שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ניצול שואה: מזועזע מה"שוחד" האמריקני לנאצים
  תחקיר AP, שחשף כי ממשלת ארה"ב שילמה מיליוני דולרים לחשודים בפשעי מלחמה נאציים שעזבו את שטחה, עורר תרעומת בישראל. ניצול שואה: "הרוצחים הגרועים ביותר מקבלים כסף על פשעיהם". יד ושם: "מכעיס"

  "מה שנחשף על פעילותה של ממשלת ארצות הברית, שהביאה למעשה להימלטותם של פושעי מלחמה נאצים, הוא מזעזע ובלתי נסלח" - כך אמר היום (ב') ל-ynet אורי חנוך (86), ניצול שואה מדכאו, בהתייחסו לתחקיר סוכנות הידיעות AP שחשף כי ממשלת ארה"ב שילמה מיליוני דולרים לפושעי מלחמה נאצים כדי שיעזבו את שטחה.

   

  עוד בחדשות:

  מכת פיטורים: "ערד בדרך לקריסה"

  האסון בנפאל: אותרה גופת הנעדרת הישראלית 

   

  בתחקיר צוין כי עשרות חשודים בפשעי מלחמה נאציים שהתגוררו בארה"ב לאחר מלחמת העולם השנייה קיבלו מהרשויות מיליוני דולרים מכספי משלם המסים האמריקני, בתמורה לכך שהודו במיוחס להם ועזבו את המדינה.

   

  לפי התחקיר, הכספים הועברו בתור תשלומי הביטוח הלאומי האמריקני, תוך ניצול פרצה בחוק. הפרצה הזו אפשרה בפועל למשרד המשפטים האמריקני להציע תמריץ כספי לחשודים במעורבות בפשעי הנאצים ולהבטיח להם שאם יעזבו את שטח ארה"ב - יוכלו לשמור על הטבות הביטוח הלאומי שלהם. זאת בניסיון לחסוך דיונים משפטיים ממושכים ולגרש כמה שיותר נאצים בהקדם האפשרי.

  חלק מפושעי המלחמה קיבלו תשלומים עד מותם (צילום: AP) (צילום: AP)
  חלק מפושעי המלחמה קיבלו תשלומים עד מותם(צילום: AP)

  חנוך, חבר ההנהלה במרכז הארגונים של ניצולי השואה, הופתע מהפרטים שפורסמו. לדבריו, "קשה להאמין שהדבר הזה נמשך שנים ארוכות ואיש לא ידע. כיצד ייתכן שהרוצחים הגרועים ביותר מקבלים כסף על פשעיהם?! לא ניתן לעבור על דבר כזה, הייתי מצפה שממשלת ישראל וארגונים יהודיים חזקים יתערבו בעניין הזה ויביאו להעמדה לדין של הפושעים האלה".

   

  בסך הכול, מאז 1979 לפחות 38 מתוך 66 חשודים במעורבות בפשעי הנאצים שעזבו את ארה"ב שמרו על הטבות הביטוח הלאומי שלהם. ברשימת האנשים שהמשיכו לקבל הטבות מופיעים כמה חיילי אס-אס החשודים כי היו שומרים במחנות ריכוז והשמדה, מדען הטילים ארתור רודולף שפעל בשירות הנאצים, ואזרח פולני ששיתף פעולה עם הנאצים וארגן את מעצרם ורציחתם של אלפי יהודים פולנים.

   

  מהתחקיר עולה כי ארבעה ממקבלי ההטבות עודם בחיים וממשיכים להתקיים על חשבון כספי ציבור אמריקניים. אחד מהם הוא מרטין הארטמן (95), לשעבר חייל אס-אס במחנה הריכוז זקסנהאוזן בגרמניה, שעבר מאריזונה לברלין ב-2007, רגע לפני שנשללה ממנו אזרחותו האמריקנית. גם יאקוב דנציגר (90), ששימש שומר באושוויץ, שב מאוהיו לגרמניה ב-1989 לאחר שגילה כי הרשויות החלו בתהליכים לגירושו מהמדינה.

   

  הוא עבר בהמשך לקרואטיה ושם הוא מתגורר עד היום. בנו, שעדיין נמצא בארה"ב, אישר כי אביו ממשיך לקבל הטבות מהביטוח הלאומי האמריקני. המדיניות השנויה במחלוקת הביאה גם את מרטין ברטש, יליד רומניה שהיה שומר במחנה הריכוז מאוטהאוזן באוסטריה והיגר לארה"ב ב-1955, לשוב לווינה בחשאי ב-1987 אחרי שהגיע להסכם עם הרשויות האמריקניות. יומיים אחרי נחיתתו נשללה ממנו אזרחותו האמריקנית, אולם הוא המשיך לקבל כספים מארה"ב עד מותו, כעבור שנתיים.

   

  "למעצמות לא היה מספיק אכפת" 

  בהתייחסותו לעובדה שרוב הפושעים הנאצים לא באו על עונשם אמר חנוך כי "רובם לא שילמו במהלך השנים על המעשים הנוראים שלהם. אחרי המלחמה גרמניה הפכה לשחקן חשוב בזירה הבינלאומית וציר נגד הסובייטים. הניצולים היו עסוקים בלבנות את עצמם ולהשתקם בעוד למעצמות לא היה מספיק אכפת. זה שהעמדנו לדין ותלינו את אייכמן היה חשוב מאוד, אבל במציאות ומעבר לעונשים סמליים רוב הפושעים זכו בחיים חדשים.
  אין כפרה על החטאים האלה ואין נקמה, אבל העובדה שרובם נמלטו מעונש כואבת מאוד".

   

  גם ביד ושם הביעו תרעומת על הנתונים שנחשפו בתחקיר, וציינו כי "מדובר בתחקיר חשוב. לצערנו, רוב הפושעים הנאצים ושותפיהם שלקחו חלק פעיל ברצח היהודים בשואה לא שילמו מחיר על הפשעים שביצעו ומעולם לא עמדו למשפט של צדק. זה מכעיס שאותם פושעים זכו לקבל את כספי הביטוח הלאומי האמריקני וחיו כאנשים חופשיים עד ליום מותם".

   

  ביד ושם קראו להעמיד לדין את הפושעים הנאצים שנחשפו בתחקיר: "על פשעי הנאצים אין התיישנות, המעט שניתן לעשות היום זה להעמיד לדין את הפושעים שעדיין חיים כיום כל אחד במדינתו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אסי כהן, ניצן דרור
  "זה בלתי נסלח". אורי חנוך
  צילום: אסי כהן, ניצן דרור
  מומלצים