שתף קטע נבחר

קצין בכיר: "במלחמת לבנון השלישית נתב"ג ייסגר מהיום הראשון"

קצין בכיר משרטט תמונת מצב מדאיגה על היערכות חיזבאללה והמצב בגבול. הוא מדגיש כי גם בצה"ל נערכים לעימות שבמהלכו בכירי חיזבאללה יהיו על הכוונת ומודה כי לא נשללת האפשרות שהארגון חפר מנהרות התקפיות. בנוסף, יצא הבכיר נגד הברית של המערב עם השיעים הקיצונים נגד דאעש

נתב"ג ונמל חיפה סגורים מהיום הראשון - ובכירי חיזבאללה מהווים מטרות לחיסול. כך, לפי קצין בכיר במטכ"ל, רואים בצה"ל את מלחמת לבנון השלישית שעלולה לפרוץ בעתיד. הקצין הבכיר אמר את הדברים על רקע שורה של תקריות אלימות בגבול לבנון בשנה האחרונה נגד כוחות צה"ל שעל האחרונות שבהן נטל חיזבאללה אחריות באופן גלוי בתגובה למה שייחס כתקיפות של צה"ל את עמדותיו או פעיליו בדרום לבנון.

 

"אנו ממשיכים להיערך למצב של עימות נרחב בלבנון וזה רעיון נואל לחשוב שרק הבאת מטרות מהמודיעין והטלת פצצות של חיל האוויר יגרמו לאויב להיכנס", אמר הקצין הבכיר. "צה"ל יצטרך להפעיל בלבנון השלישית את מלוא כוחו. אם ב'צוק איתן' קמה צעקה שנתב"ג נסגר ליומיים בגלל הרקטות מעזה, אז במלחמה הבאה עם חיזבאללה נתב"ג ונמל חיפה ייסגרו מהיום הראשון".

הפצצה ישראלית בביירות במלחמת לבנוון השנייה, 2006 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הפצצה ישראלית בביירות במלחמת לבנוון השנייה, 2006(צילום: רויטרס)
 

נסראללה, על הכוונת (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נסראללה, על הכוונת(צילום: רויטרס)
 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

נתב"ג במהלך מבצע "צוק איתן" (צילום: גלעד מורג) (צילום: גלעד מורג)
נתב"ג במהלך מבצע "צוק איתן"(צילום: גלעד מורג)

לדבריו, במלחמה הבא לא יהיה נכון לתקוף מטרות מדינתיות בדרום לבנון כמו שצה"ל עשה ב-2006. "היסטורית זה לא הוכח כמועיל ולא יגרום לחיזבאללה להגיד אני נכנע בגלל תקיפת תחנת כוח", אמר הקצין הבכיר. "כן יהיה נכון לתקוף בעוצמה מטרות ופעילים ובכירים של הארגון". בנושא המנהרות בגבול לבנון אמר הבכיר: "אנו לא יודעים ולא שוללים אם יש לחיזבאללה מנהרות התקפיות בגבול, אבל נדע איך להילחם באיום כזה".

 

הקצין הבכיר הדגיש כי חיזבאללה ממשיך להתעצם על אף אבידותיו הגדולות של מאות לוחמים במלחמת האזרחים בסוריה. "אנחנו לא רואים העברות אמל"ח מסיביות מסוריה ללבנון", אמר. "צירי הברחה ישנים שהיו לפני מלחמת האזרחים כיום מאוימים בגללה. ההרתעה שלנו מול הארגון לא התפוגגה אבל היא לא מוחלטת. יש את סף הכאב שבו שני הצדדים בוחרים מתי להגיב או להבליג כי אין להם אינטרס או לאיראן לפתוח במלחמה נגדנו. גם לאסד אין שום רצון לפתוח במלחמה מולנו".

 

כמו כן, לראשונה מאז החלה מלחמת האזרחים בסוריה לפני כשלוש שנים, ועל רקע התפרקות מדינות כמו עיראק בשל התעצמות כוחו של דעאש, יצא הקצין הבכיר נגד ההתערבות המערבית בתקיפות הקואליציה בהובלת ארצות הברית אל מול מטרות של המדינה האיסלאמית, השואפת להפיל את משטרו של אסד.

 

לדבריו, "לא ישראל מבהילה את איראן, אלא האפשרות שעיראק תיטרף על ידי דעאש ושסוריה תיפול לידיו. אני לא מתלהב מההתלכדות שיש מול דעאש. המערב עושה טעות חמורה בתמיכה, בהובלת ארה"ב אנגליה, קנדה, צרפת ואוסטרליה, ברדיקלים השיעים, בצד של חיזבאללה אסד ואיראן. זה דבר לא הגיוני".

 (צילום: AFP, AP, רויטרס) (צילום: AFP, AP, רויטרס)
(צילום: AFP, AP, רויטרס)
 

דברי הבכיר נאמרים בשבועות שבהם דווקא הודה בכיר אחר בצה"ל כי ישראל תסייע מודיעינית למערב לתקוף מטרות של המדינה האיסלאמית, ובראיון ל-ynet רמז שר הביטחון משה יעלון שסיוע ישראלי שכזה כבר ניתן. אלא שהיום ציין הקצין הבכיר כי "צריך לחשוב מה מסוכן יותר - משנתו של האיסלאם הסוני (דעאש ואל קאעידה - י"ז), לא מסוכן יותר מהאיסלאם השיעי שכולל את איראן שלה יש 11% מעתודות הנפט בעולם, רבע מעתודות הגז והון אנושי".

 

לדבריו, "למערב פשוט יותר להתמודד מול טרור עוברי בתחילתו כמו של דעאש מאשר מול אלמנטים של חיזבאללה. כל התקיפות שהיו נגדנו בגבול סוריה בשנה האחרונה היו מצד ציר הרשע השיעי, חיזבאללה, ולא מהאיסלאם הסוני הכולל את ג'בהת א-נוסרה, הארגון הדומיננטי יותר בגבול עם ישראל ברמה. יש קולות במערב שרואים היום באסד רב הטבחים שרצח מינימום 120 אלף איש מבני עמו כגורם מתון.

 

"המערב התערב מוקדם מדי ולאו דווקא בכיוון הנכון. אני מוטרד יותר מארגון שיעי כמו חיזבאללה שנתמך על ידי איראן מאשר מארגון שמאחוריו יש איזה אבו ג'לביב שיושב בדרעא".

 

יחד עם זאת, הבכיר לא קרא להתערב. "ההשפעה שלנו היא בין אפסית לקרוב לאפסית", הודה. "בגולן עם הסיוע הרפואי שאנו מעניקים לפצועים אזרחים. יוצא משהו משה טוב מוסרית ולא כדאי לפספס פה הזדמנות. מחר ג'בהת א-נוסרה יכולים להיות לרעתנו ואנו ערוכים לכך אבל עד כה הם לא תקפו אותנו".

 

ב"מתחם האדום" של רמת הכשירות

בנוגע למלחמות התקציב של מערכת הביטחון מול האוצר אמר הבכיר כי צבא היבשה נמצא מבחינת רמת כשירות ואימונים "במתחם האדום", אך הודה באותה נשימה כי גדודי המילואים הרבים שגויסו במהלך "צוק איתן" למשך חודש ימים לגזרות הביטחון השוטף בצפון התאמנו תוך כדי התעסוקה המבצעית ולכן כשירותם התחזקה.

 

"הנכס הכי חשוב ללוחם זה הביטחון העצמי שלו ותחושת המסוגלות שחלקו מגיע מהרוח ומהתודעה וחלקו ממפגש עם מפקדיו ומאימונים", אמר הקצין הבכיר. "בארה"ב אנשי מילואים מתאמנים מינימום פעמיים בשנה ואצלנו כבר ירדנו מהרף שלנו. המחסור באימונים פגעו גם בכוחות היבשה הסדירים באותה המידה וזה השתקף ב'צוק איתן' כאשר חיילים התאמנו לראשונה בשטחי כינוס על אמצעי לחימה שלא הכירו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מזכ"ל חיזבאללה נסראללה
צילום: AFP
מומלצים