיריות, האוסרת על גביית תשלומים בכניסה לגנים ציבוריים ללא היתר מיוחד.

 

מנגד טענה עיריית קריית אתא שפקודת העיריות לא חלה על הפארק וההחלטה לגבות את דמי הכניסה נבעה מהצורך לממן את עלויות תחזוקתו. לדבריה, דמי הכניסה נגבים מכלל המבקרים שאינם תושביה ללא הבדל דת, גזע ומין, בין היתר משום שעלויות מימון הפארק ואחזקתו משולמות ברובן מכספי המיסים של תושבי העיר.

 

השופט אלכס קיסרי החליט לקבל את העתירה וקבע שפקודת העיריות כן חלה על הפארק, וכל עוד לא ניתן היתר מיוחד משר הפנים – גביית דמי הכניסה אינה חוקית. הוא הוסיף שלנוכח העלויות הגבוהות של אחזקת הפארק ותפעולו השוטף, אין מניעה שהעירייה תפנה לקבלת ההיתר.

 

השופט דחה את טענות העותרים הנוגעות לפגיעה בשוויון ולאפליית המגזר הערבי, וקבע שהועלו באופן סתמי וללא ביסוס עובדתי, כיוון שהעירייה גובה דמי כניסה גם מיהודים שאינם תושבי קריית אתא.

 

כך או אחרת, השופט קיבל את העתירה והורה לעירייה לחדול מגביית דמי כניסה לפארק. העירייה חויבה בשכר טרחת עו"ד של 20 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • שמות באי הכוח לא צוינו בפסק הדין
  • עו"ד משה ימין עוסק במשפט חוקתי ומנהלי
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים