שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נתוני הסרטן בישראל: בחיפה חולים 15% יותר

  חודש אחרי שמשרד הבריאות צירף את זיהום האוויר לרשימת הגורמים המסרטנים - מגיעים נתונים שייתכן ומאששים את הקביעה: תושבי חיפה חולים הרבה יותר בסרטן משאר תושבי המדינה. משרד הבריאות: "לא ברור כי זו אכן הסיבה לתחלואה הגבוהה. הנושא ייחקר"

  חיפה היא העיר המובילה במספר חולי הסרטן בישראל: כך עולה מנתוני משרד הבריאות. בשלב זה, טוענים במשרד הבריאות כי לא ניתן להוכיח מה הסיבה לנתונים הקשים, אך רק לפני חודש הכניסו את זיהום האוויר לרשימת גורמים הגורמים לסרטן.

   

  בקרב הגברים שיעור הסרטן בחיפה בשנים 2006 עד 2011 היה גבוה ב-15% לעומת הממוצע בישראל, וזהו השיעור השני בגובהו אחרי עכו עם 16%. בקרב הנשים השיעור בחיפה גבוה גם הוא ב-15% מהממוצע, השיעור הגבוה בארץ.

   

  חיפה: חולים יותר בסרטן השד והערמונית

  במסיבת עיתונאים של האגודה למלחמה בסרטן ומשרד הבריאות שנערכה היום (ב') הוצגו נתוני הסרטן

  לפי נפות בשנים 2001 עד 2005 ו-2006 עד 2011. נפת חיפה היא היחידה מכל הנפות בארץ שבה חולים יותר בסרטן לאורך כל התקופה, גם בקרב נשים וגם בקרב גברים.

   

  הנתונים בולטים גם בקרב סוגי הסרטן השונים. נשים חולות ב-6% יותר בסרטן השד בחיפה (השנייה אחרי נפת יזרעאל, בה חולים 8% מהנשים), שלישית בקרב סרטן הערמונית בגברים עם 8% (אחרי אשקלון עם 13% ורחובות עם 12%).

   

  גברים חיפאים סובלים ב-16% יותר מסרטן הריאות (רק בעכו יש יותר חולים - 25%), ולנשים חיפאיות התחלואה גבוהה ב-26%. בלימפומה שאינה הודג'קין הגברים בנפת חיפה חולים ב-19% יותר לעומת כלל האוכלוסייה והנשים החיפאיות חולות ב-18% יותר (עכו עם 26% ויזרעאל עם 22%).

  הפגנה נגד זיהום האוויר בחיפה. משרד הבריאות טוען שלא הוכח כי יש קשר לתחלואה מסרטן (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
  הפגנה נגד זיהום האוויר בחיפה. משרד הבריאות טוען שלא הוכח כי יש קשר לתחלואה מסרטן(צילום: מוחמד שינאווי)
   

   

  הכי פחות חולים: באזור השרון ובתל אביב

  "יכול להיות שהסיבה היא המפעלים במפרץ חיפה ויכול להיות שמדובר באורח חיים והתנהגות שונה של התושבים, צריך לבצע מחקר נוסף בנושא כדי לדעת", אמרה ד"ר ליטל קינן בוקר, סגנית מנהלת הרישום הלאומי לסרטן במשרד הבריאות,

  שמדגישה שהנתונים הם רק תיאוריים ולא ניתן להסיק מהם לגבי זיהום. מחקר כזה אמור לצאת לדרך על מנת לבדוק אם הסיבה הגבוהה יותר באזור נובעת מזיהום גבוה ביותר בעיר או מסיבות אחרות.

   

  איפה עוד בארץ יש יותר סרטן בקרב גברים יחסית לשאר המדינה? בנפת חדרה הנתונים גבוהים ב-6% לעומת הממוצע הארצי ובנפת אשקלון 5% יותר. לעומתן, בירושלים יש 10% פחות, ברמלה 5% פחות ובנפת השרון 4% פחות.

   

  בקרב נשים הנתונים גבוהים יותר גם בעכו עם 11%, יזרעאל עם 7% ותל אביב עם 2%. בירושלים יש 7% פחות וברמלה 6% .

   

  ירושלים היא העיר היחידה בה יש פחות סרטן מהממוצע בשנים 2001 עד 2011 גם בקרב נשים וגם גברים.

   

  ישראל: במקום ה-6 בהישרדות מסרטן

  מנתונים נוספים שפורסמו במסיבת העיתונאים עולה כי ישראל נמצאת במקום טוב בכל הנוגע להישרדות מסרטן וממוקמת במקום השישי, כך עלה ממחקר שבוצע באוניברסיטאות האמריקאיות ייל, וירג'יניה וניו יורק. חישוב המיקום בוצע על ידי היחס בין שיעור התמותה לשיעור התחלואה, וככל שהמספר נמוך יותר כך שיעור ההישרדות גבוה יותר.

   

  בישראל שיעור זה עומד על 0.4079. הראשונה בעולם היא אוסטרליה עם 0.38, ואחריה לוקמסבורג עם 0.3861, ארצות הברית עם 0.3937, ניו זילנד עם 0.4055 ואירלנד עם 0.4061. האחרונה מבין 85 המדינות שנבדקו היא ארמניה עם 0.781.

  בשבוע הבא, ביום א', יתקיים מבצע "הקש בדלת" שנועד לגייס תרומות לאגודה למלחמה בסרטן.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלעד גרשגורן
  בתי הזיקוק בחיפה. התושבים טוענים כי זיהום האוויר הוא הגורם לסרטן
  צילום: אלעד גרשגורן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים