שתף קטע נבחר

שבדיה תכיר בפלסטין: "מצבנו באירופה עגום"

לפני שיחת הנזיפה שאליה זומן השגריר השבדי, הסביר באולפן ynet שגריר ישראל בשבדיה לשעבר צבי מזאל: "יש לנו בעיה עם אירופה, ושבדיה מדרדרת את העמדה האירופית נגדנו". המדינות הגדולות ביבשת ילכו בעקבותיה?

מה יהיו ההשלכות של הצהרתו של ראש ממשלת שבדיה, כי מדינתו תכיר במדינה פלסטינית ? צבי מזאל, דיפלומט ומזרחן שכיהן כשגריר ישראל בשבדיה, הסביר בשיחה עם ynet כי "יש לה השפעה בעולם. ההצהרה תרע את האווירה הכללית נגדנו, אבל אני לא מאמין שזה ימשוך את צרפת, אנגליה וגרמניה". לפני שיחת הנזיפה עם שגריר שבדיה בישראל הוסיף מזאל: "צריך לומר את האמת - המצב שלנו באירופה עגום".

 

שבדיה צפויה להיות המדינה האירופית המרכזית הראשונה שתכיר בפלסטין. ראש הממשלה הטרי סטפן לופבן הכריז בנאום ההשבעה שלו כי ממשלתו החדשה מתכוונת להכיר במדינה פלסטינית. "הקונפליקט בין ישראל לפלסטינים ניתן לפתרון רק דרך הקמת שתי מדינות", אמר בפנייתו לפרלמנט.

 

לדברי מזאל, "יש לנו בעיה עם אירופה, ושבדיה מדרדרת את העמדה האירופית נגדנו. ראש הממשלה יחטוף עכשיו מאיתנו ומאחרים. הוא יעכב את ההחלטה, אבל הצעד שעליו הכריז גורם להרעה של מצבנו".

 

מזאל פירט כיצד משפיעים השינויים הדמוגרפיים על האווירה במדינה: "שבדיה מנהלת מדיניות נגד ישראל. היא פותחת את שעריה למוסלמים - הם מקבלים סל קליטה עם נחיתתם מהמטוס שעולה על הסל שמקבלים בישראל. 80 אלף פליטים מעיראק וסוריה הגיעו לשם רק השנה. המדינה אמרה - המהגרים הם העתיד של שבדיה. אנחנו לא עושים יותר ילדים, המהגרים הם שעושים ילדים עבור שבדיה".  

 

הנשיא הפלסטיני אבו מאזן התייחס אף הוא להחלטה השבדית, ואמר כי הוא מקווה שמדינות נוספות בעולם ילכו בעקבותיה ויכירו במדינה הפלסטינית. "סוגיית ההכרה נמצאת על סדר היום של מדינות רבות בעולם, ובעיקר מדינות אירופה. אנו מקווים כי הן ילכו בעקבות שבדיה, שעשתה את הצעד האמיץ הזה".

 

אתמול כבר מיהר שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מליכי לברך את ראש ממשלת שבדיה על הצהרתו, וקרא למדינות נוספות באיחוד האירופי לנהוג כמוהו. "בשם העם הפלסטיני וההנהגה הפלסטינית, אנחנו מודים על העמדה השבדית ומצדיעים לה", אמר. בהצהרה שפרסם הוא הזכיר כי המדינות היחידות במערב אירופה שעד כה הכירו בפלסטין הן מלטה וקפריסין. מדינות אחרות במזרח אירופה הכירו בריבונות הפלסטינים עוד בתקופת המלחמה הקרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ראש ממשלת שבדיה, סטפן לופבן
צילום: רויטרס
מומלצים