שתף קטע נבחר

יוצרי הפרודיה על החרדים באל על: "בסאבוויי בניו יורק הם יושבים ליד נשים, מה קרה פה?"

אתם אולי צחקתם מסרטון הפארודיה על חברת התעופה הישראלית, אך ליוצרים - האחים ג'ואל וסטיבן לוינסון, פשוט נמאס מהתנהגות החרדים. בראיון ל-ynet הם מספרים על השתלטות החרדים על בתי ספר בניו ג'רזי ועל שנאת הנשים היוקדת: "חשבנו שכיהודים אנחנו מעבר לכך, אבל טעינו"

סרטון הבטיחות הפארודי על אל-על שעלה בסוף השבוע לרשת, יצר באזז ענק בעולם היהודי כולו ובארץ הקודש בפרט. גם בקרב חברת התעופה הישראלית, כך נודע לנו, השתעשעו מהסרטון שיצרו האחים האמריקנים ג'ואל וסטיבן לוינסון מאוהיו, ארה"ב. אבל למרות הפארודיה המשעשעת, לאחים יש בטן מלאה למדי על החרדים והתנהגותם, והם לא מתביישים לחשוף אותה.

 

צפו בסרטון הפארודיה של האחים לוינסון

 

"זה מעבר לסיפור ישראלי, זה עניין שמדבר גם לקהל האמריקני", מספר סטיבן לוינסון. "היו המון סיפורים בזמן האחרון שקשורים לחרדים השמתמשים בכוחם על מנת להשפיע על גופים חילוניים - גם כאן בארצות הברית".

 

אתה יכול לפרט?

 

"היה מקרה למשל שבו חרדים השתלטו על כמה הנהלות של בתי ספר בניו ג'רזי. הם הרוב באזורים מסוימים שם, ולכן החליטו על דעת עצמם לקצץ מימון לבתי ספר חילוניים. ישראל מתמודדת עם הבעיות האלה במשך שנים ארוכות, אבל עבור ארצות הברית הן חדשות, לפחות עבור ארצות הברית שמחוץ לניו יורק, אני מאמין".

 

בעיה שמשותפת לכל הדתיים הקיצוניים

את סרטון הווידאו המדובר האחים לבית לוינסון, יהודים כשרים, יצרו במיוחד עבור מגזין "טאבלט", העוסק בתרבות יהודית. "כבר עבדנו עבורם בעבר", מספר סטיבן, "והיינו שמחים לעשות זאת שוב. החרדים בטיסות הם בעיה שאנחנו חושבים שצריך להתמודד איתה, ולכן הסכמנו לכך".

 (צילום: מתוך סרטון של Levinson Brothers) (צילום: מתוך סרטון של Levinson Brothers)

הופתעתם מהסיפורים בסגנון "11 שעות של סיוט בדרך לארץ הקודש" ?

 

"כלל לא. החרדים הופכים באופן כללי להיות חלק גדול יותר ויותר באוכלוסיה היהודית בעולם, והטיסות הן דוגמה מצוינת למה שהעולם הזה יצטרך להתמודד איתו בעתיד. מיזוגניה, שנאת נשים, היא בעיה שמשותפת לכל הדתיים הקיצוניים, בכל הדתות. אני חושב גם שכיהודים נדמה לנו לפעמים שאנחנו נמצאים במקום שהוא מעבר לכך, אך לצערי טעינו, זו לא האמת".

 

השתמשתם בסלוגן המקורי של אל על, "זו לא חברת תעופה, זו ישראל" - אבל לצרכים שלכם.

 

"כן, ברור, היה פה עניין של 'דאבל מינינג'. כי זה לא רק הטוב אלא גם הרע של ישראל. אל על במקרה הזה היא מיקרוקוסמוס של ארץ הקודש".

האחים לוינסון. שופכים את האמת שלהם ()
האחים לוינסון. שופכים את האמת שלהם

סוג של קבלת פנים לתיירים שמגיעים לבקר בה.

 

"כן, הבעיה פה היא פגיעה קשה בתדמית של ישראל. תחשבו על התיירת הלא-יהודיה שמגיעה לישראל בפעם הראשונה בחייה. היא אולי מתכוונת להתלבש בצניעות כשהיא תבקר בכותל המערבי ותימנע מכניסה לשכונות חרדיות, אבל התחושה שהיא צריכה להרגיש 'סוג ב' רק כי היא יושבת במקום שניתן לה על ידי חברת התעופה - זו קבלת פנים מחרידה למדינה, ולעולם היהודי".

 (צילום: מתוך סרטון של Levinson Brothers) (צילום: מתוך סרטון של Levinson Brothers)
(צילום: מתוך סרטון של Levinson Brothers)
 

"אגב, בסאבוויי של ניו יורק חרדים יושבים ליד נשים כל הזמן", מוסיף סטיבן. "האם זה היה סיפור לפני 40 שנה? במה שונה טיסה מנסיעה ברכבת, פרט לכך שהחרדים התחזקו כל כך? מה קרה פה? אני לא יודע, אבל מקווה שהצלחנו להעביר את המסר שלנו בסרטון".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך סרטון של Levinson Brothers
תאורת המטוס לחרדים
צילום: מתוך סרטון של Levinson Brothers
האחים לוינסון
מומלצים