שתף קטע נבחר

הג'יהאדיסטים מסיני נשבעו אמונים לדאעש

לוחמי "אנסאר בית אל-מקדס", הפועל בחצי האי ואחראי לפיגועים רבים נגד ישראל והצבא המצרי, נשבעו אמונים לארגון הקיצוני. במקביל, דווח כי מצרים, סעודיה, האמירויות וכוויית מקימות ברית צבאית נגד איסלאמיסטים במזה"ת

ארגון "אנסאר בית אל-מקדס", החולש על חצי האי סיני ואחראי לפיגועים רבים ולאבדות קשות לצבא המצרי, כמו גם לתקריות נגד ישראל, הודיע אמש (יום ב') כי לוחמיו נשבעו אמונים לדאעש ("המדינה האיסלאמית").

 

הודעת הארגון באה על רקע חשיפת סוכנות AP לפיה ארבע מדינות ערביות שהן בנות ברית של ארה"ב - מצרים, סעודיה, איחוד האמירויות וכווית - דנות ביצירת ברית צבאית שתפעל נגד חמושים איסלאמים, כולל האפשרות לשלב כוחות ולהתערב בעימותים במזרח התיכון.

נשיא מצרים עבד אל פתאח א-סיסי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נשיא מצרים עבד אל פתאח א-סיסי(צילום: רויטרס)

בהודעה שנפוצה ברשת מטעם הארגון נאמר כי בעזרתו של האל הם ימשיכו בג'יהאד נגד צבא הכופרים (צבא מצרים, ר"ק) והיהודים. במקביל, מושל מחוז צפון סיני, עבד אל-פתאח חרחור, התראיין אמש לרשת אל-ערבייה טרם פרסום ההודעה וטען כי אין נוכחות לדאעש בצפון סיני, אך הודה שהשיטות של גורמי הטרור באזור סיני דומות לאלה של "המדינה האיסלאמית".

 

הארגון "אנסאר בית אל-מקדס", שהנשיא עבד אל-פתח א-סיסי הגדיר אותו כאיום קיומי על מצרים, נחשב עד לא מזמן לסניף אל-קאעידה בסיני. הקבוצה הסלפית-ג'יהאדיסטית, שהחלה לפעול בסיני ב-2011 כשלוחה-גרורה של ארגונים איסלאמיסטיים עזתיים, זכתה בקיץ 2013 להכרה רשמית כנציגת ארגון הטרור העולמי, ומי שהכיר בה היה המנהיג הנוכחי של אל-קאעידה, איימן א-זוואהירי המצרי בכבודו ובעצמו.

 

אולם כעת הארגון אינו מקבל הוראות מאל קאעידה, אינו ממומן על ידו ושואב השראה מפעולות המדינה האיסלאמית בעיראק ובסוריה.

 

כאמור, אמש דיווחה סוכנות AP על כינון ברית מדינות ערב שנועדה גם להוות הפגנת כוח של המדינות הסוניות הללו נגד איראן השיעית, יריבתן ההיסטורית. גורם רשמי מצרי בכיר מסר כי שתי מדינות נתפשות כאיומים אפשריים על ברית המדינות הללו: לוב, שם חמושים איסלאמסטים השתלטו על שורה של ערים, ותימן - שם מורדים שיעים החשודים בקשרים לאיראן השתלטו על הבירה.

 

הדיונים משקפים את האסרטיביות החדשה בקרב מוקדי הכוח הסוניים במזרח התיכון, מדינות שממשלותיהן - שלוש שנים אחרי תחילת "האביב הערבי" - רואות יותר ויותר בחמושים איסלאמים ובתנועות פוליטיות איסלאמיסטיות כאיום.

 

השיחות ממחישות גם את הרצון לפעול מעבר לגבולות הקואליציה הבינלאומית שהקימה ארה"ב כדי לנהל את המלחמה נגד דאעש בעיראק ובסוריה. סעודיה ואיחוד האמירויות השתתפו בתקיפות נגד דאעש בסוריה. הגורמים הרשמיים ששוחחו עם

AP אמרו כי מטרת הברית הנשקלת אינה להתערב בעיראק או בסוריה אלא לפעול בנפרד כדי לטפל במוקדי פעילות אחרים של גורמים קיצוניים.

 

נשיא מצרים, עבד אל פתאח א-סיסי, הזהיר שוב ושוב לאחרונה כי יש להתמודד עם

 הקיצונים האיסלאמיסטים בשלל מקומות, ולא רק בעיראק ובסוריה. לאחרונה דווח כי מצרים ואיחוד האמירויות תקפו חמושים איסלאמיסטים בלוב.

 

שעות לאחר שפורסמה הודעת "אנסאר בית אל-מקדס", קרא אחד מבכירי דאעש, אבו מוסעב אל-מקדסי, ללוחמי הג'יהאד במצרים להרחיב את המערכה שלהם ללב קהיר ולשאר המחוזות ולהבעיר את המשטר כדי שסיני תהפוך לבסיס עורפי לתגבור הג'יהאד. הוא קרא להם לפגוע במוסדות המדינה ובמשרדי ממשלה. בנוסף הוא ייעץ לפעילים הקיצונים גם לנסות לפגוע במשלוחי נשק לרצועת עזה שכן חמאס גונב מהם. הוא קרא להם גם לעודד הגירה של פעילים למצרים כדי לסייע להם, לפגוע בשופטים, בכלכלת מצרים וכן בתעלת סואץ.


פורסם לראשונה 03/11/2014 21:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
סיסי משתף פעולה עם סעודיה
צילום: AFP
מומלצים