שתף קטע נבחר

אחרי פרישת סער: "הדיל של נתניהו וכץ להשתלטות על הליכוד"

הדיל והתרגיל: הרוחות בליכוד סוערות - "ידיעות אחרונות" חושף כי ראש הממשלה ושר התחבורה החליטו להדיח את מנכ"ל הליכוד ולמנות תחתיו מקורבים. לתפקיד סמנכ"ל הליכוד ימונה בנה של קטי שטרית, שמשמשת ראש מטהו של כץ. "זה הופך להיות עסק משפחתי", מאשימים בכירים בליכוד. המטרה של נתניהו: בחירות בזק לראשות התנועה ללא מתמודדים משמעותיים נגדו

אחרי פרישת השר גדעון סער  נתניהו רוצה בחירות בזק לראשות הליכוד - וסוגר דיל שנוי במחלוקת עם שר התחבורה ישראל כץ. הבוקר (יום ג') חושף "ידיעות אחרונות" כי יו"ר הליכוד בנימין נתניהו ויו"ר מזכירות התנועה השר כץ סיכמו ביניהם על דיל פוליטי שנועד לחזק את מעמדם במפלגה באמצעות מינוי מקורבים לתפקידים בכירים במצודת זאב.

 

נתניהו וכץ סיכמו על הדחת המנכ"ל המקצועי והמוערך של הליכוד, גדי אריאלי, ומינוי שני מקורבים לתפקיד המנכ"ל והסמנכ"ל: נתניהו ימנה את מקורבו ויועצו הפוליטי בלשכת ראש הממשלה קובי צורף לתפקיד מנכ"ל הליכוד, ומן העבר השני של הדיל - השר כץ ימנה את מקורבו משה שטרית לסמנכ"ל הליכוד.

 

המינוי המתוכנן של השר כץ מעורר תמיהה רבה בליכוד: משה שטרית הוא בנה של קטי שטרית, ראש המטה של שר התחבורה כץ. מדובר בתפקיד ציבורי בכיר. לאחרונה נחשף ב-ynet כי שטרית מונתה לתפקידה במקביל להיותה מועמדת ברשימת הליכוד לכנסת - דבר האסור בחוק. בעקבות חשיפת ynet הגישה שטרית את התפטרותה מרשימת מועמדי הליכוד לכנסת. 

 

כך או כך, שטרית היא המרוויחה הגדולה מהמהלך. גורמים בכירים בליכוד מעריכים כי לאחר שנכשלה מלהיבחר לכנסת בשתי מערכות הבחירות האחרונות, בפריימריז הבאים לרשימת התנועה היא תוכל לזכות במקום ריאלי. "התפקיד שאליו ימונה בנה הוא תפקיד משמעותי ובכיר במנגנון הליכוד עם עוצמה פוליטית רבה. המינוי הזה משפר דרמטית את הסיכויים של קטי להיבחר בפעם הבאה. זה בעצם הופך להיות עסק משפחתי. האימא - ראש המטה של כץ, והבן - מינוי של כץ בליכוד, כאשר הוא ממונה עליו בתפקידו כיו"ר המזכירות", אמרו גורמים בליכוד.

קטי שטרית. "עסק משפחתי" (צילום: באדיבות דוברות הליכוד) (צילום: באדיבות דוברות הליכוד)
קטי שטרית. "עסק משפחתי"(צילום: באדיבות דוברות הליכוד)

בכירים בליכוד טוענים שהדיל הפוליטי שנרקם בין נתניהו לכץ נועד להזיז מתפקידו מנכ"ל שאינו נחשב "יס מן" ולמנות במקומו מקורבים פוליטיים. גורם בכיר בליכוד טען כי מדובר בניסיון של השניים "להשתלט על הליכוד" לקראת השינויים הדרמטיים שמתכנן נתניהו בתוך המפלגה, ובהם הקדמת הפריימריז ושריון מקורבים ברשימת הליכוד לכנסת.

 

"נתניהו יודע כי רק באמצעות כוחו של ישראל כץ בליכוד הוא יכול להעביר שינויים דרמטיים, ולכן הוא החזיר את הברית ביניהם לסדר היום הפוליטי שלו", אמר הבכיר, והוסיף: "הדיל הזה מעורר ביקורת חריפה. לטענת המתנגדים, נתניהו וכץ מעוניינים להשתלט בדרך לא דמוקרטית על מוסדות הליכוד ועל תפקידי המפתח במצודת זאב".

 

בסוף החודש אמור להתכנס מרכז הליכוד לדיון חברתי ככל הנראה בצפון הארץ ביוזמתו של יו"ר המרכז ח"כ דני דנון. ההערכה היא כי נתניהו ינסה להביא כבר בישיבת המרכז הקרובה את ההחלטה לקיים פריימריז על ראשות הליכוד בחודשים הקרובים. נתניהו מעוניין להקדים את הפריימריז, מאחר שאיש מבכירי הליכוד לא מעוניין עדיין להתמודד על ראשות המפלגה. מהליכוד נמסר בתגובה: "אין שום סיכומים בעניין הזה".

 

מול נתניהו יתייצבו ככל הנראה שני מועמדים - ח"כ דני דנון, שעוד לא הצהיר על כך רשמית, וח"כ משה פייגלין, שהתמודד מול נתניהו גם בעבר. בבחירות הקודמות לראשות הליכוד, שהתקיימו בסוף ינואר 2012, זכה נתניהו ב-74% מהקולות, אף שמולו התמודד אז רק פייגלין, שגרף 24% מהקולות, עלייה קלה ביחס לפריימריז ב-2007.

 

הפריימריז לראשות המפלגה יתקיימו על רקע ביקורת של אנשי מרכז המפלגה נגד נתניהו וטענות על כך שהוא "מבריח" את השרים הפופולריים בליכוד ומצמצם את הנבחרת. לאחרונה הודיע שר הפנים סער על עזיבתו את החיים הפוליטיים, לאחר ששר התקשורת לשעבר משה כחלון עזב אף הוא את המפלגה. בנוסף, גורמים במפלגה מעריכים כי כוונת נתניהו להקדים את הפריימריז נועדה לכך שהוא ישוב לראשות התנועה לפני שיובאו תיקונים לחוקת הליכוד, תיקונים העשויים לדרוש רוב מיוחד בקדנציה שלישית ומעלה.

 

במערכת הפוליטית מעריכים כי תקציב 2015 הוא התקציב האחרון שתאשר הממשלה בהרכבה הנוכחי, ואף מעריכים כי לקראת גיבוש תקציב 2016 תתפזר הכנסת הנוכחית ותלך לבחירות.


פורסם לראשונה 14/10/2014 00:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
רה"מ נתניהו, בפריימריז הקודמים
צילום: AP
צילום: אלי מנדלבאום
ח"כ דני דנון
צילום: אלי מנדלבאום
צילום: ירון ברנר
ח"כ משה פייגלין
צילום: ירון ברנר
מומלצים