שתף קטע נבחר

נדחה ערעור זועבי: "נקמנות, רדיפה, גזענות"

חברת הכנסת חנין זועבי ניסתה לבטל את הרחקתה לחצי שנה מהמליאה, אבל רוב גדול תמך בהשעייתה. מרבית חברי הקואליציה יצאו מהאולם בנאומה, אלו שנותרו התעמתו מולה. גם שמולי מהאופוזיציה התעמת והורחק

אחרי שהושעתה לחצי שנה, חברת הכנסת חנין זועבי מבל"ד מנסה לשכנע את הנוכחים להפוך את ההחלטה. אך כצפוי הבקשה נדחתה וברוב של 68 ח"כים שהתנגדו לערעור על ההשעיה, הוא נדחה. 16 תמכו בזועבי, ואחד נמנע.

 

זועבי פתחה את נאומה באומרה: "מדברת בפניכם מי שחושבת שלא עושים לה טובה בפעילות שלה כח"כ, בנוכחות שלה כאן, בחופש הביטוי המוּתנה שיש לה, ובטח ובטח באזרחות שלה. וכמוני גם כל מיליון ו-200 אלף האזרחים הפלסטינים במדינה. מדברת בפניכם מי שחושבת, שפועלת, שחיה, ששואבת את הזכויות שלה, את הגאווה שלה, את האמת הפנימית שלה ואת העוצמה שלה מהיותה בן-אדם ומהיותה בת הארץ הזו, ועוד - לא היה ולא יהיה מי שיצליח להפוך אותי או העם שלי לאורחת או לזרה או נחותה".

 

היא פנתה לחברי הכנסת: "לא קל לחלק מכם לשמוע אותי, לא קל לחלק מכם אפילו לראות אותי מסתובבת פה. ואלה חושבים שקל לי לשבת בצד חברי כנסת שרואים בי אויב - אתם חושבים שקל לי לשבת פה כאשר אתם רואים בעם שלי אויב? הרוב מעצבן אותו לשמוע אותי חוזרת יום ולילה על מילים כמו כיבוש, גזענות, פשעי מלחמה. ואותי הכיבוש והגזענות ופשעי המלחמה - לא מעצבנים? הם מעצבנים אותי עוד יותר". היא הדגישה: "לא חציתי שום גבול, לא אדום ולא כתום וכשאני אומרת שום גבול אני מתכוונת שום גבול אנושי, שום גבול מוּסרי, שום גבול חוקי".

 

בעקבות קובלנות שהוגשו באשר להתבטאויותיה הפוגעניות, החליטה לפני שלושה חודשים ועדת האתיקה של הכנסת להשעות את ח"כ זועבי לחצי שנה מוועדות הכנסת ומדיוני המליאה. מדובר בעונש המקסימלי לפי תקנון הכנסת.

ח"כ יצחק כהן ()
ח"כ יצחק כהן

יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, כתב בקובלנה כי זועבי פרסמה מאמר באינטרנט שבו היא מעודדת פלסטינים "להכריז על התנגדות עממית ולהטיל מצור על ישראל במקום לשאת ולתת עמה". עוד כתב כי אמרה על חוטפי שלושת הנערים: "הם לא טרוריסטים, הם נאלצים להשתמש באמצעים האלה". הוא הזכיר גם את העימות של זועבי עם שוטרים בהפגנה נגד צה"ל שנערכה לפני כשבועיים בחיפה.

 

חברי הקואליציה לא נכחו במליאה

בישיבת סיעת הליכוד השבוע הונחו חברי הסיעה לא להגיב לנאומה של זועבי ואפילו לא להיות נוכחים במליאה כשהיא נואמת, כי קריאות ביניים כמו "טרוריסטית" עשויות לשמש לטובתה. רוב חברי הקואליציה לא נכחו שם, אך הרוחות התלהטו בכל זאת.

 

ח"כ יצחק כהן (ש"ס) יו"ר ועדת האתיקה, אמר: "בעוד שאזרחי ישראל מתפללים למציאת שלושת הנערים שנחטפו בידי טרוריסטים נתעבים בוחרת זועבי לומר שהם לא טרוריסטים", וציטט דברים מראיונות שסיפקה זועבי באותם ימים. "האם דברים שכאלה עולים בקנה אחד עם הכללים החלים על חברי כנסת?"

 

הוא הסביר כי רוב חברי הועדה סברו שדברי זועבי מביעים עמדה שלא עולה בקנה אחד עם טובת המדינה בעיקר בעיצומה של הלחימה בעזה, ולכן לדבריו "אין עוד ברירה אלא לשרטט קו גבול בין דברי ביקורת לבין מתן לגיטימציה לפעילות טרור נגד המדינה. הציבור מצפה שחברי פרלמנט לא יעודדו את המבקשים להרוג את אזרחיה".

 

ח"כ מוחמד ברכה (חדש) התפרץ: "היא אמרה שהיא לא מסכימה עם הטרוריסטים. למה אתה לא מזכיר את זה?". ואילו ח"כ מירי רגב (ליכוד) העירה: "אולי ניתן לה להדליק משואה ביום העצמאות?".

 

ח"כ איציק שמולי (העבודה) תקף את זועבי והורחק מהמליאה אחרי שצעק לעברה: "אל תדברי ככה על חיילי צה"ל, את מדברת על חציית גבולות? לא היה ח"כ שדיבר ככה נגד חיילי צה"ל. גם לי מותר לומר לך במסגרת חופש הביטוי שהגזמת לגמרי הפעם. איך את לא מתביישת לבוא לכאן ולדבר איתנו על דמוקרטיה כשאת סוחטת אותה עד הסוף?"

 

לדבריו הגיבה: "מוזר שדווקא חבר מפלגת העבודה, אתה משווה בין עונש לבין חופש ביטוי, אז אתה לא מבין מהו חופש ביטוי".

 

זועבי עמדה על זכותה "להיות שונה מכם פוליטית וחברתית ולאומית, ומבחינה ג'נדרית ופמיניסטית, חברי המפלגה של ש"ס. זו הזכות שלי להיות שונה מכם ויש לי חדשות גם בשבילכם, אני לא ציונית ואני לא יהודית, אני פלסטינית ילידת הארץ הזאת. אתם יכולים להרחיק אותי, אני לא אומרת לא, יש לכם כוח להרחיק אותי אבל לא תוכלו להרחיק את הבעיות שאני מצביעה עליהן".

 

בסיום הדיון נכנסו חברי הקואליציה כדי להצביע, וכאמור דחו את בקשתה לבטל את ההשעיה מהכנסת למשך חצי שנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים