שתף קטע נבחר

רבין לפני 22 שנה: "לא יהיה בסדר"

נאום ראש הממשלה המנוח בבית הספר לפיקוד ומטה הפך ברבות הימים לתמונת מראה של החברה הישראלית כולה. האזינו לדברים המלאים

19 שנה לאחר רצח ראש הממשלה יצחק רבין, פרסם ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון הקלטה של "נאום יהיה בסדר", אחד מנאומיו המפורסמים ביותר מכהונתו כראש ממשלה, ובו הוא תוקף את צמד המילים שמסמל, לטענתו, "כל מה שלא בסדר בחברה הישראלית".

 

ב-27 באוקטובר 1992, ארבעה חודשים לאחר שנבחר לראש ממשלה, נשא רבין דברים בטקס סיום מחזור של בית הספר לפיקוד ומטה. "צפויים לנו ימים לא קלים", אמר לקצינים במה שנשמע היום כמו הכנת הקרקע לתהליך המדיני שהוביל. "המדינאים ינסו לעשות שלום. אתם תתכוננו למלחמה, במגמה למנוע אותה. זה תפקידכם. אנו יוצאים למסע ארוך בדרך אל השלום, ובדרך הזו אנו זקוקים לעוצמתו של צה"ל ולכוחו".

 

בשלב זה פנה רבין לעסוק באחת ממחלותיה של החברה הישראלית, ואמר כי "לאחת הבעיות הכואבות שלנו יש שם פרטי ושם משפחה - זהו צירוף שתי המילים 'יהיה בסדר'. הצירוף, שרבים מאיתנו שומעים בחיי היום-יום, הוא בלתי נסבל. ה'יהיה בסדר' מלווה אותנו כבר זמן רב, שנים, והוא סממן לאווירה הגובלת בחוסר אחריות ברבים מתחומי חיינו. ה'יהיה

בסדר', אותה טפיחת כתף חברה'מנית, אותה קריצת עין, אותו 'סמוך עליי', הוא סממן לחוסר סדר ומשמעת, למקצועיות שאיננה, לבטלנות שישנה. אווירת ה'חפיף' היא, לצערי הרב, נחלת ציבורים רבים בישראל, לאו דווקא בצה"ל. היא אוכלת בנו בכל פה. ואנחנו כבר למדנו בדרך הקשה והכואבת ש'יהיה בסדר' פירושו שהרבה מאוד לא 'בסדר'".

 

הנאום הפך לאחר מכן לאבן דרך משמעותית ביחסי רבין ואזרחי ישראל. הוא הצביע על דרכו וכוונותיו, והעמיד ציפיות גבוהות בפני הדור הבא של קציני צה"ל. הדברים הפכו עד מהרה גם לתמונת מראה של החברה כולה, ומזוהים כיום מאוד עם ראש הממשלה המנוח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
יצחק רבין בליל הרצח
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים