שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לוחם המארינס שוחרר מכלא 4 לאחר חודשיים
  דוד בן 28 נעצר בנתב"ג כשהגיע לבקר את אחיו ששירת בעזה, בנימוק שהשתמט משירות. לא עזרו תחנוניו וגם לא העובדה ששירת במארינס, ולפיכך החוק האמריקני אוסר עליו שירות בצבאות אחרים. כעת שוחרר

  לאחר חודשיים בכלא 4 החליטו בצה"ל לשחרר את לוחם המארינס דוד מחובת שירות בצבא. בחודש אוגוסט נעצר הצעיר האמריקני בנמל התעופה בן גוריון, כאשר הגיע לבקר את אחיו שלחם ברצועת עזה. הסיבה: השתמטות משירות סדיר.

   

  שני האחים. התחנונים לא עזרו ()
  שני האחים. התחנונים לא עזרו

  דוד ומשפחתו ()
  דוד ומשפחתו
   

  דוד בן ה-28 נולד בגרמניה ועלה לישראל עם משפחתו כשהיה בן 10. בשנת 2005, עקב פרידת הוריו, הוא עבר להתגורר עם אביו בגרמניה ולאחר מכן עבר לארצות הברית להתגורר עם אמו. בהמשך שירת בחיל הנחתים האמריקני.

   

  בחודש אוגוסט כשהגיע לבקר את אחיו הקטן ששירת באחת מיחידות החי"ר שלחמו ברצועת עזה, במסגרת מבצע "צוק איתן", עצרו אותו בנתב"ג שוטרי מצ"ח בגין השתמטות. כל תחנוניו לפרקליטות הצבאית והבקשות שהגישו סנגוריו, עורכי הדין אודליה ורוני קרדונר, נענו בשלילה. השבוע החליטו בצבא לבסוף לפטור אותו משירות, אחרי יותר מחודשיים מאחורי סורג ובריח בכלא 4 בצריפין.

   

  "המערכת תפקדה כמו שצריך אבל אני לא חושב שהייתי צריך להיות כל כך הרבה זמן בכלא", אמר דוד בשיחה עם ynet. "השירות במארינס חשוב ומשמעותי כמו השירות בצה"ל". בניגוד למשתמטים אחרים, על דוד שעדיין משרת במילואים בחיל הנחתים האמריקני נאסר על פי החוק בארה"ב לשרת בצבא זר אחר. 

  הוא הוסיף: "בגלל שיש לי אזרחות כפולה, ומשפחה גם בישראל וגם בארצות הברית, היו צריכים להתגמש ולהפעיל שיקול דעת", אמר. לדבריו, "יכולנו לפתור את הבירוקרטיה גם אם לא הייתי יושב בכלא. כמובן שבכל פעם שהיו קוראים לי הייתי מתייצב מיד. ישבתי בתא עם עצורים בגין עבירות רכוש וסמים ובהחלט זה היה טראומטי עבורי", אמר. "במהלך המשפט הפרקליטים מהפרקליטות הצבאית לחצו לי ידיים ואמרו לי שהם מצטערים, אבל החוק לא מאפשר להם גמישות. אין לי כעס על הצבא והמערכת, מה שצריך לעשות זה לשנות את התקנות".

   

  דוד שקיבל את תעודת הפטור מצה"ל מתכוון כעת להישאר בארץ ולנסות לבנות בה את חייו. 

   

  מה המדיניות של צה"ל ביחס לישראלים שהיגרו? עו"ד אודליה קרדונר מסבירה: "לפי המדיניות של צה"ל, מועמד לשירות ביטחון החל מגיל 16 לא יכול לעזוב את הארץ, גם אם הוריו יורדים, מבלי להסדיר את עניינו אל מול רשויות הצבא בבקשת דחייה, פטור או בקשה למעמד בן מהגרים. מי שלא מסדיר את מעמדו ויורד מהארץ נחשב עריק, והדבר נכון ביתר שאת כלפי מי שכבר החל בהליכי גיוס והגיע לצו ראשון".

   

  דוד נלקח מישראל על ידי אביו בגיל 18 כאמור בעקבות פרידת ההורים ולאחר שכבר היה מועמד לשירות ביטחון, לכן היה עליו להסדיר את מעמדו טרם עזיבתו. עו"ד קרדונר: "האב הציג בפניו מצג שווא, שהוא סידר את העניין מול הצבא ושבגלל שיש לו אזרחות גרמנית הוא יכול לא לשרת בישראל. דוד נפל בין הכיסאות. הוא הבין את גודל הטעות רק כשהיה כבר כבול בחוזה למארינס". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים