שתף קטע נבחר

אל תחכו לפיטורים - קחו אחריות על הקריירה

בעולם המואץ בו אנו חיים כיום, פיתוח הקריירה של כל אחד ואחת מאיתנו הפך לתהליך שאינו נפסק לעולם. איך עושים זאת בפועל? מדריך

העולם המואץ בו אנו חיים כיום, יצר שינויים דרמטיים בתחום ניהול הקריירה האישית. כיום, קריירה היא סדרה מתמשכת של שינויי זהות תעסוקתית, כך שאדם אחד יכול להיות בעל מספר קריירות בתחומים שונים. למעשה, הפיתוח האישי של הפרט נמצא יותר מתמיד בידיו - אולם כיצד ניתן לעשות זאת בפועל?

 

 

ראשית, יש לצאת ממספר הנחות יסוד. הראשונה בהן היא, שהעבודה הנוכחית שלכם יכולה להסתיים בכל עת. בנוסף - לא תמיד יש לארגון שמעסיק אתכם מענה לפיתוח הקריירה שלכם, כך שעליכם ליטול אחריות אישית לתהליך שאינו נפסק לעולם.

 

האחריות לגילוי היכולות והכישוריים היחודיים לכם נתונה בידכם. ניהול קריירה מצריך רשת קשרים, להיות במקום הנכון בזמן הנכון, להשמע, להביע עמדה, להשפיע ולהבין שכל אחד ואחת מאיתנו הם "מותג אישי" אותו יש לפתח כל העת, שמא יהפוך ללא רלבנטי. כל אלו דורשים מחוייבות אישית, תכנון, השקעת משאבים ולמידה מתמשכת.

 

הכרות מעמיקה עם עצמי

כדי לנהל את הקריירה שלכם בצורה מיטבית, יש לבנות תוכנית פיתוח אישי המתאימה לאופי שלכם, העדפותיכם, כישוריכם ומערך הציפיות שלכם. תוכנית זו צריכה לכלול מטרות מחייבות ויעדים המתאימים לכם.

 

לשם כך, על כל אחת ואחד מאיתנו לשאול את עצמנו מהם הצרכים והערכים האישיים שלנו, מה חשוב לנו, אילו שיפורי ביצועים נדרשים על מנת להשיג מטרות אלו, מה הפערים ומה התוצאות המצופות בכל שלב.

 

כדי להשקיע באפיקים הנכונים ולהגדיר מטרות המתאימות לכם, חשוב שתכירו את עצמכם לעומק: מה מניע אתכם, חשוב לכם ומעורר בכם השראה, איזו סביבת עבודה מתאימה לאופייכם, מהי האישיות המקצועית שלכם ובמה אתם בולטים.

 

טיפים לניהול הקריירה 

רק לאחר שלמדנו להכיר את עצמנו כראוי, אפשר להתחיל בתהליך פיתוח וניהול הקריירה שלנו. בתחום זה אין קסמים - ניהול מוצלח של הקריירה הוא הפרוייקט המשמעותי ביותר שלנו בתחום המקצועי, שמצריך אסטרטגיות ומאמץ מתמשך. כדי לעשות זאת בצורה מוצלחת, מומלץ לזכור את הכללים הבאים:

 

• עשו שימוש תכוף בחוזקות שלכם, שפרו את היכולות הגבוהות ופתחו מצויינות.

 

• אל תפסיקו ללמוד לעולם ואל תניחו שאתם כבר יודעים מספיק.

 

• העמיקו את ההכרות עם התעשייה בה אתם פועלים ובדקו מהן התרומות שאתם עשויים להביא אליה וטרם עשיתם זאת.

 

• בנו יחסים מתמשכים עם מובילי דעה ואנשים מהם ניתן ללמוד. השקיעו בכך זמן וצקו לתוכם משמעות אותנטית ואקטיבית מתמדת.

 

• מפו ארגונים, חברות, עיסוקים ותפקידים שמעניינים אתכם.

 

• השקיעו ביצירת איזון בין החיים המקצועיים לבין החיים האישיים. איזון זה דורש למידה ועבודה מתמשכת, אך הוא יהיה תקף לאורך כל הקריירה שלכם וחיוני להצלחה.

 

• קחו אחריות לניהול פיתוח הקריירה שלכם, אל תמתינו להיות מפוטרים או לנטוש רגשית את מקום העבודה הנוכחי. פיתוח אישי זו עבודה יומיומית במיוחד בתקופות טובות

 

• אל תהיו מובטלים. אם פיטרו אתכם, מהרו להתנדב למקום כלשהו שיאפשר ליכולות ולכישורים שלכם לבלוט. ככל שיעבורהזמן שבו לא תהיו מחוברים למשהו, תאבדו אנרגיה וביטחון עצמי

 

• מצאו חבר או חברה, יועץ או מאמן אישי, שילוו אתכם בתהליך פיתוח הקריירה ויסייעו לכם להשאר ממוקדים במטרות שלכם ומעודכנים ביחס למתרחש בשוק העבודה.

 

הכותת היא יועצת בכירה לניהול ופיתוח הון אנושי, לשעבר סמנכ"ל משאבי אנוש קבוצת אסם-נסטלה

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים