שתף קטע נבחר

נתניהו בטקס לרבין: אבו מאזן מסית לטרור

בטקס לזכרו בירושלים חלקו כבוד לראש ממשלת ישראל שנרצח לפני 19 שנה, והוביל ערוצי הידברות עם הפלסטינים עד לחתימת הסכמי אוסלו. ראש הממשלה נתניהו: "שלום אמיתי יבוא כשהכיכרות ברמאללה ובעזה יתמלאו במפגינים שקוראים לזנוח את הטרור"

19 שנים לאחר שנרצח בכיכר מלכי ישראל בתל אביב ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין, נערכת בהר הרצל שבבירה אזכרה ממלכתית בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא המדינה ראובן ריבלין, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ונשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס, בנוכחות בני משפחת רבין.

 

ריבלין. "רצח רבין הוא נקודת שפל היסטורית בתולדות המדינה"  (צילום: מארק ניימן, לע"מ) (צילום: מארק ניימן, לע
ריבלין. "רצח רבין הוא נקודת שפל היסטורית בתולדות המדינה" (צילום: מארק ניימן, לע"מ)
 

בטקסים שהתקיימו מוקדם יותר השבוע הזכירו נשיא המדינה ובתו, דליה רבין, את פועלו. הנשיא אמר: "עבורי רבין, כן, דווקא הוא, הוא אבי הקריאה שעלתה מהכיכרות לפני שלוש שנים, גם מכיכר רבין, לשינוי סדרי העדיפויות במדינת ישראל, להפניית הזרקור פנימה". 

 

דליה רבין אמרה: "גם השנה, 19 במניין השנים שכבר חלפו, אנחנו מגיעים לכאן להדליק את נר הזיכרון. שנה אחר שנה אנחנו באים לזכור במילים, בתמונות, בשירים ועם הילדים. כולנו כאן כבכל שנה חוזרים ומזדעזעים מזיכרונות אותו הלילה החשוך והאפל ההוא ומדברים מהלב, כולם. אנו משמיעים דברים של כאב ותקווה, כן, תמיד גם תקווה. אתה כבוד הנשיא, אתה השנה, חבר שלי אישי, אתה שמארח אותנו כאן לראשונה ואני בתחושה שונה.

  

רבין פנתה אל הנשיא ואמרה: "אז, לפני 19 שנים, נשפכו הרבה דמעות במקום שבו נשפך דמו והנוער הדליק נרות בתקווה להאיר את האפלה שירדה עלינו. כעם שוחר שלום, כמדינה שחרטה על דגלה את הערכים היהודיים. ואנחנו ממשיכים להדליק את הנר כאן ונדמה כי אין די בו כדי לגבור על הרוחות המנשבות בנו לאחרונה. וצריך נושא לפיד - אנא אדוני הנשיא, קח את הלפיד הזה ולך איתו כפי שכבר התחלת ותהא דרכך צלחה, אנחנו זקוקים לאור הגדול הזה".

 

נתניהו. "השלום שכולנו רוצים בו לא יושג בקיצורי דרך או במשאלות לב".  (צילום: לע''מ) (צילום: לע''מ)
נתניהו. "השלום שכולנו רוצים בו לא יושג בקיצורי דרך או במשאלות לב". (צילום: לע''מ)

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בדבריו בטקס לתהליך השלום ואמר כי "כל הסדר שלא יהיה מושתת על ביטחון - לא יחזיק מעמד. הנייר לבדו לא מקים את השלום. ליצחק רבין הדברים האלה היו נהירים. כל אדם בר דעת מבין את מרכזיות הביטחון גם בקיומנו גם בשלומנו. ביטחון ישראל עמד תמיד במוקד פעילותו הציבורית של יצחק רבין. הוא דאג להתעצמות צה"ל ולבניית הכוח הצבאי שלנו. רבין ביקש לבסס את השלום על פשרה הדדית תוך שמירה על ביטחון ישראל. השלום שכולנו רוצים בו לא יושג בקיצורי דרך או במשאלות לב. השלום האמיתי יבוא כשהכיכרות ברמאללה ובעזה יתמלאו במפגינים שקוראים לזנוח את הטרור, כאשר האיסלאם המתון יגבר על האיסלאם הקיצוני, הוא יבוא כשאבו מאזן יפסיק לקרוא ליהודים 'טמאים' ויפסיק לחבק את רוצחיהם".

 

ראש הממשלה התייחס גם למצב הביטחוני בירושלים: "בימים האחרונים אנו עדים להסתה הולכת וגוברת של ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, כולל שליחת מכתב תנחומים למשפחתו של המתנקש ביהודה גליק וקריאה למנוע בכל דרך עליית יהודים להר הבית. הסתה זו מביאה לפעילות ממשית בשטח. פיגוע הדריסה היום בירושלים הוא תוצאה ישירה של אבו מאזן ושותפיו בחמאס. אנחנו נמצאים במערכה ממושכת על ירושלים ואין לי ספק שננצח בה. אנחנו מפעילים את כל הכוחות הדרושים כדי להשיב את השקט והביטחון לכל חלקי העיר".

 

בני משפחתו של רבין עם נשיא המדינה ורעייתו (צילום: מארק ניימן, לע"מ) (צילום: מארק ניימן, לע
בני משפחתו של רבין עם נשיא המדינה ורעייתו(צילום: מארק ניימן, לע"מ)
 

הנשיא ראובן ריבלין אמר בטקס: "רבים מבני הדור שלי, הדור של ילדי, בני כל המעמדות מימין ומשמאל, חובשי כיפות ושאינם, חוו זאת כטראומה אישית. הרצח של רבין קבע את היום הזה כנקודת שפל היסטורית בתולדות מדינת ישראל, אולם עוצמת הטראומה קשורה בצורה רבה למה שהתרחש כאן ימים טרם הרצח. צריך להודות על האמת – הזיכרון אינו מאחד בין המחנות אלא מפצל ביניהם. אנו זוכרים גם מה אירע כאן אחרי – מוסגר בכאבו ובאובדנו הטיח מחנה השלום הטחה קולקטיבית במחנה מתנגדי אוסלו.

 

"ביום הזה אנחנו מדברים על הצורך בשמירה על הדמוקרטיה ונאמנות לכללי המשחק המשותפים", הוסיף ריבלין. "רבין לא נרצח בגלל חולשה רגעית אלא בעיקר על רקע מציאות חברתית שבה כל כך מעט חיבר בינינו - וכל כך הרבה הפריד. הדברים הללו אינם נחלת העבר, החברה הישראלית תעמוד מול קשיים גם בעתיד, אולם היום הזה יוכל לשמש כלקח משמעותי. גדל כאן דור שלא ידע את יצחק, שלא חווה את אשר קדם לרציחתו ואת שבא אחריו. גדל כאן דור שלא זוכר את 'ממשלת ישראל מודיעה בתדהמה', שלא זוכר את החיוך ההוא המפחיד. בל נשכח – נוער הנרות נושק היום לגיל ה-40. הנפקדים הצעירים, שהובילו את חיילי צה"ל במבצע צוק איתן, רק נולדו באותם ימים", אמר הנשיא.

 

יו"ר האופוזיציה הרצוג בטקס לזכר רבין שנערך בכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יו"ר האופוזיציה הרצוג בטקס לזכר רבין שנערך בכנסת(צילום: גיל יוחנן)
 

רחל רבין, אחותו של ראש הממשלה שנרצח, אמרה היום בטקס: "הרצח לא צץ משום מקום, הוא בוצע בשיאה של הסתה שהתמקדה באיש, בצדי דרכים ובראש חוצות הוצג רבין כבוגד. ההמון המוסת בכיכר ציון בירושלים זעק 'בדם ואש את רבין נגרש', תוך שהם נושאים תמונות של יצחק במדי אס. אס וכשהוא חבוש בכאפייה. דמו הותר, חייו היו בסכנה. חרף הסכנה יצחק לא פחד ולא דאג לעצמו. הוא היה בטוח שחייו במדינת ישראל בטוחים, אולם היו כאלה שחשבו ותכננו אחרת. אסור לשכוח שלמילים יש כוח והן עלולות להביא אנשים למעשים. אנשים ששורפים בלהט דגלים ותמונות – מסוגלים לשרוף גם אנשים".

 

נתניהו: "רבין אמר שירושלים אינה למיקוח"

מאוחר יותר קיימה הכנסת טקס לציון יום הזיכרון לרצח. יו"ר האופוזיציה יצחק בוז'י הרצוג

אמר בטקס: "אירוע הטרור הקשה היום, שמצטרף לשורה ארוכה של פיגועים בלב ירושלים, רק מחדד את העובדה שאיבדנו 19 שנים מהדרך שאותה הוביל יצחק רבין. 19 שנים שבמהלכן ישראל הייתה צריכה כבר להיות במקום אחר. האם לא ברור לך אדוני ראש הממשלה ולחברי הממשלה שלך - ששעון החול המדיני, הביטחוני, החברתי והכלכלי של ישראל הולך ואוזל? מוכרחים לבחור בדרך אחרת ולחזור לדרך רבין. יצחק אמר לכולנו: אין מלחמה בטרור ללא מאמץ מדיני בצידה"

 

ראש הממשלה נתניהו אמר בכנסת: "ירושלים היא לא רק עיר בירה אלא הלב והנשמה שלנו, התשתית לאומה ריבונית. 10 ימים לפני הירצחו, באירוע לציון 3,000 שנה לירושלים, אמר רבין: 'בישראל אין לנו ויכוח על נושא אחד – שלמות ירושלים והמשך ביסוסה כעיר הבירה של מדינת ישראל. ירושלים אינה נושא לפשרה'. ירושלים תישאר עיר מאוחדת עבור כל תושביה. אין עם בעולם שמוכן להתמקח על בירתו. כך גם הצהיר יצחק רבין כשכונן את ממשלתו לפני 22 שנים. הממשלה נחושה בדעתה, כך אמר, שירושלים אינה נתונה למיקוח. יהיו דבריו אלה של יצחק רבין נר לרגלינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה ישראלי, לע"מ
יצחק רבין
צילום: צביקה ישראלי, לע"מ
מומלצים