שתף קטע נבחר

לחימה קשה ליד טורקיה: דאעש שולח תגבורת

נמשך המצור על העיירה קובאני: הכורדים הצליחו לעצור את התקדמות הג'יהאדיסטים, אבל אלה מזרימים עוד לוחמים. ארדואן עדיין מסרב להתערב. הצהרה מפתיעה של הורי עיתונאי שראשו נערף: "צריך מו"מ עם דאעש, עלינו לדבר וללמוד אותם"

דיווחים המגיעים בשעות האחרונות מהעיירה הכורדית קובאני שבסוריה, בסמוך מאוד לגבול עם טורקיה, מצביעים על כך שהמיליציות הכורדיות באזור הצליחו לעצור את התקדמותו המדאיגה של ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) בניסיונו לכבוש את העיירה.

 

עוד חדשות בעולם :

 

ארגון Syrian Observatory for Human Rights שמושבו בלונדון ושמחזיק רשת ענפה של פעילים ברחבי סוריה המעבירים דיווחים על המתחולל בתוכה מאז תחילת מלחמת האזרחים במרס 2011, מסר בצהריים כי מאז יום שישי לא הצליחו אנשי דאעש לרשום התקדמות בניסיון לכבוש את העיירה, אולם הזהיר כי דאעש שולח למקום תגבורת.

עשן מיתמר היום בעיירה קובאני (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עשן מיתמר היום בעיירה קובאני(צילום: AFP)

תצפית על העיירה הכורדית שעלולה ליפול לידי דאעש (צילום: EPA) (צילום: EPA)
תצפית על העיירה הכורדית שעלולה ליפול לידי דאעש(צילום: EPA)

פרהד שאמי, פעיל כורדי בקובאני, סיפר כי שקט יחסי שרר היום בעיירה, למעט אש צלפים שנורתה בתוכה. לדבריו לוחמי דאעש פתחו במתקפה מדרום לעיירה ביום שבת, אולם נהדפו ואיבדו רבים מאנשיהם. ראש ארגון זכויות האדם, ראמי עבד א-רחמן, אמר כי 36 אנשי דאעש נהרגו אתמול בעיירה. למרות זאת, ארגון הג'יהאד עדיין שולט ביותר משליש משטח קובאני.

 

קובאני, שמטוסים אמריקניים מפציצים את סביבותיה כבר שבועיים בניסיון לבלום את דאעש, נחשבת ליעד אסטרטגי עבור דאעש. הארגון כבר כבש שטחים נרחבים מסוריה ומעיראק, פלש לעיירה בלבנון וכעת מאיים לחצות את הגבול גם לטורקיה.

 

למרות האיום, טורקיה מסרבת להצטרף לקואליציה נגד דאעש ונשיאה רג'פ טאיפ ארדואן אמר כי לא יצטרף למאמץ המלחמתי לפני שאובמה יציג אסטרטגיה שתמנע מנשיא סוריה בשאר אסד להיות המרוויח העיקרי מחיסול דאעש. אי רצונו של ארדואן להיחלץ לטובת הכורדים בקובאני גרם כבר להתפרעויות קשות של כורדים בטורקיה, שבהן נהרגו כ-30 כורדים, ויצר מתיחות בין וושינגטון לאנקרה.

חיילים טורקים מסיירים בגבול הסמוך (צילום: EPA) (צילום: EPA)
חיילים טורקים מסיירים בגבול הסמוך(צילום: EPA)

כורדים מפגינים למען קובאני בלבנון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
כורדים מפגינים למען קובאני בלבנון(צילום: EPA)

עבד א-רחמן אמר כי דאעש שולח כעת לוחמים נוספים מאזורים אחרים שבהם הוא שולט בסוריה בעקבות חוסרת הצלחתו להנחית על הכורדים בקובאני מכה ניצחת. "הם שולחים לוחמים בלי הרבה ניסיון בלחימה, הם תוקפים משלל חזיתות אבל ממשיכים למצוא את עצמם נהדפים", טען.

 

הלוחמים הכורדים בקובאני, שלהם יש קשרים עם ארגון המחתרת הכורדי PKK שמוגדר על-ידי ארה"ב וטורקיה ארגון טרור, אומרים כי הם אינם מתאמים את פעולותיהם בשטח עם ארה"ב.

בינתיים, הצהרה מפתיעה נשמעת דווקא מפי אביו של ג'יימס פולי, העיתונאי האמריקני שהיה הקורבן הראשון שהוצא להורג בעריפת ראש לעיני המצלמות על ידי דאעש, באוגוסט השנה. אביו של פולי אמר בסוף השבוע כי הוא מאמין שממשלות העולם יצטרכו בסופו של דבר לנהל משא

ומתן עם דאעש.

 

האב, ג'וני פולי, אמר לרדיו הצרפתי: "בסופו של דבר, אני חושב שננהל משא ומתן. המצב לא ייפתר באמצעות פעולה צבאית". הוא אמר כי הסכמה לנהל שיחות עם הג'יהאדיסטים לא תגבה מחיר. אמו של העיתונאי המנוח, דיאן, אמרה: "צריך להבין את האנשים האלה. אני חושבת שאנחנו צריכים לדבר איתם, אנחנו צריכים ללמוד אותם". הוריו של פולי אמרו כי הם מאמינים שהממשל האמריקני "עשה מאמצים כבירים כדי למצוא דרך לשחרר את הבן שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אזור הלחימה, היום
צילום: AFP
מומלצים