שתף קטע נבחר

חנין זועבי הושעתה לחצי שנה מדיוני המליאה

ועדת האתיקה של הכנסת החליטה כי חברת הכנסת מבל"ד, שנגדה פתחה המשטרה בחקירה בנוגע להסתה לאלימות ולהעלבת עובד ציבור, תושעה לחצי שנה מוועדות הכנסת ומדיוני המליאה

חצי שנה של השעיה לחברת הכנסת מבל"ד: בעקבות קובלנות שהוגשו באשר להתבטאויותיה הפוגעניות, החליטה היום (שלישי) ועדת האתיקה של הכנסת להשעות את ח"כ חנין זועבי לחצי שנה מוועדות הכנסת ומדיוני המליאה. מדובר בעונש המקסימלי לפי תקנון הכנסת.

 

יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, כתב בקובלנה כי זועבי פרסמה מאמר באינטרנט שבו היא מעודדת פלסטינים "להכריז על התנגדות עממית ולהטיל מצור על ישראל במקום לשאת ולתת עמה". עוד כתב כי אמרה על חוטפי שלושת הנערים: "הם לא טרוריסטים, הם נאלצים להשתמש באמצעים האלה". הוא הזכיר גם את העימות של זועבי עם שוטרים בהפגנה נגד צה"ל שנערכה לפני כשבועיים בחיפה.

 

לעיון בהחלטת הוועדה - לחצו כאן

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. מגיש הקובלנה (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. מגיש הקובלנה(צילום: גיל יוחנן )
 

בהחלטה קבעה ועדת האתיקה כי "זועבי חרגה ממתחם ההתבטאויות הלגיטימי של חבר כנסת. יש בדבריה משום הזדהות עם אויבי המדינה". עוד נכתב כי קריאותיה להפסקת התיאום הביטחוני בין ישראל לרשות ולהתנגדות עממית – "מטרתן פגיעה בישראל ובביטחונה".

 

עוד בחדשות:

 

בתגובתה מסרה זועבי בין השאר: "אסור להיכנע לכל אלה שלא מסכימים איתי ורוצים להשתיק אותי, להעניש אותי ואף להתנקם בי. זו החלטה פוליטית ללא סמכות, והינה החלטה אנטי דמוקרטית של עריצות הרוב במטרה להביא להשתקת קול ודעת מיעוט. היא נתקבלה באווירה מלחמתית מתלהמת ומבטאת גישה פאשיסטית מתנקמת. מדובר במשפט שדה פוליטי ולא בוועדה של אתיקה. הועדה במקום להגן על זכות הדיבור שלי ועל חסינותי הפרלמנטרית, פועלת במרץ להתנקם בי בגלל עמדותיי, ולהעניש ציבור שלם, שאני מייצגת בהתנגדותי למלחמה הפושעת".

 

רק אתמול אמר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, כי זועבי לא תיחקר על כך שאמרה כי "חוטפי שלושת הנערים אינם טרוריסטים". הוא פירט: "באשר למה שהיא אמרה על חוטפי הנערים, זה נבדק על-ידינו, ומהבדיקה עלה שבכל ההתבטאויות היא הסתייגה מפעולת החטיפה. זה מה שיצר קושי לראות את הדברים כהסתה, ולכן הוחלט שלא לפתוח בחקירה". עם זאת, הוא הוסיף: "הדברים ראויים

לבחינה במישור האתי ובמישור המנהלי".

 

מאז חטיפת ורציחת שלושת הנערים בגוש עציון, עמדה זועבי במוקד כמה אירועים מעוררי מחלוקת, ואלו הובילו בסופו של דבר לעימותים פוליטיים רבים. בין היתר, דיווח שוטר תחנת נצרת כי בעת שסיים לטעון בבית משפט השלום בעיר בדיון בנוגע לחשודים בהפרות סדר – ובעודו עומד עם שוטר נוסף ברחבה הומה אדם בבית המשפט – החלה זועבי לקרוא לעבר השוטרים קריאות גנאי קשות. היא אף פנתה לנוכחים, לפי הנטען, באופן שיש בו לכדי חשד להעלבת עובד ציבור ולהסתה לאלימות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים